| UmbraDeVulpe a întrebat:

Daca cineva din familia ta a avut o boala care se poate si mosteni poti sa faci si tu acea boala chiar daca ai grija de tine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca este o afectiune care s-a transmis genetic nu ai ce ingrijire sa iti oferi ca sa nu o faci!
Pe de alta parte sunt afectiuni care nu se dezvolta decat la anumite generatii, adica sare generatie peste generatie si ajunge la nefericitul tras la sorti de selectia naturala, cum este si cazul schizofreniei!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De bolile ereditare nu prea poți fugi.

| dullcat a răspuns:

Da, se poate.Dar tu incearca sa ramai pozitiv, ca negativ esti destul, zilnic.

| Hyperion7 a răspuns:

Problemele cu vederea se moștenesc oricâtă grija ai avea de tine, de exemplu

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Problemele cu vederea nu prea se vindeca, ci doar se ameliorează sau din contra, agravează

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu neapărat, dar cele genetice nu prea se vindeca, cel puțin eu unul nu știu să se vindece.

| ReddY25 a răspuns:

Din păcate, da

| Eireann a răspuns:

E un pic mai complicat.
De exemplu Huntington - daca ai "gena" pentru Huntington nu ai ce sa ii faci - candva dupa varsta de 30 de ani o sa incepi sa manifesti simptomele si boala o sa progreseze. Dar nu exista "purtator neafectat" fiindca e o gena dominanta deci daca o ai o sa se manifeste. E nevoie de o singura copie a genei deci daca un parinte e afectat e o sansa de 50% copilul sa mosteneasca.
Dar pentru alte boli cum este fibroza chistica este nevoie ca ambii parinti sa aiba gena fiindca este o gena recesiva - deci 25% nu mostenesc nici o copie afectata - sanatosi, nepurtatori; 50% mostenesc o copie defecta de la doar unul din parinti - sanatosi, purtatori; 25% mostenesc ambele copii afectate - bolnavi.
Scleroza multipla are un craracter genetic dar fiindca nu se bazeaza pe o singura gena ci pe o combination de gene si factori declansatori deci sansele ca fiul sau fiica unui parinte cu scleroza sa faca boala au fost calculate la doar 1, 5%.
Diabetul e si mai complicat fiindca se mosteneste o predispozitie genetica -adica ai mai mari sanse sa faci dar e la fel de posibil sa nu faci ( daca ai grija de tine). Dar si predispozitia asta variaza, ai mai mari sanse sa faci diabet daca mama ta a avut decat daca tatal tau a avut.
Deci pe scurt depinde de boala, nu poti pune toate bolile ereditare in aceeasi oala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci daca ai ceva de la persoana aia le ai si pe restul cum ar veni un copil ia toate boalele si altul zero. Incearca sa identifici ce mai ai mostenit de la persoana respectiva si daca ai gasit ceva semnificativ probabil o sa fie si restul. Asa am vazut peste tot inclusiv la toate rudele mele. Pur si simplu daca ai mostenit-o ai mostenit-o cu totul si daca nu nu.

| Ilovedinero a răspuns:

Da.Genele se mostenesc 6 generatii.Depinde care din gene ti se dezvolta.De ex daca bunica ta are o boala, mama ta poate sa nu o aibe dar tu sa o ai.Depinde cum ti se dezvolta genele.Important este ca daca aflii ca o ai sa te tratezi inca din primul moment.

| ilovemath74 a răspuns:

Bolile ereditare nu le poți ocoli! Este o posibilitate să scapi de acea boală, dar poți fi purtător, adică copii/nepoții pot avea această boală. De asemenea, poți fi singurul fiu/fiică, din 4 copii, să zicem, și să scapi de tot, fără să fi nici afectat, nici purtătorî