| Adri_5666 a întrebat:

Incerc de vreo 2 luni sa termin o relatie de 1 an, dar se pare ca el nu intelege si ma urmareste zilnik, este gelos, posesiv, violent, ma ameninta ca ma omoara daca ma bag cu altul, ca mi-am batut joc de el atatea luni de zile, ma doare si pe mine aceasta despartire dar nu mai pot suporta bataile lui, il iubesc dar ce sa fac sa il uit definitiv si cel mai rau ca suntem amandoi in aceeasi clasa ultimul an a 13a si ce sa fac ca el sa inteleaga pentru totdeauna ca vreau sa imi refac viata? va rog ajutati-ma cu un sfat, am incercat tot ce s-a putut, tot ce am stiut!

Răspuns Câştigător
| cristi11cristian a răspuns:

Buna Adri, imi pare rau sa stiu ca inca se mai intampla lucruri care acum 20 de ani erau la ordinea zilei! e foarte grav, ca a inceput sa dea in tine, dar ce e si mai grav e ca nu te-a iubit deloc, si mai ales din momentul in care a inceput sa puna stapanire pe tine prin metode deloc ortodoxe! el e un disperat, daca a ajuns sa faca asea ceva si mai mult el coiincide ideea de a iubi cu ceea de a substitui, e ca si cum esti drogul sau, doar ca nu il mai savureaza, e obisnuinta si frica de a te pierde, mai pe scurt e obsedat, ceea ce e foarte grav pentru siguranta ta! Ceea ce ai putea face e sa-i arati ca esti in masura de a te autoapara, si sa nu pleci capul in fata sa, el profita de intimidarea ta (fiindca asta il face mai barbat) pentru a te speria si a fi la indemana lui! Frica joaca un rol important, trebuie sa ai grija cum ti-o manifesti si mai ales fata de el! e un nimic fara tine, fiindca daca tu incetezi in at-i mai fie frica de el vei avea de castigat, incerca sa il indimidezi, dar nu sentimental, e ff important sa nu spui nimic sentimental, ci sa ii dai de inteles ca vrei ceva mai bun, sa se uite mai bine la el, sa vada ce a ajuns, iar daca zice ca te iubeste pai atunci sa o dovedeasca, si sa te lase sa ti traiesti viata mai departe! in cazul in care nu cedeaza nici in aceste circumstante, inseamna ca e mai rau decat ma asteptam, asea ca ti sugerez sa ti chemi tatal, sa-i povestesti totul si sa ia el masurile de rigoare! sunt momente cand asemenea conflicte trebuie disputate, intre barbati, iar daca nu intelege de buna voie, atunci va trebui sa inteleaga si prin alte metode! sa nu ti fie rusine sa apelezi la ai tai, in asemenea momente, nimeni altcineva nu te va putea scoate! sa ai grija de tine si fii puternica pina la capat, orice ar fi, sa nu mai dai inapoi! fii sigura pe tine si gandeste te bine cum vei vrea sa traiesti, fie terorizata, fie liberea! succes!

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, daca este violent cu tine mai bine fa cumva sa termini cat mai repede relatia. Ce simte el pentru. tine nu e iubire ci mai degraba o obsesie, nebunie in capul lui. Iubirea e mult mai diferita, daca te-ar iubi cu adevarat ar respecta decizia ta si in plus nu te-ar bate, a bate o fata e cel mai urat lucru si cel mai mizerabil care il poate face un baiat, profita de slabiciunea ta.Vb.cu el frumos, spune-i ca cel mai bine ar fi sa o terminati si ca ar fi bine sa ramaneti amici si sa isi vada fiecare de viata lui. Daca nu intelege cu frumosul, pai atunci discuta cu parintii lui sau ai tai sa ii spui problemele care ti le cauzeaza el si violenta lui, nu ii poti permite sa dea in tine, nu esti carpa lui si nici nu trebuie sa fii cu cineva care te ameninta. Oricum de multe ori amenintarile raman doar simple amenintari dar uneori se pot adeveri ca mai sunt si astfel de neghiobi. Poate ca ar trebui sa aiba parte de un consult la un psiholog.
Orice ar fi, nu sta cu mainile in san, daca iti face rau, gandeste-te ca nu e de tine si nu poti suporta comportamentul lui indiferent ca il iubesti si in plus il poti denunta pentru.agresiune fizica si amenintarile care ti le face, bafta!

| denysame a răspuns:

Buna, Adri, cristi11crstian are drepate, dar daca continua sa dea in tine anunta politia! nu mai sta sa vezi cum isi bate joc de tine!

| Smurf a răspuns:

Te bate? Atunci nu mai sta pe ganduri. Daca va iubiti, asa cum zici, sau mai bine zis daca te iubeste nu inteleg de ce este violent.Are o problema si in general astfel de probleme nu dispar de pe o zi pe alta, nu vei putea obtine decat maxim o promisiune ca se va schimba, dar stii ca nu va fi asa.Nu se poate controla, are o oarecare tulburare de comportament si cel mai indicat ar fi o vizita la psiholog.Recomanda-i acest lucru, poate va intelege, se va schimba si va veti impaca.Bafta!

| BogdanaV a răspuns:

Bună, Andri! Îţi recomand filmul ăsta, are câteva minute http://nuepoveste.ro/film Dacă te găseşti în situaţia asta cred că ar trebui să vorbeşti cu fetele de pe site. Ele te pot ajuta cu siguranţă. Eu pot să-ţi dau sfaturi, dar cred că e mai bine să apelezi la nişte oameni care fac asta zilnic: ajută fetele să scape din relaţii violente.