| Docmiau a întrebat:

Salut!
Dacă angajatorul nu vrea să opereze o poprire pe venit net conform unei hotărâri definitive ci aşteaptă să primească hârtie de executor judecătoresc, ce se poate face pentru a se evita ajungerea la executare silită? (Totuşi, există clar buna credință a celui ce trebuie să aibă reținerea pe venit).

34 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a evita executarea silita debitorul trebuie sa plateasca creditorului suma stabilita prin hotararea judecatoreasca, integral sau in rate. Se poate intelege cu creditorul cum sa faca plata si, daca intelegerea este convenabila pentru executor, mai mult decat ar fi executarea silita, acesta o sa fie de acord.
Aceasta intelegere profita si debitorului, va trebui sa plateasca mai putin, respectiv la suma stabilita de instanta nu se vor mai adauga dobanzile si cheltuielile de executare.

Bula
| Bula a răspuns:

Datornicul poate sa plateasca integral sau partial (in rate) datoria la executor.

| mihai69 a răspuns:

Cred că i se poate aduce la cunoștință că neaducerea la îndeplinire a unei hotărâri judecătorești definitive și irevocabile este o infracțiune...
Asta în cazul că faptele satu cam așa: există o astfel de hotărâre care stabilește ca pârâtul să achite suma X reclamantului, plata urmând a fi făcută prin poprirea pe salariu a unei sume fixe / cote părți din venit, timp de Y luni și virarea acesteia într-un cont ce va fi (este) furnizat de reclamant.

| Brizbriz a răspuns:

Care poprire?!?
dpdv al angajatorului nu exista nici o poprire pana nu vine hartia de la executorul judecatoresc
si trebuie sa fie ultimul idiot sa iti puna poprire fara hartia aia, pentru ca il poti da in judecata pentru furt

dupa ce vine hartia in schimb, nu se mai poate face nimic, pentru ca daca nu iti pune poprire, v-a trebui sa plateasca el datoria... integral (asa e legea)

| mi25 a răspuns:

Eu am facut plangere penala pentru nepunerea in executare a unei asemenea sentinte. Cauza s-a clasat si am primit raspunsul ca ma pot adresa unui executor judecatoresc. Desi, conform codului penal, o asemenea fapta este infractiune.

| RxTx a răspuns:

Bucura-te ca nu te-a dat afară.
Multi dintre angajatori nu su chef de birocrație hârtii responsabilități.
Asa ca este firesc sa vrei sa scapi de omul care iti face probleme la firmă te pune să muncești în plus.
Daca as fi in locul tău i-aș face o scrisoare cerere pe care as lasa-o la secretariat prin care i-as aduce la cunoștință...

Daca aș fi in locul lui as inventa ceva ca sa te dau afara si sa nu am eu stresuri. Angajatorilor nu le plac stresurile si diabetul

| anonimuIl a răspuns:

Nimic nu poate face nimeni.

| anonimuIl a răspuns:

Maxim în 6 luni poate fi plătită o datorie ca să nu înceapă executarea silită.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Gresit.
Daca nu este prevazut un termen in hotarare, perioada de gratie este de 30 d zile. Eu am pus la executare silita o primarie dupa 32 de zile.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Procedura de EXECUTARE SILITĂ începe în termenul până se prescrie datoria.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Și începe cu negocierea de plată a datoriei în 6 luni.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

1. Ai citit ce ai scris? O fraza ilogica.
2. Am executat silit zeci de persoane "copile".
3. Executarea silita poate incepe daca datoria nu s-a achitat in termenul prevazit in hotararea judecatoreasca.
4. Termenul in care se poate cere executarea silita este termenul de prescriere, adica de trei ani, cu anumite exceptii. De exemplu, la impozitul datorat fata de fisc, termenul de prescriptie este 1 ianuarie al celui de-al saselea an.
Asa ca "mai copile" mai studiaza.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

