| Andreea20000 a întrebat:

Am 14 ani si simt nevoia sa am o persoana alaturi care sa ma inteleaga. Da, bineinteles parintii imi sunt alaturi, ma sfatuiesc, ma iubesc, iar eu reciproc, dar totusi...mai exact vreau sa spun ca simt nevoia si am nevoie de un iubit, de o persoana care sa -mi fie alaturi, care sa ma stranga in brate si sa ma simt in siguranta alaturi de el.De ce credeti ca am ajuns sa-mi doresc sa am un iubit? Da, stiu poate unii credeti ca eu am nevoie de un iubit pentru a intretine relaxii sexual sau mai stiu eu ce va imaginati unii, dar nu este asa, chiar imi doresc o persoana matura alaturi de mine! Ce parere aveti? Un sfat, va rog!

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ma copii mai,faceti-va prieteni cu care puteti discuta orice,dar absolut orice pentru ca la voi asta se simte in primul rind; lipsa comunicarii sincere a unor probleme care va framinta cu adevarat si, din cauza fricii de a nu deveni penibili in ochii altora, va este teama sa le expuneti oricui.Problema este ca voi confundati un prieten sincer, in cazul asta, cu un iubit sau o iubita si chiar dezvoltati sentimente in sensul asta ceea ce mi se pare o prostie din cauza ca sentimentalismul asta ieftin o sa va afecteze serios anii de invatatura.

| cuvant a răspuns:

Buna Andreea,
Iti sugerez sa iti cauti un prieten bun si nu iubit. Daca-l o sa-l privesti in modul acesta va decurge relatia ca un iubit. Daca il privesti ca prieten cred ca vei avea mai multde castigat si cand il vei cunoaste si ai incredere in el poti merge mai departe.
Orice om are nevoie de prieteni si deoarece in jurul tau toti au deja iubit/iubita s-ar putea sa te fi molipsit si pe tine.
Ai grija mare cui daruiesti inima ta pentru ca va avea urmari toata viata.

| roxyana03 a răspuns:

happy...
eu am 15 ani aproape, stii nu ne aparat tu trebuie sa te tii dupa un baiat, la un moment dat va aparea el in viata ta, nu tu trebuie sa te tii dupa el, cand va aparea, inseamna ca ti-ai gasit jumatatea, si va veni singur la tine, poate ca inca nu ti-ai gasiit jumatatea, pentru ca nu e momentul potrivit, va veni el atuncea cand va fi momentul potrivit, pana atuncea, inbracate elegant, macheazate, ingrijestete, etc///big grin bafta, te pup ana:*

| Sonny a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie ne-aparat de un iubit, fiindca la varsta ta nu o sa gasesti pe cineva, care sa te asculte, si sa fie atent cu tine, fiindca, nu poti sa vb de o relatie matura, cu niste personaje care au trecut prin cate ceva, ca sa fie atat de sensibile.
Eu zic sa cauti, un amic, poate mai mare ca tine, sa zicem cu 1-2 ani, cu care sa ai o relatie mutuala baza pe incredere si pe respect, unde am2 sunteti atenti la problemele celuilalt! happy Eu zic sa cauti un baiat, fiindca baieti is mai de incredere decat o fata, cand vine vorba de a discuta chesti personale.
De ce zic eu ca e mai bine sa cauti o relatie de amicitie cu un baiat?
In primul rand, o sa dureze mai mult timp decat o relatie normala, o sa se solidifice in timp, nefiind intr-o relatie, normala, or sa fie N mai putine motive sa va certati in asa fel incat se incheie relatiea voastra de prietenie.
Multa bafta! happy

| Patrăţel a răspuns:

Hehe, si eu am tot 14, si de cateva zile ma framanta gandul asta, cand ii vad pe alti impreuna, dar. ma gandesc ca ma distrez atat de bine cand sunt si singura, mai ales ca, cu aceea persoana voi petrece momente frumoase dar si despartirea. ma va face sa ma intristez mai ales daca am pus suflet, so, gandeste-te ca ai toata viata inainte, o sa te saturi de iubiti mai incolo chatterbox si in plus, mai gasesti tu astfel de baietii, 1 la un mil straight face. restul obsedati

| Ichigoemi a răspuns:

Pai ar trebui sa iti caut un prieten cu sufletul pur si inima iubitoare:X asta caut si eu...dar...trebuie sa gasesc un baiat care nu este pervers sau doritor de relatii sexoale.inteleg ce vrei:Xdar e greu de gasit o asa persoanacrying succes

| D4N13L a răspuns:

Nu sunt matur dar simt si eu acelasi lucru si am incercat sa ma iau dupa gura lumii ''sa astept ca o sa vina momentu`'' de unde...
Andreea eu zic sa iti iei inima in dinti si sa lasi frau liber sentimentelor sa iubesti cum n`ai mai iubit niciodata dc iti spun asta?
Pentru ca tu esti FATA iti este usor sa faci rost de o persoana care sa te faca sa te simti iubita...
Eu sunt baiathappy mai greu. Si in plus am si o problm de sanatate nu stiu.
nu prea stiu sa vb cu fetele asta sunt eu nu fa ce fac eu ci fa ce zic eu.
P.S. ai grija p cine iubesti pentru ca lumea e perversa sad dar traiesti in ea...
Bafta multa!

| Castiel a răspuns:

Si eu am 15 ani si ma simt la fel,eu am trecut pintro relatie nasoala care tipa m-a facut sa sufar,poate de aia,daca tu nu ai patit ceva similar probabil este doar un moft momentan care va trece in cateva zile/saptamani.
Si nu avem de unde stii de ce iti doresti un iubit,nu avem de unde stii ce este in sufletul tau, poate primesti raspunsuri dar nu sunt concrete.
Si prin persoana matura, ce intelegi? Daca te referi la unu de 17 ani+ sau 20 si ceva cum patesc alte destepte atunci e cam grav,si oricum,la varsta asta nu prea gasesti persoane mature,si eu caut, cred ca voi gasi o fata care sa ii spun totul si etc pe la facultate, dar nu la varstele astea

| ROCKERforever14 a răspuns:

Pss eu stiu din experietnte proprii ca e mai bine sa ai pe cineva alaturi si dragostea n-are virsta adica ia va trai mereu nu esti prea mica pentrun iubit daca esti frumoasa desteapta sigur ca vei avea acum toti cauta sa fie cuplu chiar si eu da tu acum ai o depresie da in curind o sa fii ok mult noroc si de unde stiu cind aveam 14 adica acum am patit la fel si ma simt mai bine m-am trezit cu faptul ca vreau o prietena da parca mia mai trecut si tie la fel dar daca asta e dorinta ta nimeni nu trebuie sati stee in cale nu uita prieteni te pot ajuta

| Swallow a răspuns:

Iar incepe hawarde91 nu minti, cica la 14 ani el statea si se juca cu prietenii si nu se gindea la asa ceva, poate ne vei spune inca ca sugeai suzeta tot la 14 ani?!

Andreea~e ceva normal, de la 14 ani incepe fiecare om sa simta asa ceva, desigur nu toti vor recunoaste asta |-( Eu tot la asta ma gindesc, si habar n`am de ce imi doresc da ruite ca imi doresc laughing Cit de "matur" vreai?! straight face

Răspuns utilizator avertizat
| YannyAlmounte96 a răspuns:

Uite eu sunt facut pentru tine asa ca da-mi add yonutz_bz96 si hai sa mai radem un pic te rog te roooog eu mult mult mult de totlaughing:*

| MaDaTeNColo a răspuns:

Știu cum te simți, și eu mă simt la fel, dar este foarte normal, asta pentru că pur și simplu e natural să ai nevoie de o prezență masculină(adică o persoană care să te facă să te simți în siguranță, iubită și pur și simplu să te simți bine cu acea persoană).Eu zic că ai putea să-ți reorientezi atenția spre altceva, nu cred că e prea devreme pentru un iubit, dar de cele mai multe ori băieții la 14 ani, sunt imaturi cât cuprinde,bădărani și enervanți, iar cei mai mari, 16, 17 ani, vor doar sex(„ în general", fiind cuvintele de bază). Dacă tu crezi că poți să mai aștepți, îți recomand să te uiți în jur, poate îți place vreun băiat, dar să nu te avânți la primul venit.