| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare serioasa, incat am mare nevoie de ajutor, si anume: Am 19 ani in prezent, am un tata violent verbal, cat si fizic. Violenta lui nu porneste de la nicun motiv. De la 14 ani am fost agresata..., au fost lunu in care nu am avut ce manca datorita geloziei ce o purta mamei. In prezent si pe mama o agreseaza. Am o sora decedata lui. Sfatuiti-ma ce anume sa fac. Trec in clasa a 12-a, insa am de gand sa mi retrag dosarul, pentru a munci pentru o locuinta. Mentionez ca tatal meu nu are de gand sa ma mai intretina, su violenta sa nu se poate accepta. Un sfat, o tara, o slujba ceva. Multumesc anyicipat, numai bine

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti suna la Protectia Copilului.
Tel: 0213176311
Este numar de Bucuresti.Pentru ca nu ai spus din ce localitate esti.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru darrio2007):

E majora, nu stiu daca o poate ajuta!

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ai dreptate.Am tinut cont doar de varsta la care spune ca a inceput sa fie agresata de tatal ei.

| RAY a răspuns:

Nu renunta la scoala, gaseste ceva de lucru dar nu renunta la liceu

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Elena,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut Elena. Imi pare rau sa aud asta, desi, te inteleg foarte bine. Toate astea te maturizeaza iar tu trebuie sa inveti si din aceste experiente.
Ai putea sa faci un curs de manichiura. E o meserie fumoasa si foarte banoasa. O sa lucrezi lejer si o sa ai clientii tai in timp, o sa ai bani. Cand o sa te asezi putin o sa te poti muta pe chirie si daca nu ai prieten, o sa iti gasesti unul. Nu o sa fii singura.
Dar, daca poti, continua scoala, termina si clasa a 12-a. Si in paralel poti face un curs.
Mult succes!

| Elena_Laura_1996_HZ13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, ma intristeaza, dar si bucura totodata oentru ca primesc sfaturi de la oamenii pe care nu ii cunosc( nu persoane ), multumesc, numai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Elena_Laura_1996_HZ13):

Ma bucur sa aud ca te simti mai bine. Mai documenteaza-te, intreaba etc. Nu te lasa, esti puternica daca ai trecut pana aici. Si eu am povestea mea de viata si inca ma zbat s-o scot la capat cumva.

| natasa1438736 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine sad ar trebui sa iti iei un loc de munca dar si sa iti continui studiile, iar dupa poti sta in chirie la o pers, de ex mai iei cateva colege si inchiriati un apartament si impartiti chiria la cate sunteti si asa vei avea mai put de platit. Sper ca te-am ajutat, te pup sa ai grija :*

| Elena_Laura_1996_HZ13 a răspuns (pentru natasa1438736):

Mulțumesc pentru sfat, am sa ma gandesc. Numai bine kiss

| Francesca4 a răspuns:

Buna, chiar imi pare rau si daca as putea sa te ajut cu ceva e sa iti dau un sfat cat se poate de prietenesc chiar daca nu ne cunoastem
In cazul in care tatal tau te agreseaza aici ar fi cazul sa il denunti la protectia copilului, acum nu stiu poate simti acolo ceva pentru el in adancul inimi si nu vrei sa faci asta...dar e ok
Alta solutie referitoare cu alta tara unde poti pleca impreuna cu cei mai dragi tie ar fi Irlanda, crede-ma eu stau acolo si ai foarte multe beneficii, daca mama ta vrea acest lucru poate pur si simplu sa spuna da si sa veniti, poate sa intre la munca si poti sta pe social fara sa platesti nici un ban avand in vedere ca e mama singura si mai ales pentru ca tu vei fi la scoala.Asta ar fi parerea mea. Daca vrei iti pot da adresa mea de email in privat si iti pot spune mai multe acolo.Pana atunci imi pare foarte rau de ceea ce se intampla in familia ta si sper ca problema sa se rezolve intr-un fel.
Bafta multawinking