| DanutzRosu a întrebat:

Am o intrebare mai complicata. Parintii mei sunt despartiti, am un frate mic care trebuia sa primeasca pensie de la asa-zisul tata. nu vrea sa dea. A fost dat in judecata sa dea pensia dar in zadar. Am fost la un executor si l-a dat cu executare silita ca lucreaza si. nimic. Deci in tara asta nu poti face nimic. ce este de fcaut? Ce trebuie sa fac. si unde sa ma duc. Multumesc

4 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Pai daca i-a dat cu executare silita inseamna ca nu are venituri de aia nu poate sa dea, altfel ii oprea oriunde avea un cont pe numele lui.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca lucreaza, atunci executorul trebuie sa trimita somatie la locul de munca, iar la nevoie sa traga banii din contul bancar al firmei - ei urmand sa "deconteze" sumele din salarul datornicului.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal lucreaza executorul judecatoresc poate sa-i puna poprire pe salariu la firma unde lucreaza si firma este obligata sa retina suma poprita, lunar, din salariul tatalui si s-o vireze in contul indicat de executor.
Intereseaza-te la executor, sa-ti comunice cauza pentru care n-a facut poprirea sau n-ati primit banii popriti.

Răspuns utilizator avertizat