| anonim_4396 a întrebat:

crying. ajutati-ma.crying(M-am gandit, si am zis ca nu am ce pierde sa va spunsad
Am 15 ani.
Parintii mei sunt despartiti de cand aveam 11 ani.PEntru ca tatal era alcoolic si violent.Erau multe certuri.Multe amenintari cum ca o omoara.crying. Cu toate ca probleme financiare nu au fost niciodata si niciodata nu mi-a lipsit nimic.Eu nu simt ca am avut o copilarie.Deci mereu erau ceturi.crying.
Tata si-a revenit.nu mai bea.stiu sigur.sad. Cand e intalnim.il simt atat de trist.de abatut. Dar mi se rupe inima cand il vad, Este un om minunat.cum era si inainte cand nu era in stare de ebriatate.sad.
Imi este foarte dor de el.Plang mereu cand ma gandesc la el, chiar si acum am ochii rosii.Aseara am plans toata noaptea.Azi la scoala incercam sa ma stapanesc.De la un timp plang mereu cand ma gandesc.Ma uit in oglinda.imi amintesc de cate certuri am avut cu mama.si imi curg lacrimi. Faa e ca eu nici macar nu ma mai simt nimic.prin cate am trecut.gandesc prea matur? Mai vreau macar o singura data sa stau intre mama si tata.Sa merg in mijloc.cu ei d emana pe stradacrying. ce frumos era...Nu mai stiu nimic.stiu doar ca imi vreau familia inapoi.crying. Eu simt ca mama niciodata nu m-a iubit.Ma cearta din orice.Soramea NICIODATA nu a vb calm cu mine.Cand o intreb ceva.mereu zice"da care e treaba ta?"straight face. Mereu vorbeste rastit.sad. Eu nu mai suport pe nimeni din aceasta familie.Chiar acum tipa la mine din nu stiu ce motivsad
Eu imi vreau familia inapoi. macar acum pot sa ma bucur putin.Copilaria nu am avut-o fericita.Am nevoie de ambii parinti. Dar mama e foarte orgolioasa.nici nu vrea sa audacrying. Va rog dati-mi un sfat sa fac fatacrying. simt ca morcrying(

Răspuns Câştigător
| cineva_4576 a răspuns:

Buna Katy,
imi pare rau sa aud aceasta poveste, insa orice ar fi nu iti invinui mama, sunt situatii in care chiar nu se mai poate oricat ar vrea cei doi ( adica si mama si tata) fiindca de cate ori se vor impaca de dragul familiei se va ajunge la scandaluri certuri batai tristete.
Eu in prezent sunt intr o situatie similara, insa baietelul meu are doar 9 luni jumate, eu am crescut fara tata, insa el a murit intr un accident Dumnezeu sa l ierte, dar si el era la fel, la bautura ne batea, si fugeam in toiul noptii pe strazi ( mama si noi, 3 frati) ca sa scapam de furia lui nefondata.
Uneori nu se mai poate, si pe mine m a batut sotul meu, si imi vb urat, ma injura si ma ameninta, nu il mai pot privi in ochi, daca m as impaca cu el as face mai mult rau decat bine, fiindca e clar ca nu ne potrivim si o data si odata tot aici vom ajunge.Nu are rost sa mai suferim.
Intelege ca totul e spre binele si linistea voastra.
Tatal tau a gresit cand a facut ce a facut, si nu s a gandit cat de mult raneste.
Cum ti s a mai spus, daca el chiar va vrea inapoi va trebui sa dovedeasca, sa astepte, sa aiba rabdare, cum si eu probabil dupa un timp l as accepta inapoi doar daca as vedea ca s a schimbat cu adevarat si ca vrea o familie fericita si unita.
Fii tare, si cand ele sunt recalcitrante, gandeste te ca nu au nimic cu tine, ca si tine sunt ranite.
Nu cred ca mamei tale ii este usor, cum nici tatalui tau.
Ai incredere in Dumnezeu, si fiind fericita si optimista bucura i si pe ei de cate ori ai ocazia fiindca au nevoie.
Ai grija de tine, si mai spune ne ce ai pe suflet cand simti nevoia sa vb.
O zi buna!

14 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Esti personajul care a suferit cel mai mult din cauza unui lichid-alcoolul, si e pacat ca barbatii nu inteleg, cand se apuca de baut, ce drame pot produce:ei beau pentru a fi "fericiti", nenorocind familia. Spui ca tatal tau nu mai bea, dar nu ne spui ce face concret pentru a va castiga inapoi? Va plateste la timp pensia alimentara? Merge cu voi la plimbare, va cumpara imbracaminte, mancare, cum contribuie la educatia voastra? E frumos sa redeveniti o familie, dar cum se implica tatal tau in aceasta familie? O singura data am auzit de o reimpacare intr-un caz asemanator, dar tatal, a luptat ani de zile ca sa-si recastige familia, pe care din vina lui a pierdut-o. Mama si sora ta, au perceput altfel situatia, erau mai mature, tu, doar un copil nevinovat.Nu poti s-o acuzi pe mama ta, care a fost profund jignita si deceptionata de omul pe care l-a iubit, tatal copiilor ei. Tu ai putea sa ierti, daca ai fi in situatia dansei? Intreaba-l pe tatal tau daca va vrea inapoi, si daca raspunsul e afirmativ, spune-i sa dovedeasca acest lucru. Altfel, tu nu vei mai putea sa suferi la nesfarsit, va trebui sa-l uiti, va trebui sa-ti orientezi toate fortele in alte directii:scoala, prieteni, educatie. Fa in asa fel incat mama ta sa fie mandra de tine, sa arate lumii ca a reusit cu fetele ei singura, fara ajutorul tatalui.

