| Anitaa a întrebat:

Am doi copii in plasament mama lor a avut Boala Lupus. Pot mosteni si ei? Si pot lua si eu si familia mea? (Si cum?)

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este o boală de contact, deci nu se ia. Nu are o etilogie cunoscută deci nu putem afirma că este și ereditar. O emoție foarte puternică poate declanșa această boală autoimună, expunerea la soare fără protecție poate de asemenea instala boala.
În cazul gemenilor, procentul este de 50% ca unul din ei să facă Lupus dacă mama a avut!
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Din cate stiu, se poate mosteni. Nu este contagioasa (este o boala autoimuna).

| bloodrose a răspuns:

Da, exista o predispozitie genetica catre lupus si da, este mult mai probabil ca ea sa se manifeste la femei decat la barbati. Cu toate acestea, nu este obligatoriu ca un copilas nascut din mama cu lupus sa aiba boala asta mai tarziu. In ceea ce priveste stresul sau alti factori care pot genera boala, cred mai degraba ca acestia sunt factori declansatori. Adica ei contribuie la manifestarea bolii. Cu toate acestea, o persoana cu aceleasi carcateristici si care nu a fost supus acelorasi factori s-ar putea sa nu dezvolte aceasta boala.

| bloodrose a răspuns:

Da, exista o predispozitie genetica catre lupus si da, este mult mai probabil ca ea sa se manifeste la femei decat la barbati. Cu toate acestea, nu este obligatoriu ca un copilas nascut din mama cu lupus sa aiba boala asta mai tarziu. In ceea ce priveste stresul sau alti factori care pot genera boala, cred mai degraba ca acestia sunt factori declansatori. Adica ei contribuie la manifestarea bolii. Cu toate acestea, o persoana cu aceleasi carcateristici si care nu a fost supus acelorasi factori s-ar putea sa nu dezvolte aceasta boala. asa ca nu este transmisibil familiei tale