| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 si vreau sa plec de acasa! Nu imi mai suport parintii! As vrea doar sa ii sperii, dar imi este frica de taat. El spune ca odata ce am plecat nu ma mai primeste inapoi. Chiar vreau sa fac asta...Imi poate da cineva niste sfaturi, sau un plan?

Răspuns Câştigător
| nicusor19 a răspuns:

Salut la toata lumeahappy
Nu pot sa cred ca am avut "placerea" sa intalnesc pe acest site oameni care incurajeaza astfel de fapte... in fine...
GeoloveTwilight inainte sa faci acest lucru gandeste-te un minut, punete in locul parintilor tai.Sa spunem ca esti parinte, cum te-ai simtii tu daca ti-ar pleca copilul de acasa? iti spun din propia experienta ca nu e o decizie prea inteleapta, sfatul meu este sa incerci sa vorbesti cu ei si eventual cu un profesor psiholog, el te va face sa intelegi mai bine anumite lucruri.
Vei vedea cand vei mai creste putin ca lumea nu e chiar asa cum pare si ca orice lucru sau fapta se plateste in viata.Dece sa iti faci mai mult rau cand poti sa incerci sa rezolvi raul care e deja facuthappy
Daca ti la viata ta, si eu cred ca tihappy si daca iti iubesti cu adevarat parintii, mai gandeste-te unpic inainte sa faci acest lucru.
Iti doresc mult succes in viata si fie ca toate dorintele sa ti se implineasca si as vrea sa aud ca ti-ai schimbat parerea in legatura cu acest lucruhappy

32 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mi se pare normal ca daca pleci sa nu te mai intorci. Cred ca ar fi bine inainte de a pleca sa te duci intr-o scurta excursie undeva la tara sa gasesti un loc de munca si de stat. Multi la tara, mai ales in zonele montane, angajeaza copii plecati de acasa pentru ingrijit vite contra casa si masa. E practic singura ta sansa, dar e bine sa mergi intai sa-ti gasesti un loc de munca decent, fiindca nu vrei sa cazi victima vreunui abuz.

| Zenithf a răspuns:

Copilu' are 14 ani, normal ca nu are minte. laughing
Mai, vezi si tu ca nu umbla caini cu covrigi in coada, cauta mai intai sa vezi cum e lumea, si apoi ii vrea sa fugi la parinti de lume!
Fa-ti intai un rost, termina macar o scoala profesionala, sa-ti poti gasi de lucru altceva decat de impins vagoana, apoi vezi si tu cum va fi sa stai singur, sa te descurci cu un salar de nimic...
Apoi le vei da dreptate parintilor tai.

| cristi202 a răspuns:

Orice faci, numai pe strada sa nu pleci. Viata pe strada nu e usoara. Stiu multi tineri ca tine care datorita problemelor de acasa au plecat pe strada, si si-au distrus viata. Nu o fa si tu! Nu merita!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E normal ca la 14 ani să existe divergenţe între tine şi părinţi. Îţi sugerez să te calmezi, pentru că mâine vei vedea lucrurile altfel. Nu fă prostia să-i " sperii" că s-ar putea ca tu să fi cea "speriată". baftă!

| Loredana_4793 a răspuns:

Te vor primi inapoi. Dar gandeste-te ca daca pleci, nu le vei da o lectie lor, ci ei tie.Gandestete ca iti vei face mai mult rau daca pleci, va veti certa mai mult.Incearca sa vorbesti cu ei. Daca nu poti cu tatal tau, vb cu mama ta, ea ar trebui sa te inteleaga.Nu face lucrul asta stupit ca il vei regreta mult timp.La 14 ani nu poti sa iti faci un viitor ai nevoie de parinti, nu pleca de acasa, cel mai bine ar fi sa te duci o saptamana la bunici, matusa, unchi, unde vrei tu, dar sa stie si ei, sa te stie in sigurantawinking. Asculta sfatul si pleaca cateva zile la rude.winkingSucces!

| Dorinel a răspuns:

Spune si de ce nu ii suporti!

Asa am avut si eu un amic care nu'si suporta parintii ca daca trecea de 20:00 nu-l mai lasa sa iasa, ii dadea putini bani, maxim era pana la 22:00...si pana la urma parintii lui cu cateva certuri si'au dat seama ca baiatu' a crescut, numai e copil mic si incearca sa'l lase mai liber.

Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor, mai lasa si tu putin de la tine, o sa mai lase si ei...damn...mai gasesti cate un parinte d'asta happy

| `KiddO` a răspuns:

Patry_basketball baga id`u...happy si vorbim big hug keep smiling!

| Oana_5036 a răspuns:

Nu face asta.Sa sti ca parintii tai or sa se sperie foarte tare! Tie ti-ar placea sa fi parinte si sa iti fuga copilul? daca vrei iti dau un sfat. daca ai vre o ruda aproape de casa du-te la ea si suna-i pe parintii tai si spune-le ca nu vi acasa pana nu isi schimba comportamentul.

| ladygaga a răspuns:

Nu fa prostia asta.
Ai 14 ani, unde te vei duce?
Sa stii ca, chiar daca uneori parintii tai se poarta urat cu tine sau te jignesc sau in cel mai rau caz te lovescstraight face ei oricum te iubesc in felul lor, dar poate ai facut tu ceva de ei te cearta mereu.

| Gabitza a răspuns:

Daca ai pleca de acasa, ai face cea mai mare prostie! Nu fa asta! Gresesti! Adolescenta isi spune cuvantul... dar asta nu inseamna ca trebuie sa pleci! Tatal tau nu poate intelege ca ai mai crescut si ai nevoie de mai multa libertate! Trebuie sa ii arati ca vrei sa ai mai libera prin alte metode! Drar nu pleca de acasa! Gandeste. te cat vor suferi ei! Indiferent de ceea ce spune tatal tau... va suferi enorm! Nu ii fa sa sufere! Eu spun sa te mai gandesti de cateva ori inainte sa spui asta!

| dhraqull a răspuns:

Daca pleci de acasa si apoi te intorci te inchid in casa.

| yunnyaaa a răspuns:

Maai:-W Plecatul de acasa nu e o solutie, si nu ii vei speria, iti spun euoh go on.
Mai rau te vei certa cu ei, si cand te vei intoarce acasa o gramada de pedepse vei avea.
Mai bine scoate`i la un suc si vorbeste cu ei, si spune`le ce te nemultumestehappy
Ai grija>big grin

| Licurici05 a răspuns:

Nu fa prostia pe care am facut-o si eu la varsta ta.am fugit si eu la 14 ani...si am regretat.acum am 17 ani si totu e ok.bafta

| RobyFast a răspuns:

