| Anomim2025 a întrebat:

Am bani de PC de la începutul anului strânși din Burse și Alocație, dar ai mei nu mă lăsa să iau pe motiv că "PC-ul strică mintea pentru BAC". Eu muncesc zilnic la romana si la restul materiilor. Dar ai mei nu. "ITI STRICA MINTEA CALCULATORUL".

Ce sa fac? Sunt banii mei...

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Dacă zici că sunt banii tăi, părinții tăi ar trebui să fie mândrii de tine că ești strângător și chiar vrei să cumperi ceva, să obții ceva pe cont propriu. Asta cum că „ Calculatorul îți strică mintea " e... într-un fel... oarecum. Contează cum îl folosești, dar în cea mai mare parte te poate ajuta foarte mult, poți să cauți informații și te poate ajuta la școală, pentru teme etc. Probabil se tem că, dacă vei avea un pc te vei juca toată ziua și nu vei mai învăța nimic, ceea ce e foarte posibil. Dar asta ține doar de tine, dacă ești suficient de responsabil poți să-ți creezi singur un program în care o 1 - 2 ore de joci, te uiți la filme etc. și 1 - 2 sau mai mult înveți și faci teme etc.

Așa, acum să-ți răspund cu adevărat la întrebare. Ce să faci? Păi, dacă sunt banii tăi, nu chiar munciți, dar obținuți din burse și alocații probabil consideri că ești îndreptățit să faci ce vrei cu ei, și în mare cam așa ar fi. Dar, dacă părinții tăi au zis să nu-ți iei iar tu totuși nu-i asculți, și îți cumperi un pc, ai mari șanse să te alegi cu scandaluri și multă morală. Stai la ei în casă și îți pot face zile fripte. În plus, ai internet? Poți fi în stare să-ți plătești singur abonamentul la internet + curentul consumat de pc? Pentru că, probabil asta te vor pune părinții tăi să faci, să-ți plătești netu și curentu consumat de pc.

Sfatul meu este să încerci să-ți convingi părinții că un pc poate fi extrem de util și te va ajuta foarte mult. În plus, îți va fi de folos la referate și atestate + diverse proiecte șa școală. Dacă nu reușești să-i convingi și îți spun un „ NU " vehement atunci mai așteaptă, nu-l cumpăra acum.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca nu-ti ia nimeni banii, asa ca, nu trebuie sa strigi dupa ajutor!
Dupa cum vad, ai tai nu au intentionat sa-ti ia banii, ci doar s ate convinsa sa nu-l iei acum, cand ai de invatat foarte mult pentru BAC.
Sincer, chiar nu vad vreun motiv de suparare, mai ales ca au dreptate!
Fii intelegatoare ca mai sunt doar 4-5 luni si acum vine Bac-ul, iar dupa BAC te duci si-ti iei si doua PC-uri daca mai strangi ceva!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Strica mintea, auzi. Merg des la biserica ai tai? Sint baptisti sau alta ciudatenie de genul? Ia un PlayStation 4 eventual, il conectezi la acelasi monitor ca pc-ul si e destul de greu de observat. happy

| Daniel9988 a răspuns:

Ai tai au o problema cu tehnologia.Ca sa ghicesc ca nici TV nu aveti? In primul rand iti va fi util un calculator chiar si la facultate. Spune-le ca la facultate vei avea nevoie si ca nu vei lucra mult pe el.

| dolceromania a răspuns:

Investeste in altceva, in tine, incearca sa cauti o afacere cu banii de care dispui.

| Mandeliu a răspuns:

Din moment ce ai precizat "bac" presupun ca esti clasa a 12-a.Eu iti zic sa pastrezi banii aia pentru orice eventualitate, deoarece mai ai un pic si esti independent de ai tai.Dar mna, sunt banii tai si nu pot sa iti zic ce sa faci cu ei.Ai tai au oarecum dreptul, deoarece inca stai in casa cu ei, deci traiesti dupa regulile lor.Ai putea sa iti comanzi singur, pui comanda pe numele tau si gata.Dar n-am habar cine sunt parintii tai deci nu pot sa prevestesc ce reactie o sa aibalaughing))))))

Iti mai zic inca o data, pastreaza banii, o sa ai nevoie de ei.Bafta si succes in a ii stapani pe ai taiwinking

| premierevideo a răspuns:

Spune-le ca te vei duce sa ii joci la pacanele, cazino, etc

| Florinelx a răspuns:

Eu te sfătuiesc că să îți iei. Odată ce sunt banii tai, nu vad problema. Spun asta, pentru că așa am patit-o și eu! Deci, eu zic că sa ii ignori puțin, și să ti-l ei, deoarece nu te afectează cum zic ei, și până la urmă sunt banii tai! Sper că te-am ajutat!