| anonim_4396 a întrebat:

Am incheiat prietenia cu o veche colega, insa urmeaza ziua ei de nastere si nu stiu daca sa-i iau cadou.Ea mi-a luat cand a fost ziua mea, dar atunci nu eram certate. Obisnuiam sa ne luam cate-o atentie de craciun si in zilele de nastere, insa dupa o cearta urata, prin care totusi i.am aratat ca as vrea sa facem sa fie bine, ea a refuzat si a spus ca ii e bine sa nu vorbim deloc decat sa ne tot certam.

Din punctul de vedere a celor apropiati, ea NU ar merita ptc s-a comportat urat, insa nu stiu ce sa zic, ca si ea a luat din putinul pe care il are si mi-a luat cadou, insa daca intreb pe oricine altcineva care stie situatia ar spune" NU, esti nebuna?"

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O ocazie buna sa treceți peste...

| sierra1 a răspuns:

Fă un gest simbolic fără pretenții. Va înțelege ce e de înțeles

| MihaiNicu23 a răspuns:

O ocazie destul de buna sa va impacati.

| PersonajFictiv a răspuns:

Depinde de motivul pentru care v-ati certat.
Daca ii oferi cadoul ori va impacati ori o sa aveti o prietenie superficiala ( imapacare de suprafata ) ori nu o sa il accepte ( cadoul ).
Deci, nu ai zis motivul, alegi tu varianta corecta.
Sunt motive pentru care oamenii merita dati dracului si motive pentru care merita sa-i ierti, sa-i intelegi, etc.

| ziftode a răspuns:

Un cadou de ziua ei e o ocazie sa va impacati, si asta inseamna, asta e raspunsul la intrebarea ta: daca ii iei cadou inseamna ca vrei sa te impaci cu ea
ocazie pe care ea nu poate (prea usor) sa o refuze, pentru ca poti sa ii servesti "si tu mi-ai luat de ziua mea"
DECI, gandeste-te bine daca vrei sa te impaci cu ea, cat de serios a fost motivul pentru care v-ati certat, si mai ales daca vrei sa fii prietena cu cineva cu care poti sa te certi atat de rau (in general, daca nu invata din greseli, oamenii tind sa le repete)
E NUMAI DECIZIA TA, noi nu putem sa o luam in locul tau!

| HadesSs a răspuns:

Daca ea ti-a luat treci peste orgoliul si ce a fost in trecut si iai si tu ceva poate in adancul sufletului si ea regreta ce s-a intamplat happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi un gest frumos din partea ta să îi faci un mic cadou și ar fi un gest frumos din partea ei să-l accepte.
Certurile trec, prieteniile rămân (indiferent că ne place sau nu).
Un vechi prieten este exact ca o rudă apropiată (n-ai cum să-l scoți din suflet, s-a sudat acolo).

| munteanuionvictor a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dat un răspuns foarte bun.

| ShamelessQboy a răspuns:

Se pare ca aveti ceva lucruri in comun, faptul că v-ați mai si certat uneori nu poate șterge cu buretele amintirile frumoase pe care cred ca le-ați trait împreună, deci bine ar fi să profiti de ocazie si sa reparati ce ati stricat. Dar in continuare după lecția învățată, "mai rarut ca-i mai drăguț".

| 2EXA a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Am fost simple colege de clasa si mai ieseam cateodata afara, nu am avut parte de " amintiri frumoase", prietenia noastra a fost una simpla si decenta, ieseam afara de 2 ori pe an si cam atat.In schimb motivul pentru care ne-am certat este unul destul de serios ptc momentan locuim in aceeasi chirie si omul e diferit cand ajungi sa traiesti cu el.Eu nu doresc sa mai am vreo tangenta cu ea si nici ea dupa ce a spus ca " ei ii e mai bine asa [sa nu vorbim] decat sa ne certam.

| gabriielaaa a răspuns:

Daca tu cosideri ca ti-a fost alaturi atunci canva arata ca tu pretuiesti acele momete si dai un cadou care vine din inima si sai amiteasca ca ati fost prietene gresim cu toti la suparare si spunem cuvite dureroase dar e bine sa le uitam si sa mergem mai departe un om bun nu tine ura si tu poti sa arati ca esti unu din oameni buni

| Mandreiv a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut daca ii iei o mica atentie si ramaneti in relatii foarte bune sau macar bune. Nu strica niciodata sa ai o persoana aproape si la care sa apelezi chiar daca ii ultima pe lista. Viata este prea scurta ca sa purtam suparare si sa ne consumam energia in acest fel.

| tottoshi a răspuns:

Fii nebuna.DA!

| Olga12 a răspuns:

Nu ar trebui săi iei cadou deoarece ea poate crede ca ești disperata sa va împăcați sau încerci săi atragi atenția. Atunci ea poate sa se împace cu tine dar te va trata ca un cățeluș ( săi faci tot ce vrea ea ). Din ce a spus ca este mai bine sa nu vorbim. Ea tia luat cadou atunci deoarece nu erati certate si simtea ca trebuie sa iti faca ceva placut ca sa tii minte.Așa ca nu merita.

| Wednesdayyy a răspuns:

In cazul in care prietenia voastră a însemnat mult pentru amândouă, ar fi frumos din punct de vedere etic sa ii iei ceva. Certurile vin și trec, la fel și prietenii in unele cazuri, dar ar fi un gest frumos prin care poate poate că prietenia voastră se va repara. Nu mai asculta neapărat de sfaturile celor din jur. Asculta mai mult de tine. Daca tu consideri că așa trebuie sa faci, then go ahead