| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit asta recent: suferinta ne face egoisti. Adevarat sau fals? Daca-i corect enuntul, cum se manifesta egoismul asta?

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu neapărat. Chiar egoişti nu, dar ne face mai frustraţi şi mai sictiriţi, asta DA!
Cum se manifestă? În cazul unora prin transformarea într-o persoană super-obiectivă, în cazul altora, prin desconsiderarea suferinţei altora considerând-o inferioară suferinţei proprii.
Salut!

| Flav a răspuns:

Se vede prea bine asta: rautate, venin, ironie, sarcasm, frustrare. Sesizezi ceva din ce-am spus?

| JeSa a răspuns:

Se manifesta prin ''insensibilitate'', sa spun asa. Oricum, exista diferite forme de egoism care corespund diferitelor idei despre interesele egoiste ale oamenilor.

| thealchemist a răspuns:

Fals. suferinta te face generos, nu sa te simti centrul universului.

| Vizitiul a răspuns:

Cand vedem egoismul altora, atunci devenim si noi egoisti. Suferinta, mi-e greu sa cred ca da nastere egoistilor. Unul care sufera nu poate devenii egoist, mai degraba devine delasator pentru ca e uns cu toate alifiile si nu are ce mai pierde si agonisii. Da, cred, cel ce mimeaza suferinta, poate devenii egoist.

| simina a răspuns:

Daca vei fii in preajma unui om bolnav de cancer care se gandeste ca in putin timp o sa fie la 2 m sub pamant (nu-ti doresc vre-odata) o sa intelegi ca e normal sa simta asta si e infioarator de omenesc.

| DiamanteleSeSparg a răspuns:

De multe ori suferinta ne face egoisti.Ne gandim doar la propria noastra persoana, nu ne mai pasa de cei din jur.Atunci cand suntem egoisti ne gandim doar la binele nostru, nu vedem si celelalte persoane din jur care poate si ele sufera, ne vedem doar pe noi si ne consideram neintelesisad

| mihaelabr a răspuns:

Ironic, dar se pare ca pe multi dintre noi atat suferinta cat si fericirea ne fac egoisti :tinem din ce in ce mai mult la propria persoana fara sa vedem ca si restul sufera :si ce e ciudat e ca cei egoisti chiar nu observa deloc ca le e bine si nu ar trebui sa se mai planga atat din orice prostie sau din cauza ca unele lucruri nu le ies bine happy

| Meticulosul a răspuns:

Nu este normal ca suferinta sa ne faca egoisti ci sa ne modeleze.
Trecand prin diferite suferinte trebuie sa devenim din ce in ce mai intelepti.
Trebuie sa depasim toate blocajele mentale.

| dan93nba a răspuns:

Da e adevarat devii mai solitar si chiar introvertit ca sa scapi de acest lucru consulta un psiholog.Pe mine ma ajutat.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sesisez, Flav, ca-s egoista.