| Shiretseeel a întrebat:

Am o mare curiozitate : am vorbit cu prietenul meu despre logodna dar oarecum ne cam contrazicem. eu zic ca logodna este acel moment in care facem schimb de inele. iar el spune ca trebuie sa mergem la preot sa ne logodim... dar din cate stiu eu logodna nu e acelasi lucru cu, cununia civila... deci? pana la urma care e logodna?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Logodna este o slujba in biserica in care se schimba intr-adevar inele, dar sfintite, fara a se spune taina casniciei si a se sluji si cununia. Prietenul tau are dreptate.
Cununia civila se face la primarie.

| shtephie a răspuns:

Logodna sau ‚credinta’ este o promisiune a unui cuplu de a finaliza prin casatorie relatia lor. Logodna a ramas si va fi mereu unul dintre cele mai romantice momente pe care le poate trai o viitoare mireasa. Faptul ca cel pe care il iubesti iti cere mana si isi doreste astfel, sa va construiti un viitor impreuna, nu poate sa te faca deact sa simti una dintre cele mai mari bucurii pe care le poate simti o femeie. Te vei simti, in acelasi timp, magulita ca te-a ales pe tine, fericita si chiar nerabdatoare, dar putin speriata pentru ca iei totusi o decizie care iti schimba viata.

Cred că este bine pentru început să definim ce este logodna din punctul de vederea a lui Dumnezeu. Cuvântul din Vechiul Testament tradus în română „logodnă" este ebraicul „aras" şi înseamnă angajament să te căsătoreşti, sau a te lega cu promisiunea să te căsătoreşti cu cineva. De fapt, în limba Engleză, chiar aşa şi se numeşte logodna „engagement", adică angajament. Bărbatul şi femeia logodiţi sunt consideraţi deja soţ şi soţie, dar fără dreptul de a întreţine relaţii sexuale până la nuntă. Iată un text biblic unde cei logodiţi sunt numiţi soţi:
Dacă o fată fecioară(virgină) este logodită, şi o întâlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea, să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii, să-i ucideţi cu pietre, şi să moară amândoi: fata, pentru că n-a ţipat în cetate, şi omul, pentru că a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să cureţi astfel răul din mijlocul tău. (Deuteronom 22:23-24)
Cum vedeţi, în acest text, fecioara logodită este numită nevasta celui care s-a logodit cu ea, adică este într-un legământ similar legământului de căsătorie. Atunci când te logodeşti cu cineva, te legi prin legământ să te căsătoreşti cu persoana respectivă.

Logodna moderna

In zilele noastre, de obicei simpla cerere in casatorie este asimilata logodnei. Atunci cand viitorul sot o cere de nevasta pe aleasa inimii sale, cei doi se considera deja logoditi si uniti prin legamantul, secret in cele mai multe dintre cazuri, pe care il fac unul fata de altul. Totusi logoodna propriu-zisa nu ar trebui confundata cu cererea in casatorie. De fapt, ea semnifica atat hotararea celor doi tineri de a se casatori, cat si perioada premergatoare nuntii.

Logodnele moderne nu se mai desfasoara dupa tiparul traditional iar cererea in casatorie se poate face intr-un mod foarte inedit. Uneori se depasesc si unele prejudecati care, aparent, sunt impamantenite. De exemplu, viitorul mire nu mai este obligat sa ceara mana partenerei ci poate fi chiar el cerut de…sot! Si cazurile acestea nu sunt singulare. Sau, pentru persoanele mai excentrice, care vor sa-si surprinda partenerul sau partenera cu ceva absolut din comun exista variante inedite de a pune "marea intrebare".
Cererea poate fi facuta nu doar la restaurant, ci … pe un varf de munte, iar inelul poate fi primit sub o ceasca de cafea, intr-un pahar de sampanie sau, de ce nu, intr-o farfurie cu supa!

| maryfanMJ97 a răspuns:

Logodna este atunci cand prietenul tau iti da un inel de logodna si te cere de sotie

| Basketball23 a răspuns:

Draga Shiretseeel sa stii ca logodna nu e acelasi lucru cu cununia civila... cununia civila este acel moment in care baiatul cere in casatorie fata...iar inelul de logodna se poarta pana in momentul cand la biserica va fi schimbat cu verigheta. Deci daca ai inelul pe deget inseamna ca sunteti logoditi mai ramane doar sa mergeti la cununia civila si la biserica si veti fii oficial o familie love struck

| Shiretseeel explică:

As vrea sa imi cer scuze am scris in loc de cununia religioasa, civilahappy si as vrea sa va multumesc pentru rasp voastre