| Mihaela2022 a întrebat:

Am ajuns la varsta de 20 de ani si nu am realizat nimic pana acum eu nu stiu ce inseamna viata, distractie, prieteni. Am stat in casa fara sa ies nicaieri din cauza parintilor mei, nici acum nu vor sa ma lase nici macar la un suc. M-am saturat mai bine as prefera sa plec de acasa decat o viata ca aceasta. Dati-mi un sfat va rog ce as putea sa fac, nu pot discuta nimic cu parintii deoarece sunt prea severi.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e si maicamea cu mine, eu vreau sa revin in tara si nu ar vrea sa ma lase. O inteleg ca are de rezolvat niste treburi apoi spune ca pot pleca, ma simt naspa m-am saturat de straini stiu ca la noi e vai si amar dar nu-mi pasa. Ma simt acasa mai bine ca oriunde numai ca ramane de vazut cum se vor desfasura treburile. Stai calma ca nu are rost sa ai amici/e, mai bine singura decat cu invidiosi pe la spate.

| Lisadream a răspuns:

Parintii trebuie educati. adica usor usor sa ii obisnuiesti sa iesi seara...sa capete incredere ca nu ti se intampla nimic. Sa vina cineva sa te ia de acasa, sa te aduca, sa vada si ei ca esti in siguranta.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

De unde esti? Te scot eu la un suc. laughing big grin O mituim pe maica-ta si ne lasa.

| Alemoni a răspuns:

Buna!
Este cam urata situatia, din moment ce la 20 de ani nu prea stii ce e aia distractie... Banuiesc ca mai mult te-a interesat scoala, cel putin cam asta era si singurul lucru pe care il puteai face, dupa parerea parintilor... ceea ce foarte trist.
Esti la facultate, dar in timpul liber poti sa-ti gasesti ceva de facut. o mica slujba, vara. Este important sa comunici cu parintii tai si sa le spui ca nu mai esti mica... totusi esti majora!
Incearca sa le castigi increderea, sa gandesti mai matur. Probabil ei nu vor sa te piarda, probabil le e teama. Indiferent cat de severi sunt, trebuie sa ajunga sa te inteleaga. Mi se pare penibil ca la 20 de ani sa nu iesi nici macar la un suc.
Imi pare rau daca te-am jignit cu ceva. Eu sunt micuta ca sa pot sa dau sfaturi, am doar 14 anisori si totusi ma lasa sa " ies la un suc " Asta, insa, este doar parerea mea.
Chestia cu sa pleci de acasa nu mi se pare OK.
Bafta!

| kindness a răspuns:

Eu nu am experienta de viata incat sa-ti dau tie sfaturi, avand o varsta mai mica ca a ta cu 4 ani, insa eu gandesc cat mai realist si mai logic. Ai un servici? Daca nu ai, cauta-ti nu mai sta. Daca ai de ce mai stai la parintii tai? cauta-ti o camera cu chirie, gata esti majora, fii impunatoare, caci altfel vor trece toti anii astia frumosi peste tine fara sa simti vreo clipa efervescenta tineretii, iar la batranete vei scrie pe un broion: Regret! Este ciudat faptul ca nici la 20 de ani nu ai voie sa faci ce vrei. Eu zic sa nu te certi cu ai tai, nu se stie niciodata cand vei apela la ei. Spune-le a lor tai, ca vrei sa-ti cauti ceva bun de munca, in caz ca nu ai. Trebuie sa fii foarte trista, si te inteleg, daca ai stii cat de mult te inteleg. Pleaca pentru un timp undeva, relaxeaza-te undeva la tara, la munte. AI 20 DE ANI! Fa-ti prieteni, comunica, distreaza-te. Dar nu exagera cu asta. Comporta-te normal, nu deveni ceea ce nu ai fost 20 de ani. Succes si incearca sa faci ceva cu tine. Sa stai asa."goala". pshihic e .sinistru.Gandeste-te la ce ai vrea sa faci, trece totul pe o hartie si incearca sa-ti iamginezi ce bine ar fi daca ar fi asa, vei prinde incredere in tine, vei vedea. Curaj sa ai si sanatate! P a P a happy

| Anabella01 a răspuns:

Sfatul meu e sa discuti cu parinti tai, si sa le spui ca ai 20 de ani si trebuie sa te lase sa faci ceva in viata chiar daca ei te iubesc asa de mult. Trebuie sa intelega ca esti matura si ca ai propia ta viata. a doua varianta e sa iti strangi bani si sa iti iei o casa sau un apartament. happy