| thealchemist a răspuns:

Alcoolul aduce la suprafata ce e mai rau in om, dar trebuie sa fie acolo in primul rind. daca tatal tau era violent cind era beat, nu inseamna ca acum e tatal perfect. eu zic sa ramii cu mama ta, nu e orgoliu, ea il cunoaste mai bine. iar sa zici ca nu te iubeste e prea mult, nu te-a lasat balta, sa stai cu un tata betiv si violent, nu-i asa? iar daca tu crezi ca esti prea matura, te inseli. esti exact invers, nu vrei sa accepti realitatea.

| Hombre a răspuns:

Cine cade in patima bauturi e un om care creaza probleme atat lui cat si celor din jur, am intalnit si cunosc multi betivi, nu sunt buni de nimic, in viata lor nu are nici o realizare decat bautura si vorbe aiurea. Faptul ca iti e dor de tatal tau si de familia impreunata e firesc pentru varsta ta. Cand eram copil nu concepeam ca parinti mei sa fie desparti-ti, dar viata nu tine cont de dorinta noastra cand actorii sunt alti. Mama ta nu este orgolioasa cand este vorba de tatal tau ci si-a castigat portia de liniste despartindu-se de un barbat violent si cu patima bauturii si faptul ca mama ta si sora ta sunt mai repezite la vorba este pe deoparte consecinta perioadei de violenta din familie creata de tatal tau. Cine seamana vant, culege furtuna iar tatal tau s-a mai ales si cu singuratatea pentru ca nu a fost capabil sa aiba o familie unita, si tot violent a ramas pentru ca, naravul din fire na-re lecuire. Situatia ta este destul de trista si trebuie sa te impaci cu ea si sa o depasesti, aceasta fiind o experienta (trista) de viata dar care te va ajuta cand vei fi familist/a. Sper sa depasesti aceasta problema.

| piciuk a răspuns:

Imi pare sincer rau pentru tine.si eu am parintii separati si mereu am impresia ca nu ma iubesc, pentru ca nu o arata, dar stiu ca acolo in fundul sufletului lor ma iubesc.eu te sfatuiesc sa nu te mai consumi, pentru ca nu are rost.si mie imi e dor de familia mea, si cred ca tuturor copiilor care au parintii despartiti, dar nu e nimic de facut. daca ei nu doresc sa se impace au ei motivele lor, stiu ca e greu, dar trebuie sa facem fata, viata ne aduce multe greutati in cale si trebuie sa trecem peste ele.fii puternica! mult noroc!

| Jadis a răspuns:

Imi pare rau de tine si mie mi-au dat lacrimile cand ti-am citit povestea si te sustin. Da am cunoscut multe persoane in situatia ta si asa ca mama ta...nici nu vrea sa auda de impacarea cu tatal sau sa fie din nou o familie. Draga mea, iti dai seama prin cate a trecut mama ta? Iti dai seama ca ea nu mai vrea un astfel de om in propria-i casa, mai ales ca ti-a distrus copilaria si si viata de familie pe care si-a dorit-o mama ta. E normal. Tatal tau a gresit enorm, dar se pare ca tot il iubesti pentru ce a facut el si poate cand iti amintesti de clipele cand se certa cu mama ta nu il vei mai putea ierta. Dar dupa felul cum ai vorbit despre el se vede ca l-ai iertat in sufletaul tau si ai da orice sa il ai inapoi. Dar din comportamentul incapatanat al mamei tale nu se va mai putea face nimic (e normal toate femeile sunt asa... ce? tu ai mai vrea un barbat care atata timp te-a batut sa mai fie in preajma ta?). Si sora ta, sunt sigura 89% ca si ea e afectata de treaba asta si nu mai vrea pe nimeni sa o sacaie. Se pare ca experienta asta te-a maturizat mult, ceea ce e bine ca te va ajuta sa treci peste asta. Draga ai 15 ani, esti tanara mai ai o viata inainte, ai prieteni, scoala, nu merita sa le lasi balta doar pentru asta. Poate vei ajunge sa nu mai socializezi cu nimeni si nu e bine asta. Eu acum nu stiu situatia tatalui tau, dar daca e intelegator si simti ca te iubeste, suna-l si vorbeste cu el. Spune-i tot ce ai pe inima si te vei simti excelent, usurata si poate te va ajuta daca e un om minunat cum zici tu. Au trecut multi ani, se vede ca nici acum nu ti-ai revenit, dar e pacat sa cazi intr-o depresie numai din cauza asta. Sunt multi copii in situatia ta, poate chiar mai rau care au trecut cu greu, dar cu bine peste asta. Singura solutie e timpul si rabdarea. Cine stie poate intr-o zi va veni tatal tau la usa cu un buchet de flori sa isi ceara scuze, offf ce frumos ar fi sad. Dar acume depinde si de tine dar si de parintii tai. Daca mai ai nevoie de sfaturi sa apelezi la mine, ca am ajutat multi in situatia ta. Iti doresc tot binele din lume happy Sper ca nu te superi ca ti-am scris atata

| Ana_5871 a răspuns:

