| Lrxt a întrebat:

Daca in prezent sunt inscrisa la o facultate si am facut 2 ani la buget, daca imi retrag dosarul si ma inscriu la alta pot intra tot pe loc de buget?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti intra pe loc bugetat la a doua facultate doar daca platesti cheltuielile la prima facultate, conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ai un program o aplicație unde găsești aceste informații?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RxTx):

Informatiile sunt din legislatie si toata legislatia o gasesti si pe internet. Am acces si la o platforma de legislatie, din perioada anterioara pensionarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai poti avea buget!
De buget poti profita 1 singura data in viata.
Stai unde esti si termina-ti facultatea, ca-i pacat sa pierzi inutil 2 ani din viata si sa nu termini ce ai inceput.
Oricum ar fi, sa stii ca nici o facultatea nu vine cu loc de munca asigurat, dupa terminarea ei.
Asadar, adevarata lupta de existenta incepe dupa terminarae facultatii, acnd trimiti sute de Cv-uri si participi la zeci de interviuri ca sa ai o sansa sa prinzi un job, undeva, pentru care ai invatat si te-ai pregatit atat de mult.

| Lrxt explică (pentru Violleta2022):

Da, stiu, doar ca nu e de de mine si nu imi place si de ce sa o termin diar de dragul de a face o facultate daca nu imi place?

| RxTx a răspuns:

Te pun să dai o declarație că nu ai mai făcut alta facultate la buget ei au deja o lista cu toți studenții care au fost vreo data la buget.
Apoi te baga la fals și uz de fals în acte publice
Declarații mincinoase spe a induce organele statului și fraudarea bugetului de stat sub insemnatura privată.
Te alegi cu 3 luni de pușcărie

| Lrxt explică (pentru RxTx):

Doar am intrebat daca se mai poate intra la buget avand in vedere ca nu o termin pe cea prezenta si ma gandeam ca se mai pot avea macar 2 ani de buget si in partea cealalta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu de ce vrei sa faci facultate pentru busă sau ca vrei sa înveti? Ca daca o faci doar pentru avantaje materiale, mai bine lasa te de facultate, cu falsuri si minciuni nu faci nimic. O sa faca ancheta scoala si te baga la puscarie pentru minciuni si declaratii false, asa ca daca nu esti capabilă sa faci facultatea renunță si gata, si cu facultate in Romania nu mai faci nimic, numai gasesti servici cu salariu mare. In anii 70-90 era la moda sa faci o facultate erai intelectual ca o faceai pe bune si i ti gaseai job pe merit si pe munca ta, acum numai renteaza facultatea daca nu ai posibilitati si bani sa o faci, ca oricum locuri de munca asa cum vreti voi cu 5000 de euro salariu nu gasesti.

| Lrxt explică (pentru anonim_4396):

Am si specificat foarte clar ca imi retrag dosarul de la cea din prezent si daca se poate sa intru pe loc la buget la cealalta ce treaba sau legatura are ce am intrebat eu ce ati zis aici? Plus cine a zis ceva ca o fac pentru bursa sau alte porcarii wtf si inca ceva, ce legatura are capabilitatea mea de a termina o facultate cu faptul ca vreau sa ma inscriu la o alta? Ce hal de oameni

| Antopuff a răspuns:

Poți sa intrii pe loc la buget dar plătești 2 ani din totalul de ani care sunt la facultatea respectiva.

| m07constantine a răspuns:

Intreaba totusi si la facultatea unde vrei sa te inscrii. asta inainte de a-ti retrage dosarul. asa cum a mai spus cineva mai devreme, 'sa faci'o facultate la buget. a face = a termina. nu doar a incepe studiile.