| 2102baubau2102 a întrebat:

am 17 ani si as vrea sa stiu daca as putea sa ma mut singura. Nu am iubit, nu este vorba sa ma mut cu cineva, tatal meu este violent cu mama pe mine ma injura, cand sunt certuri grave nu ne lasa in casa, pune lacate peste tot mama este de acord sa plec, si m-ar ajuta sa ma descurc la fel si fratii mei sa pot sa imi termin scoala. Tata de multe ori imi spune ca daca nu imi convine sa plec si cand plec ma ameninta ca trimite politia dupa mine. Ce pot face? Sunt sanse sa ma oblige politia sa ma intorc acasa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca spui mamei unde te-ai mutat atunci politia nu are nici o atributie si nici un drept sa te oblige sa revii la domiciliul parintilor.
Doar instanta de judecata, la cererea tatalui, te poate obliga la aceasta si numai in urma unui proces castigat de tatal tau. Avand in vederea situatia descrisa si daca aceasta este reala tatal tau nu va castiga procesul, asa ca nu vei fi obligata la reintoarcere.

| 2102baubau2102 explică (pentru Ioandelasal):

Am si poze cu mama vanata si inregistrari cu tata care striga si ne injura deci as putea dovedi de ce am plecat, doar ca imi este frica sa nu ma ia protectia daca ar fi sa se ajunga la ceva mai serios.

| Ioandelasal a răspuns (pentru 2102baubau2102):

Daca ai cine te ajuta, asa cum ai spus, protectia sociala nu va avea nici o treaba, au destule pe cap cu cei care chiar sunt in nevoie.

| 2102baubau2102 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc mult!

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Te poti muta fără probleme,doar sa ti termini scoala însă nu ar fi bine sa ti lasa mama singura si sa ti infurii mai tare tatăl. Cel mai bine ai face sa nu mai iei in seama injuriile din partea lui si sa te faci ca nu esti afectată,văzând asta, nu va mai face asa. De preferat ar fi ca atunci cand vezi ca ti agresează Mama, sa suni la poliție și la salvare. S ar putea ca tatăl tău sa aiba probleme de natură psihică, altfel nu ar avea de ce să fie violent. Dacă se manifesta si de fata cu autoritățile, aceștia il vor înterna o perioadă pentru tratament.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Georgexyz99 a răspuns:

Daca vrei sa vorbim in legatura cu asta, imi poti da mesaj in privat, te ajut cat pot

| Alxblx a răspuns:

Da, ai putea,, supraviețui" singura dar ți-aș recomanda să-ți găsești o colega de camera pentru ca e nașpa sa stai singura. Iar poliția nu te va duce acasă dacă îi explici situația