NIMENI nu e obligat să plătească o datorie dintr-o hotărâre. Cel care are de recuperat banii trebuie să îi recupereze cu executorul.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Pune un avocat să îți traducă hotărârile alea data viitoare.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Si referitor la negociere gresesti.
Executorul nu negociaza. Executorul, in termen de 15 zile de la primirea cererii de executare silita de la creditor, trimite debitorului o instiintare de executare silita si i se pune in vedere sa achite debitul. Impreuna cu creditorul, executorul poate incheia cu debitorul un act de esalonare. Dar de regula, daca in termenul dat de executor, debitorul nu se achita de datorie, se trece la executare silita prin:
1. Poprire pe veniturile banesti, conturile bancare;
2. Sechestru pe bunuri mobile, daca suma este mica si debitorul nu are venituri care pot fi poprite.
3. Scoaterea la vanzare prin licitatie a bunurilor. Daca nu se vand prin procedurile de licitatie se pot vinde prin atribuire directa.
Da, poate interveni o intelegere facuta intre cele doua parti, intermediata de executor, pentru a se plati datoria. Asta doar la valori mai mici si daca debitorul dispune de posibilitati de returnare a creditului.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Executorul are interes să recupereze o datorie mai ales dacă e sumă mare.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Negocierea cu plata datoriei pe 6 luni e pentru sume mari.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

laughing

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Eu a trebuit să dau bani și i-am spus executorului că nu vede nici un ban.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Mai omule, tu chiar nu iti dai seama ce spui? Executorul executa doar bunurile existente. Daca debitorul nu are bunuri, prinde orbul, scoate-i ochii. Executorul urmareste - daca urmareste - pana se prescrie datoria si apoi trimite creditorului o decizie prin care te anunta ca a inchis dosarul, debitorul neavand mijloace banesti si materiale care pot fi confiscate prin sechestru.
De regula, executorii, pentru recuperarea debitelor de la persoane insolvabile cer plata executarii - in parte sau in totalitate - anticipat.
Aici era vorba de debit in valoare ce putea fi stinsa prin poprire pe salariu.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Si el putea sa-ti spuna ca nu-ti ia dosarul daca nu platesti.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

La inițiator poprirea pe venit e făcută că nu are altceva pe numele lui.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Daca nu stii sa-ti expui problema, nu-s de vina eu ca nu inteleg. Napoleon spunea ca daca un mesaj nu este inteles de primitor, este de vina cel ce-l trimite.
Despre ce initiator vorbesti?
Cand debitele sunt mici, iar debitorul are salariu, nu se pune sechestru. In asemenea cazuri exista un plafon de la care se pune sechestru.
Cat priveste vanzarea caselor, daca sunt doi proprietari se dispune iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca. Iesirea din indiviziune poate sa o ceara un proprietar, un creditor sau executorul judecatoresc. Depinde foarte mult de suma datorata.
Unele persoane, daca au avut un caz, cred ca sunt doctori in asemenea cazuri.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Iara ma faci sa rad. laughing

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Am avut de dat bani.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Unde am scris eu ca un debitor este obligat sa plateasca o datorie dintr-o hotarare? Desi sa stii ca este obligat sa o plateasca, altfel nu ar plati-o nici cand i-o cere executorul.
Tu chiar nu-ti dai seama ca esti neofit in materie?
Hotararile judecatoresti ramase definitive sunt executorii. Marea lor majoritate sunt puse in aplicare fara executor judecatoresc.
Da, sunt datorii rezultate in urma incheierii unor acte cu titlu executoriu, care nu mai neesita hotarare judecatoreasca. In asemenea cazuri creditorul - someaza debitorul, apoi, in caz de neplata a datoriei se adreseaza executorului judecatoresc, care la randul lui, cere incuvintarea executarii silite de la instanta de judecata.
In acest caz, debitorul este obligat sa plateasca si cheltuielile de executare.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Si ce are Sula cu prefectura?!

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Nimeni nu e obligat să plătească o datorie dintr-o hotărâre.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Dacă nimeni nu face nimic ca să recupereze o datorie cel care are de dat banii NU e obligat să îi plătească dacă nu îi cere nimeni.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Ba este obligat, ca daca n-ar fi obligat nici executorul judecatoresc nu l-ar putea obliga.
In dispozitivul unei hatarari judecatoresti se scrie: instanta obliga pe parat (in cazurile civile) la plata sumei de... reprezentand... Deci instanta obliga.
Daca nu stapanesti termenii juridici nu te lansa in supozitii. Si te rog sa nu recurgi la jigniri, da dovada de civilizatie.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Cine are de dat o datorie trebuie să aștepte să îi ceară cineva banii.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Într-o hotărâre poți să ai de dat bani și statului și la alții. Tu nu plătești decât celui care îți cere banii.

| mi25 a răspuns (pentru anonimuIl):

Nu mai am ce discuta cu tine, ca esti neofit in materie. Eu citesc legea in litera si spiritul ei.

| anonimuIl a răspuns (pentru mi25):

Dacă TU nu ceri banii celor pe care spui că îi execuți, ei NU sunt obligați să îți dea banii.