| MadalinaRms a întrebat:

Am fost la ginecolog, iar dna doctora a zis ca sunt sanatoasa"tun" doar ca am dereglari hormonale. Si mi-a dat duphaston am luat 10 zile si mi-a venit CM, intre timp, fara prescriptia medicului am inceput sa iau profecund, pentru a ramane gradiva! Am aproape 5 zile de cand am inceput cu profecund. Tot in acealas timp am continuat cu duphaston, au trecut de cele 10 zile si nu mi-a venit.
P. S: am avut relatii intime cu sotul meu.
Se poate sa raman gravida?

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Nu prea inteleg succesiunea evenimentelor in cazul tau. Dar da, poti sa fi ramas gravida. Daca nu ai ramas deja, luna viitoare "lucrati" in preajma datei presupuse a ovulatiei tale. Macar odata la doua zile daca nu zilnic (incepand cu 6 zile inainte, ziua respectiva plus 2 dupa). Daca nu stii, data presupusa a ovulatiei este cu 14 zile inainte de prima zi a menstruatiei urmatoare.
Ar fi o idee buna sa ceri de la ginecolog indicatii mai detaliate despre ce sa faci.
In locul tau nu as pune prea multa baza pe suplimentele alimentare gen Profecund. Daca substantele respective ar fi fost atat de utile, ar fi intrat deja printre medicamentele testate si acceptate. Plus ca aia pot sa iti puna si praf de creta acolo, ca nu sunt supusi niciunui control.