| Macovei_Andrei_1998 a întrebat:

Credeti că femeile credincioase cu vârsta cuprinsa între 20 și 26 de ani, sunt persoane de încredere, serioase, cu valori mai înalte și doresc o relație stabila bazata pe dragoste, sentimente și înțelegere.
Am auzit și de asociații creștine precum ASCOR și dacă cineva a fost acolo, poate îmi spune cum sunt fetele acolo, dacă sunt diferite decât celelalte.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce întrebări de rasist xenofob ai pus de ce ai caută înțelegere și valori înalte se la o partenera?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu breh, sunt psihopate. In cazul in care nu stiai, exista persoane de incredere cu valori inalte fara sa piarda duminicile si multe alte zile prin biserici si ingenuncheate acasa la icoane... Asta ca sa nu mai zic de alea care se duc acolo si eventual se combina cu vreun drept-credincios in timp ce isi rup pi&da si backdoor-ul cu multi altii. Nu exagerez, am auzit personal de niste cazuri de-astea. P.S. Din ce vad in mesajul tau, fie ai p*&a foarte mica, fie ai o mare problema cu increderea in sine.

| AliGab a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se vede ca nu ai trecut nicio clipa prin astfel de asociatii si nu ai cunoscut astfel de oameni. Vorba ceea: ochiul bun si pe cele rele le vede bune, iar ochiul rau si pe cele bune le vede rele.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Omul a zis că vrea opțiune la glovo sa ii livreze doar românii că el nu vrea musulmani in Ro. Ce pretenții sa ai de la el?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Poate, poate...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AliGab):

Oricit de disperat as fi, nu m-as duce sa caut p&%da la adunaturile de crestinopati. Legat de asociatii, cunosc. Inclusiv o verisoara de-a mea era membru ASCOR si cu ocazia unei excursii organizate de aia "s-a pierdut" prin Italia acum vreo 20 de ani. Cunosc inclusiv semnatari pentru referendumul ala sinistru. 40 de milioane de euro aruncati pe geam. Aveam niste exemplare si prin clasele 1-4 la fiica-mea, noaptea mintii. Anti-vaxeri, dudui care credeau ca imi explica mie ce e cu religia si rostul ei in scoala, cand ele imi descriau fix antropologia si ziceau ca aia e religia... ceva de risu-plinsu'.

| johnnny123 a răspuns:

Crezi că toate femeile cu vârsta între 20 și 26 de ani care se declară credincioase sunt la fel și își doresc aceleași lucruri?

Și o întrebare suplimentară: De ce asociezi întotdeauna "valorile înalte" cu credința, în special cu credința ortodoxă? Crezi că oamenii care nu sunt credincioși ortodocși nu pot avea valori, nu sunt capabili de iubire, de loialitate sau de bunătate?

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu la ce te referi prin femei credincioase ca eu am vazut unele autointitulalte credincioase care dadeau cu pietre in alte femei pentru ca se imbraca cu fusta scurta. Am dat doar un exemplu dar unele sunt de o rautate iesita din comun. Doar pentru ca te duci la biserica nu te face cu nimic mai bun decat unul care nu merge la biserica

| AliGab a răspuns:

Nu toate fetele care se autointituleaza credincioase si sunt, membrii unei asociatii crestine nu sunt perfecti, insa majoritatea se strang in astfel de asociatii pentru ca au valori si credinte comune, de obicei de o calitate net superioara fata de lumea in care traim.
ASCOR-ul este asociatia studentilor crestin ortodocsi romani, deci este o asociatie studenteasca si, da, categoric, sunt oameni valorosi acolo si o atmosfera deosebita.
Tu nu trebuie sa te apropii de o astfel de asociatie doar pentru a gasi o "jumatate", ci pentru ca vrei sa impartasesti valorile si credinta cu ei. Te sfatuiesc mai intai sa incepi sa daruiesti prin voluntariat si toate se vor aseza de la sine. Daca fetele, chiar si din biserica, simt un baiat disperat de a avea o relatie, fug mancand pamantul.
Mai poti ajuta ca voluntar si in asociatia Fratia Ortodoxa. Succes!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AliGab):

Nope, nu au valori si credinte, ci AU FOST DRESATI. CONDITIONATI de mici in respectivele "valori" si "credinte" dar de multe ori asta i-a distrus ca oameni. Efectiv. Multi de astia zici ca sunt niste NPC-uri dintr-un joc prost.

| AliGab a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Distrus esti tu, nu aceia

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AliGab):

Amuzant. Nu ai inteles nimic. Hai sa iti mai explic o data. Avem un omulet care nu primeste deloc educatie religioasa in familie. Se apuca sa citeasca multe chestii. Se documenteaza despre toate religiile majore. Apoi pe la vreo 20+ de ani decide ca vrea sa intre in comunitatea budista/musulmana/catolica/ortodoxa/penticostala/etc. pentru ca are el niste motive. Decide ca e de bun-simt pentru el sa creada in o oarecare teorie creationista/evolutiva pentru ca aia i se pare lui ca rezoneaza mai bine cu propria persoana si cunostintele acumulate. Setul de valori e bazat pe experienta de viata si pe ceea ce predica religia adoptata. OK. De cealalta parte, ai un adult a carui curiozitati au fost mereu reprimate de catre familie, care nu stie decat ca ceilalti sunt niste eretici si niste sectari, ca ateii/agnosticii nu au nici un set de valori si nici o moralitate, ca muzica rock e satanista, ca un barbos din cer le vegheaza fiecare miscare si cam orice face e pacat si ar trebui sa se simta vinovat pentru asta. De femei nu mai zic, au niste vini in plus. Iar legat de distrus sunt eu, cand arati cu degetul pe cineva fara argumente, vezi ca 3 degete sunt indreptate catre propria persoana. Eu am adus argumente. A, si nu mi-am pus niciodata problema ca nu pot fi prieten cu cineva pentru ca e bisericos/credincios. Setul meu de valori discrimineaza doar prostia. Bisericosii "la locul lor" au in setul de valori evitarea pe cit posibila a oricarei interactiuni cu "restul" si nu poti sa negi asta.

| AliGab a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba chiar pot nega cam tot ce ai spus: am prieteni din biserica care asculta si rock, care sunt si motociclisti si totusi vin la Liturghie duminica, insa nici unul din cei pe care ii cunosc nu urasc ateii ca persoane, pentru ca tinta ortodoxiei este dragostea. Dumnezeu nu este doar un "barbos din cer", iar in unele actiuni de voluntariat (in care majoritatea sunt credinciosi) am intalnit si atei convinsi care nu au fost alungati din actiune, ba din contra.
Iar despre cat de distrus esti sau nu, ai dreptate, nu pot spune, asa ca iarta-ma te rog

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AliGab):

Daca tinta e dragostea, poate imi zici si mie cum era cu referendumul si cu "familia traditionala" si toata barbologia asta. Iar voluntariat se face destul si in afara bisericii. Am participat si la unele si la altele. Daca ma duc sa fac voluntariat pe undeva, prefer sa nu intru in discutii legate de politica sau religie. Legat de a fi barbos sau nu, asa e. Daca e cumva femeie? Uite aici dilema...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele de care spui cunosc bărbați tot din asociațiile alea.

Nu are cum să te cunoască ele dacă nu te prezintă cineva din asociație.