Întrebare recomandată | lauradiana a întrebat:

Am o grava problemă: sunt intr-o relație de 5 ani. La început nu era așa grav, dar de 1 an e f violent. Practic, am ajuns de stau cu el de frică. S-a mutat el la mine, pt ca am făcut credit, ma amenință ca ma omoară daca il las (oricum nu vrea sa plece din casa, deci nu pot sa o termin amiabil) si ca e in stare sa ma omoare de fata cu poliția daca îi chem. Nu stiu cum sa procedez. Sunt disperata. Am coșmaruri ca ma va omora. Nu ma odihnesc, nu mănânc, nu mai am vlaga in mine deloc. As pleca din tara, dar am un loc de munca ce ma multumeste si pt care am muncit mult. Va rog, un sfat!

Răspuns Câştigător
| e1xtz a răspuns:

@Felys abereaza si probabil nu are idee pe ce planeta se afla.
Daca ce spui tu este real si efectiv ai ajuns sa ai cosmaruri, este foarte aiurea situatia in care ai ajuns.Crime pe fondul acestei situatii au loc zilnic, nu sunt prezentate toate in 'media', si uneori pentru mai putin decat ce spui tu, s-a ajuns la drame.
Din nefericire toti cei care opineaza pe aici cu ''la politie dom-le'' sa ii arate lui, nu au nici o legatura cu relaitatea.Cel mult, cu reclamatii si insistente un judecator il va scoate din casa si eventual ii va pune un ordin de restrictie si asta nu neaparat, dar asta nu inseamna ca acea hartie te va apara de el.
Situatia este foarte sensibila si din nefericire nu cred ca cineva de aici, organele abilitate, etc, iti va da solutia corecta(politia il amendeaza, il scoate din casa fortat, nebunul peste o zi, doua, o saptamana, te asteapta, te taie bucati si gata), nu este nici primul caz, nici ultimul, si in istoria ultimelor 2-3 luni s-au vazut la tv astfel de situatii.
Opinez ca o parere in plus, poate la fel de neavenita, cum le consider pe cele citite pana acum, ca singura sansa reala este ca 'psihopatul' de care vorbesti sa fie doar gura de el, si tot ce sustine este doar presiune pusa pe tine cu scopul de a te tine langa el din disperarea de a nu te pierde(acest lucru poate tu sa il identifici mai corect), esti cea care ai trait cu el, si pentru mine este o surpriza de ce ai avansat pana la a-l primi in casa ta, deoarece astfel de persoane dau semne de genul de foarte devreme, nu sunt necesari 5 ani.
Succes si grija, poate nu o sa fie atat de neagra situatia, dar nici roz nu pare.

44 răspunsuri:
| lauradiana explică:

Radubz, esti un cretin! happy Ca bărbat, bănuiesc ca eșt varză. Se poate sa fi dobandit eu un al 7 lea simț pentru detectat idioții. Macar am invatat un lucru de la cretinu' de lângă mine.

| RoyaLxbp a răspuns:

Este o situatie destul de grava. Eu iti sugerez sa te duci la politie si sa rezolvi magaria asta. Dupa aceea ti-as recomanda sa te duci la un psiholog happy Succes!

| YouCanNotStopMe a răspuns:

Asculta, eu am un tata care a fost alcoolist ( slava cerului ca sa lăsat ) era agresiv si nu puteai vb cu el. Mama a spus ca daca va mai bea divorțează. Stiu aceeasi poveste... Du-te la poliție urgent. Ei i-l vor Închide sau... Nu stiu... Dar in cazul in care nu i-l închid, pleacă din țara, schimba-ți frizura, nr de tel, numele ( in caz de mare urgenta) frizura, îmbrăcămintea, tot! Stai acolo 5-6 ani si o sa poti sa iti faci o noua viața. In caz ca vrei sa iti revezi familia stabilește un loc de întâlnire. Asa ai sa vezi ca va uita de tine!

| KodrutZ a răspuns (pentru YouCanNotStopMe):

Tu asa iti rezolvi problemele, fugind de ele?

| DjNick112 a răspuns (pentru KodrutZ):

Crede-ma pe cuvant, de multe ori nu mai apuci sa fugi de ele, treaba e destul de complicata in astfel de cazuri...

| Lola05 a răspuns (pentru DjNick112):

Ai dreptate cu asta. Pentru ăștia care susțin o altfel de rezolvare a problemei decât fuga, cred că e destul de ușor să o dea pe filozofie dacă nu sunt ei în situația respectivă, cu cuțitul la os... Instinctul de apărare îți spune să fugi, deci nu mai stai pe gânduri, că vorba ta, după aia s-ar putea să nu mai apuci să faci nimic dacă ratezi momentul.