| Mihaela2022 a întrebat:

Nu o mai suport pe mama am 20 de ani si nici acum nu ma lasa nicaieri ma tine numai in casa, mereu am fost o tocilara din cauza ei si daca ii spun ceva vrea sa ma bata, m-am saturat nu o mai suport eu nu stiu ce inseamna viata, distractie, prieteni eu nu stiu nimic...

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

La 20 de ani ești deja o femeie în toată regulă, un adult. Încearcă să faci în așa fel ca să poți să stai în chirie, singură sau cu o prietenă. Iar mama ta ar trebui să accepte că fetița ei a crescut și are propria ei viață.
Succes.

| XDarkAngel a răspuns:

Si la 20 de ani maicata inca se mai comporta cu tine ca la 9?
daca te gandesti mereu numa la distractie atunci logic ca mama ta no sa te lase de capul tau. nu-i mai spune ei de distractie, fiecare pomenire te mai costa inca o saptamana in plus alaturi de ea. la varsta asta un parinte vrea sa vada ca copilul lui sa maturizat si e gata sa se puna pe picioare, vrea sa-si vada munca. probabil ca nici ei nu-i comvine sa stea mereu cu ochii pe tine. daca stie ca te descurci atunci crede-ma ca o sa te lase in pace. arata ca esti matura, ia-ti un job (de orice fel) si fa lucruri care sa arate ca esti adult. in loc sa stai pe net cand ii ea acasa fa lucruri gospodaresti, ce face si ea, ajut-o. daca faci asta vreo doua zile si ii ceri voie sa mergi la o petrecere sunt aproape comvinsa ca iti va da voie. continua tot asa pana chiar te pui pe picioare, pleci, si vei putea face ce vrei cand vei sta singura, dar totusi fara exagerarewinking. asta se va intampla treptat, nu poti sa-i spui din prima ca pleci sau sa te furisesi, fiindca poate pune politia pe urmele tale tongue.
sper ca te-am ajutagt, bafta.

| PinkPanther a răspuns (pentru XDarkAngel):

Poate sa plece linistita, la 20 de ani e majora, nu are cum sa puna politia pe urmele ei.

| harciog a răspuns:

Fata draga,draga fata, daca n-ai fi stiut ce-i distractia nu mai tragea-i atita sa te distrezi pentru ca nu cunostea-i viata asta si ce voluptati iti ofera.Tu cunosti destul de bine si mamicuta s-a hotarit asa deodata, ca s-a saturat de hazul tau si ti-a pus-o in nas;-Ori te linistesti ori pleci dreaku in lume si te intretii singura.Bravo ei mai.Eu maturam un pic curtea cu tine.

| Dragomir_Vlad_Ioan_1990 a răspuns (pentru harciog):

Harciog, tu maturi curtea cu fete?
Du-te si traieste intr-o pestera si matura curtea cu copii tai care o sa te suporte pana cand cresc adulti si, poate, dupa, matura ei cu tine curtea, medievalule.

| harciog a răspuns (pentru Dragomir_Vlad_Ioan_1990):

Wwaaauuuu,e prima apreciere pe ziua de azi.Multumesc,multumesc mult.

| Leon a răspuns:

Salut, ca sa pleci de acasa nu o sa o faci sa isi schimbe parerea prea curand, decat dupa ce ii vei confirma ca esti o persoana adulta, responsabila si capabila sa se descurce intr-o societate destul de superficiala si in criza. O sa iti simta lipsa daca pleci, dar initial te va condamna pentru alegerea facuta, e ca si cum i-ai renega toate principiile in care ea crede.
Ca sa ii schimbi parerea ei din momentul de fata trebuie timp, pentru ca ea pur si simplu vede lumea prin experienta ei de viata si isi impune controlul maternal considerandu-te inca un copil.
Cred ca inca esti o fata destul de sensibila si vulnerabila pentru timpurile pe care le traim.
Sa faci totul cu pasi marunti e cel mai bine, trebuie sa te maturizezi si sa intelegi spre ce domeniu de activitate te-ai putea indrepta.
N-as vrea sa te cicalesc cum probabil face maica-ta dar oricum ai grija sa nu te arunci prea mult in prima relatie care iti iese in cale ca e usor sa apara probleme foarte mari.
sper sa citesti ce ti-am scris si sper sa te ajute cu ceva.

| PinkPanther a răspuns:

Ai 20 de ani, deci esti majora, angajeaza-te stange niste bani si pleaca, gaseste-ti o chirie, si ai rezolvat problema.
Si daca mama ta sare sa te bata si la varsta asta opune rezistenta, nu zicsa dai in ea, dar poti sa o prinzi cu putere de mani sa inteleaga ca si tu ai putea sa dai in ea daca ar vrea.

| Sentinel a răspuns:

Nu esti singura vezi de treaba! Am o vecina la Bloc care a crescut cu mã-sa de mic copil : afara se juca in nisip cu mã-sa, cand iesea sa cumpere o sticla de suc sau paine iesea cu mã-sa dupa ea, a crescut fata la 14-15 ani iesea si ea la taina cu fetele de varsta ei in fata blocului, dar mã-sa dupa ea, a facut 18 ani a inceput sa se penseze sa fardeze sa plece la intalniri, ea inainte mã-sa in urma ei. Daca ar iesi de 100 ori din casa de 99 de ori mã-sa ar fi in urma ei. Nu are scapare saraca fata, si e tare frumusica. Intre timp mã-sa a inceput sa se cam stafideasca, deh varsta, dar se agata cu disperare de fie-sa. Din pacate, pentru saraca fata, o tinerete furata de mã-sa.

| Sentinel a răspuns (pentru Sentinel):

Mi s-a atras atentia in legatura cu cuvantul "ma-sa". L-am folosit intentionat ca prescurtare de la MAMã-SA, se foloseste in mediul rural aceasta forma desi in mediul urban e considerata jignire laughing

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Eu zic sa iti cauti o slujba... dupa ce strangi ceva bani, mai bine te muti in chirie, daca nu invata foarte bine, fa-ti o cariera in domeniul care iti place si cand o sa ai multi bani, cumparati o garsoniera, un apartament sau cel mai bine o casa.Dar nu stiu... poate ca face asa pentru ca iti vrea binele, dar nu e prea bine ca vrea sa te bata, explica-i ca ai 20 de ani si esti matura, si poti gandi si singura, nu mai esti un copil.
Stiu ca e mama ta, dar cateodata mai trebuie sa iti si infrunti parintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleaca de acasa.

| Lace a răspuns:

Cel mai bun pas e să te muţi şi să îţi clădeşti o viaţă proprie,una diferită în care vei învăţa să faci ce n-ai făcut până acum. Dacă nu există această posibilitate,poartă o discuţie serioasă cu mama ta şi povesteşte-i exact cum stau lucrurile, cum că tu te-ai maturizat destul de mult şi că trebuie să ai propria ta viaţă, departe de sânul familiei.E foarte important ca această discuţie să aibă loc deoarece în joc este independenţa ta.
Mult succes!