Nu vreau sa te intristez, dar e foarte posibil ca totul sa nu mai fie cum a fost.Intre parintii tai a intervenit o ruptura din cauza acelor certuri si a alcoolului.Nu cred ca nu esti iubita in familia ta, dar in ziua de azi sunt atatea probleme in jurul nostru care ne fac sa nu mai avem rabdare cu cei din jur si uneori sa vorbim folosind un alt ton al vocii.Stiu ca iti este dor de tatal tau.Incearca sa va vedeti de cate ori simti nevoia si sa-i spui si lui ce ai pe suflet.Bine ar fi ca intr-un moment de liniste sa poti sa-i spui si mamei tale ce-ti doresti, ca vrei sa fiti iar impreuna. Spune-i ca-ti doresti o a doua sansa pentru familia voastra. Oricum trebuie sa te gandesti ca ambii parinti te iubesc orice s-ar intampla.

| NeXtLevel100 a răspuns:

Nu stiu nici eu cu ce sa te ajut am avut si eu fix aciasta situatie dar la mine sau inpacat fiindca mi-a murit fratele mai mare intr-un accident de masina si de rusine si tristete nu s-au despartit practic nici eu nu am avut o copilarii fericita cite zile am umblat si eu nioapte ciu mama pe la vecini ba pe drum pe ploae dar ce sa zic nu mia lipsit nimic in afara de copilarie eu zic daca il iubesti asa tare si zici ca s-a lasat de alcool intoacete la el sau nu stiu fa ce iti zice inima in afara de sinucidere daca sati treaca asa ceva prin cap iti spun eu nu merita

| Kiko a răspuns:

Hey imi pare foarte rau insa uitatea cati tin la tine... Prin site ti-ai facut un fel de prieteni care tin la tine si cateodata plang si se intristeaza cand vad prin ce ai trecut.

Uita-te cate sfaturi ti s-au dat

Chiar daca eu nu am niciunul

Sa stii ca sunt alaturi de tine si o sa fiu cu tine spiritual ok?
Poti zambi acum?big grin Ia uitate la tine! Ce sweet estibig grin esti sweet asa-i?laughing

OK MIA VENIT UN SfATlaughing. Ai Prieteni. Ei sunt acum familia ta asa-i? Daca parintii tai si sora ta nu mai sunt... ei sunt. Prietenii:d

| B27VIP a răspuns:

Buna! Te compatimesc, stiu ce inseamna sa nu ai unul din parinti, la fel si eu am trait fara ''tata'' de la varsta de 2 ani. Te inteleg perfect, dar trebuie sa fii tare, sa gasesti o portita de oxigen, care sa te faca sa treci peste aceste lucruri grele. Un lucru pot sa-ti spun, este dureros, dar crede-ma... ce a fost nu va mai fi, iar tu trebuie sa te obisnuiesti cu gandul asta. Din punctul meu de vedere asi fi foarte bucuros, la fel ca tine daca veti fi iar o familie unita.Incearca sa-ti gasesti un prieten, o prietena fidel/fidela caruia sa i te destainui, face bine psihic o descarcare.Incearca sa nu te mai consumi in tine si sa te exteriorizezi cuiva apropiat care te va intelege si te va aproba.Este rau ca nici sora ta nu-ti este alaturi. Daca te consoleaza cu ceva voi lasa adresa mea de mail si mai vorbim.(adresa de mail o gasesti la mesaje)
Sa auzim de bine!

| Maryabaii a răspuns:

Si la mine e cam aceeasi situatie.mama urla la tata cand vine de la servici cu nervi si ii varsa pe tata daca nu pe el pe mine. si eu m-am saturat sa urle la mine fara sa fac nimic si sa ma faca in toate felurile.si eu plang aproape in fiecare zi din cauza asta.incearca sa mergi in oras cu prietenii si sa nu mai stai asa mult acasa.dormi la colege, povesteste celei mai bune prietene si o sa vezi ca mai uiti.

| Anonnnnn a răspuns:

Chiar si mie mi-a venit sa plang...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate vor sa te duci la tatal tau. vorbeste si tu cu el.

| oanny91 a răspuns:

Macar e bine ca te intanlesti cu el... dar gandeste-te ca sunt alte persoane care nici macar nu-si cunosc tatal cum sunt de exemplu eu care l-am vazut o singura data in 20 de ani.in ziua de azi sunt foarte putine familii care sa traiasca impreuna pana la adanci batraneti.iti inteleg tristetea dar stiu ca esti o fata puternica si o sa poti trece peste asta.

| sexya a răspuns:

Victima postcomunismului...