| Weenie a întrebat:

Am ales o singura optiune dupa terminarea liceului (si pe aia am descoperit-o abia anul trecut in toamna). Ma aflu intr-un punct in care nu stiu daca mai pot rezista inca un an alaturi de familia mea, nu ma intelegeti gresit ii iubesc si tin mult la ei dar sunt si foarte abuzivi emotional, insulte peste insulte in fiecare zi, tot ce fac nu este suficient colac peste pupaza sufar de anxietate si am unele fobii specifice cu care ma lupt. Din pacate mama mea are un singur lucru de spus cand vede ca am un atac de panica,, Esti proasta. ". Mai sunt multe de spus dar nu vreau sa ma abat de la subiect.
Problema este ca examenul de admitere e foarte greu si ma cuprinde frica de esec, nu stiu daca mai rezist asa, vreau sa plec si sa nu mai privesc inapoi la toate traumele si amintirile neplacute pe care le am, vreau sa imi incep viata.
Cum v-ati simtit dupa terminarea liceului, mersul la facultate v-a schimbat viata in vreun fel?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AndreeaWTS a răspuns:

Gândește-te foarte bine la ceea ce vrei să faci. Te vei descurca de una singură să te întreții în facultate?
Tu spui acum "ei sunt si foarte abuzivi emotional".
Știi ce înseamnă asta? Că ei te domină emoțional. Că ești slabă din punctul ăsta de vedere.
Poate cel mai bine pentru tine ar fi să rămâi cu ei și să te "antrenezi" să le faci față așa cum sunt.
Îți va prinde bine mai târziu.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Rabda si va trece.

| dinaprilie a răspuns:

Dupa liceu nu am intrat la facultate si in sept-oct aveam deja primul job " cu acte in regula". Castigam 8000000 din aia vechi. A fost fun. Nu as mai face la fel.

| BuLaNNNeL a răspuns:

"Îndreaptă reflectorul", lumina pe ceea ce te sperie și analizează bine. Vei vedea că frica ta e nejustificată.
Pici examenul? Și ce, nu e sfârșitul lumii. Dar dacă nu încerci vei trai cu frustrarea că n-ai incercat, iar frustrările se vor transforma in lucruri mai urâte. Atât timp cât ai bacul poti încerca o multitudine de joburi/ meserii/ calificări bla/bla/bla.

| Freya1 a răspuns:

Si eu am pățit aceias chestie ca si tine, de aceia am plecat foarte devreme de acasa.Tu in schimb nu trebuie sa faci asta, tragi tare si treptat cand prinzi ocazia pune bani deoparte ca sa poti pleca imediat cum te stabilești un pic si esti conștientă de ce vei face si daca esti pregatita.

| gabriel2004o a răspuns:

Sa ai grija ce iti dorești
Pe viitor o sa iti fie dor de ei dar nu o sa-i mai ai alături

| Crackman a răspuns:

Da, pare rău să aud prin ce treci dar tu nu vezi ( nu a avut cine sa îți arate) dar eșecul este parte din viata
Plus de asta orice faci în viata trebuie sa te gândești ca deja l-ai pierdut
Alta chestie ce ai tu... este ok fata de alți cu razboaie la ei în oraș, părinți lipsa, abuzuri sexuale, munca abuziva și altele
Trebuie sa vezi partea plina a paharului