| OtipaOarecare a întrebat:

TpU. Ce as putea face sa nu mai fiu asa deprimata?
Familia mea este destramata complet, nici macar nu mai e familie

. Parintii mei au divortat, mama a plecat in Italia, tata e intr-o alta localitate, stau cu bunicii care nici nu se inteleg macar, se cearta in fiecare zi si nu le pasa decat de durerea lor. A mai intervenit si o c***a intre ei si e si mai rau. Toata scoala ma barfeste si rade de mine, mai ales o colega de-a mea care mi-a distrus viata.

Mereu am fost o fire mai sensibila, dar totusi eram mereu dispusa sa ii ascult pe ceilalti cand au o problema. Acum, nimanui nu ii pasa ce simt eu, nimeni nu ma intreaba daca mi-e bine sau nu. Ma simt desprinsa de realitate, parca nici nu as exista pentru ceilalti, nici macar pentru cei dragi mie.

Ce as putea face sa nu ma mai simt asa? E foarte rau...:-(

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Haide sa mai echilibrez balanta, doar fete ti-au raspuns, meriti un raspuns si din sens opus. happy

Uite, eu cred ca nu chiar toata lumea te vorbeste de rau, sigur mai este cineva care sa vrea sa vorbeasca cu tine, dar poate ca nu vrei sa te dezvalui unui cunoscut, pentru ca nu mai ai incredere in nimeni. Asa ni se intampla noua, daca suntem buni, suntem considerati prosti. Dar amandoi stim ca nu e chiar asa, nu suntem prosti deloc si radem mai bine la urma. Asadar, poate gasesti un baiat, o fata, care sa vrea sa te cunoasca asa cum esti tu. Da-i macar o sansa.
Esti sensibila si asta e un lucru bun, inseamna ca ai suflet, si meriti sa fii apreciata pentru asta. Eu te-as lauda pentru asta, calitatea de om e ceva rar. Daca oamenii te discuta din cauza familiei, ignora-i cat de mult poti, vor aparea alte subiecte si vor discuta despre alte persoane, asa-i lumea, rea. Stiu si eu cum e sa vrei pur si simplu sa fugi undeva unde sa n-ai treaba cu nimeni.
Si stiu ca este foarte greu pentru tine, s-au adunat o groaza de probleme si nu vezi nicio scapare, iar oamenii pe care te bazai inainte, acum sunt prea departe si au probleme, asa ca nu vrei sa-i mai intrerupi din ale lor, cu problemele tale. Dar cu timpul vei mai rezolva din probleme, unele probleme se vor rezolva de la sine iar cu unele pur si simplu te vei obisnui si te vei adapta, vei trai luand mereu in calcul acele lucruri. Te vei maturiza rapid, si o sa fii mai tare.

Pana atunci, o sa fie foarte greu, si daca ai nevoie de un sfat sau pur si simplu sa vorbesti cu cineva, sa te plangi, sa plangi, daca ai nevoie de o vorba buna care sa te intareasca si sa iti dea putere pentru inca o zi de mers cu fruntea sus printre oameni rai si ticalosi, doar da-mi un mesaj, si vom vorbi.
PS: (editez raspunsul, adaugand acest fragment) Daca esti credincioasa, indiferent de religie sau cult, poti gasi puterea de a invinge, in timp. O gasesti in tine, cu ajutorul acelei forte superioare in care crezi.

| OtipaOarecare explică (pentru valentingb):

Iti multumesc mult pentru sprijin, Valentin.Chiar am avut nevoie de putina intelegere... Multumesc din suflet ca imi esti alaturi!

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îmi pare rău de tine că trebuie să treci prin așa ceva, ai nevoie de o consiliere psihologică, de prieteni adevărați lângă tine care să te ajute, etc.
Numai bine!
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Suna la telefonul copilului, gratuit la 116111, ca acolo au psihologi si pot sa-ti dea sfaturi mai bune decat noi!

| Adry05 a răspuns:

Îmi pare rău că treci prin asta! Dacă ai nevoie de o prietenă, mă ofer voluntară. Avem câteva lucruri comune, deci cred că ne-am putea înţelege. happy Mă găseşti: o_adriana_t. Dacă nu, numa bine în continuare! happy

| valentingb a răspuns:

Oricand. Poti sa-mi trimiti un mesaj, nu ma deranjezi deloc, crede-ma.
Cel mai mult acum ai nevoie de incurajari, pentru ca stii ca s-ar putea sa fie bine, dar ai nevoie de cineva care sa te asigure ca asa va fi. E foarte greu, stiu, dar va fi bine. Am invatat de la viata ca roata se invarte. Si sigur asa va fi si in cazul tau. Trebuie sa crezi, in tine, in noroc, in ajutor de Sus, in oameni care te iubesc asa cum esti, ghinionista. Pentru ca esti perfecta, stii asta, nu? Dar lucrurile au mers prost.
Nu o sa ne darame asta, nu-i asa? O sa luptam si o sa ne ridicam!
Sa ai grija de tine!

| Exilee a răspuns (pentru valentingb):

Mon vieux! Nici nu stii cata dreptate ai. Nici nu-ti poti inchipui cat de trista este povestea acestei fetite DOAR DIN NISTE CUVINTE.

Trist este ca omul este o fiinta salbatica ( marea majoritate). Prezinta niste mentalitati, de pana si toate fiarele pamantului se pot inspaimanta.

Colegii ei nu o vor putea ajuta din moment ce parintii nu se ocupa cu educatia morala a acestora.
Tare scarba imi este de gesturile si rautatile unora.

| valentingb a răspuns (pentru Exilee):

Exilon, crede-ma pe cuvant de onoare, STIU cata dreptate am. Copiii de o asemenea gingasie trebuie protejati si invatati sa ramana gingasi in interior, dar sa nu arate asta decat celor care merita. Marta si cei ca ea trebuie sa primeasca iubire de la noi, daca altii sunt prea orbi sa surzi si insensibili la nevoia lor de a fi iubiti, intelesi, incurajati, ajutati. E foarte trist, asa e, dar noi suntem aici pentru ea, nu-i asa? happy

| drogh a răspuns:

Ai nevoie de un psiholog cu care sa vorbesti si sa-ti spui toate ofurile. El te poate sfatui si sa te scoata din starile in care te afli.

| Aphrodytha a răspuns:

Esti la scoala, poti mergi la psiholog( e gratis ). In caz ca esti si tu un copil care considera ca e rusinos sa mearga la psiholog problema ta, dar ar ajuta mult.

| Kristinake a răspuns (pentru Aphrodytha):

Nu mereu psihologul ajută şi rezolvă toate ofurile care le ai pe suflet.

| valentingb a răspuns (pentru Kristinake):

Ce dragalasa esti! happy Dar vezi tu, ea se referea la consilierul scolii, care e un psiholog cu master in psihoterapie, deci chiar se pricepe la a rezolva toate ofurile de pe suflet. Sunt foarte buni, foarte dedicati meseriei lor (mai mult vocatie, nu meserie) si e complet gratuit pentru elevi.
Problema ar fi ca doar scolile cu minim 600 de elevi au consilier psihologic, e mare pacat, chiar sunt un real ajutor.

| fear1234567 a răspuns:

Sa ii spui mamei tale absolut tot ce simti, si sa se intoarca in tara..sa va reuniti!