Degeaba iti zice el odata ce ai plecat nu te mai primeste inapoi ca nu il lasa sufletul doar esti copilul lui... Dar totusi de ce vrei sa pleci? Macar ai unde sa te duci? Incearca sa vorbesti cu ei deschis si sa iti spui ofurile...winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.toti am vrut sa plecam de acasa la 14-15 ani.pe mine m-au trimis ei.la scoala.si m-am dus.ehei ce bine ne intelegem de atunci.asa caaaa, stai linistita acasa si asculta de ei.ca habar nu ai sa mergi pe drum.si tu vrei sa-ti iei zborul? sa nu patesti ca puiul de prepelita.sau sa vina vulpoiul sa pape pasaricaaaaa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu ii mai suporti ca te cicale toata ziua?
Nu iti vor altceva decat binele...Si eu fac 17 ani si catodata si pe mine ma cam enerveaza dar nu sa plec de acasa. Zic ca ei si eu fac ca mine big grin.
Zi mersi ca ai parinti care sa te cicale altii n-au si mult isi doresc ...Si ei nu iti vor decat binele eu nu am vazut parinte care sa iti vrea raul (ca mai exista, asta e partea a doua). Asa ca mai lasa si tu de la tine si vor mai lasa si ei de la ei.
Daca erai majora atunci frate puteai sa faci orice cu viata ta dar inca esti minora si trebuie sa taci si sa inghiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu ii mai suporti ca te cicale toata ziua?
Nu iti vor altceva decat binele...Si eu fac 17 ani si catodata si pe mine ma cam enerveaza dar nu sa plec de acasa.Zic ca ei si eu fac ca mine big grin.
Zi mersi ca ai parinti care sa te cicale altii n-au si mult isi doresc ...Si ei nu iti vor decat binele eu nu am vazut parinte care sa iti vrea raul (ca mai exista, asta e partea a doua).Asa ca mai lasa si tu de la tine si vor mai lasa si ei de la ei .
Daca erai majora atunci frate puteai sa faci orice cu viata ta dar inca esti minora si trebuie sa taci si sa inghiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu vreau acum sa plec de acasa. M`am gandit mult la asta, dar inca nu stiu daca`i decizia corecta. Tot ce vreau sa spun e ca te inteleg f bine prin ce treci. Eu acum am 17 ani. Te sfatuiesc ca daca tot vrei sa pleci sa te duci la o ruda si sa stai cateva zile pana se linistesc apele. Asa cred ca e cel mai bine. Ai grija de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pleak am aceleasi ganduri in curand nu ma vor mai vedea parintii mei m-am saturat fa ceti zice sufletul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar daca sunt mai severi, parintii o fac pentru binele tau. unii stiu cum s-o faca, altii nu au o experienta. mai ales daca esti primul lor copil. insa scopul este acelasi intotdeauna: pregatirea copilului pentru o viata cat mai buna. sa nu cumva sa faci o astfel de prostie, pentru ca la varsta asta nu poti reusi fara sa fii victima abuzurilor altcuiva. mai bine discuta cu ei, stabiliti un plan de actiune de comun acord, fa-i sa-si dea seama ca ai crescut intre timp. si intelge-i si pe ei...de multe ori parintii pentru a proteja copii apeleaza la restrictii. dar motivul este ca ii iubesc, nu altul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pleaca nu mai sta pe ganduri eu sunt in aceas ipostaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa pleci de-acasa, si esti asa de hotarat sa-ti pedepsesti parintii, probabil, ca o vei face numai ca nu vei face decat sa-ti dai tu cu capul de tocul usii. La varsta ta nu vei putea sa te intreti singur asa ca vei avea nevoie de cineva care sa te ajute, sa-ti calauzeasca pasii in viata. Parerea mea este ca ar trebui ca iti convoci ambii parinti si sa aveti o discutie calma. Fiecare sa spuna ce pretentii are de la celalat si sa cadeti la un compromis. Cred ca doar prin comunicare iti vei face parintii sa constientizeze ca ai devenit un adolescent iar tu, la randul tau, trebuie sa dai dovada ca ai crescut si poti fi o persoana responsabila. Iresponsabilitatea, aferenta varstei tale, nu poate duce decat la situatii grave care-ti vor putea afecta viitorul. De aceea, cred ca parintii tai trebuie sa fie cei care te ajute si sa te indrume. Ei sunt singurii care nu-ti doresc raul cu toate ca uneori nu vrei sa accepti asta. Sa nu-ti faci impresia ca in viata ta vor exista alte persoane care doresc sa te protejeze mai mult decat parintii.
Multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna intrebare dar spre exempu eu am plecat la 16 si am reusit pe pielea mea sa devin unul dintre aia care au reusit singuri in viata si am reusit, am reusit singur fara ajutorul nimanui si acum, parinti ma suna ora de ora si zi de zi sa ma vada dar nu mai au nici o sansa, nu uitati ca, daca vrei poti' eu am vrut si am sperat si am avut dorinta de a dovedi ce pot si am reusit, voi o luati cum vreti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfat : dati 2 palme si revinoti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti sugerez.sa pleci dracu mai repede ca te dispera tactuuuu.stiu din propria experienta.pe mine ma violat.

| Elle a răspuns:

What?! N-ai minte deloc!

| DuRR3xX a răspuns:

Ai exact aceeasi problema ca si mine. Si eu vreau sa plec de acasa dar nu ma mai voi intoarce. Deja am vorbit cu unchiul meu care lucreaza in Grecia si mi-a zis ca daca vreau sa plec imi va face el rost de bilet pentru avion si ma duc la el acolo. Eu te-as sfatui sa nu pleci, dar urmeaza-ti inimawinking.

| GeoloveTwilight a răspuns:

Wow...acum vad si eu ce proasta eram acum cateva lunilaughing.

| dya_8470 a răspuns:

Mai bine bagati mintile in cap chiar nu e normal ca la 14 ani sa pleci de acasa si apoi cand te vei intoarce poate te vor primii cu bine sau poate vei primii o bataie ca meriti.