| Den2793 a întrebat:

Buna din nou, sa o iau iar de la început: luna trecută pe 22 am făcut un avort, nu l-am făcut ca am vrut, nu am rămas niciodată însărcinată si mi am luat gândul,in perioada in care am rămas si înainte de a rămâne am avut niște probleme de sănătate si am luat foarte multe pastile care daunau copilașului. Cand trebuia sa imi vina menstruația nu a venit decat foarte puțin intr-o zi am zis ca nu e nimic pana cand am văzut ca nici dupa o săptămana nu vine, am făcut un test de sarcina si eram însărcinată, am consultat 2 doctori si mi s a spus ca dupa pastilele luate risc mult sa iasă cu probleme sau sa se întâmple alte lucruri oribile. In cele din urma am făcut avort... Daca as fi știut ca raman gravida nu luam nimic dar nu m am protejat niciodată chiar ne doaream un bebe si nu s a întâmplat. Dupa avort nu am avut nicio problema, nu am avut dureri, nu am sângerat deloc,durerea a fost sufletește fizic eram prefect. La o săptămana dupa avort m am dus la control Doctora mi a zis ca sunt ok m am vindecat si ca pot avea relații cu soțul meu dar sa iau anticoncepționale pentru ca nu e ok sa raman acum însărcinată, asa am si făcut am luat pastile si am fost forte Antenti, am zis măcar câteva luni pana voi putea duce la bun sfârșit o sarcina cu bine. Urmatoarea luna pe 23 dupa avort așteptam ciclul, a venit dar la fel ca luna cand am rămas gravida foarte puțin, am fugit la farmacie si am luat un test de sarcina si au apărut 2 linii dar a doua abia se vedea, a doua zi am mai luat unu si la fel dar exista a doua linie doar ca slab vizibila... La câteva zile m am dus la control mi s a spus ca nu sunt si ca e eroare ca uneori asa sunt testele de sarcina dar ambele? Si cand i am zis ca poate e prea mic pentru a il vedea la control a zis ca "Aaa da posibil mai așteaptă o sap " luni am fost la control de atunci am mai făcut un test si la fel ca si celalalte iar azi am luat încă unul si la fel se vede puțin puțin mai bine dar tot ft slab... Deja au trecut multe zile nu era normal sa fie 2 linii clare? Poate fi de la avort sa iasă 2 linii si a doua atât de stearsa? Dar chiar toate testele sa arate la fel? Ce credeți? Daca ar fi sa fiu l as tine pentru ca il vreau chiar daca abia am făcut avort, înseamnă ca asa vrea Dumnezeu sa imi dea copilul asta dar nu stiu ce sa cred... Ma dor sânii foarte tare si sunt tari ai umflați... Greață uneori, data trecută am avut stările mult mai ample acum e diferit Daia nu înțeleg daca sunt sau nu... Chiar imi doresc păreri de la persoane care stiu sau poate ați pățit la fel

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Domnulmedicmedicinal a răspuns:

Nu ar trebui sa ai nimic deoarece ai zis ca ai luat pastile si te.ai protejat.Este normal ca sa mai apara linia la testul sde sarcina deoarece din cauza sarcinii trecute corpul tau produce un hormon vare dem ca esti gravida sau nu

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa un avort, 4-6 saptamani, testele de sarcina ies pozitive. Fiindca ele dozeaza un hormon secretat de placenta care se elimina lent din sange.
Plus ca spui ca ati fost atenti si v-ati protejat de fiecare data dupa avort, asa incat se exclude sarcina (foarte atenti isneamna, sper, prezervativ plus anticonceptionale). Sincer, nu ar fi bine sa fii insarcinata acum, sansele sa duyci o sarcina la termen si copilul sa iasa normal, daca ramai insarcinata mai repede de 6 luni dupa un avort, sunt minime.

| darrio2007 a răspuns:

De ce ai facut avort daca nu ai ramas niciodata insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns:

Toate aceste intrebari pot sa dispara in 24 de ore perioada necesara efectuarii unei analize sangvine. Te prezinti la un laborator medical unde se fac analize si printr-o simpla analiza sangvina se determina cu maxima precizie de peste 98-99%, daca in organismul tau (in sange) exista sau nu hormonul de sarcina hCG. Pretul analizei este in jur de 35-40 de lei si este singura metoda de testare a sarcinii considerata ca fiind valabila si sigura de catre orice medic ginecolog, deoarece si el se poate pronunta doar pe baza unui astfel de rezultat. Multa sanatate.

| Den2793 explică:

Nu stiu Sa citesti? Sau Iti place Sa Te bagi aiurea in seama? Vezi ca scriewinking iar daca nu Stii Sa citesti nu are sens Sa ma Mai exprim din Nou pentru ca nu vei intelege laughing

| Den2793 explică:

Nu știi ***