| mastadont a întrebat:

Care cununie vi se pare mai importantă? Cea religioasă sau cununia civilă făcută la primărie?
Am auzit multă lume spunând că nu ești om însurat până nu ai făcut cununia în fața unui preot și mi se pare o aberație. Până la urmă, dacă ai făcut cununia civilă atunci ești căsătorit în mod legal și ai toate drepturile și obligațiile pe care le are orice om căsătorit, pe când cununia religioasă mi se pare doar o formalitate care ține de tradiție și nu afectează în nici-un fel căsătoria. Practic, și cu ea și fără e cam același lucru.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cununia religioasa e doar parte din petrecere. La fel ca si botezul.
Pana la urma nici rochia de mireasa nu inseamna nimic, e doar parte din ritual. Fara acest ritual lung si complex, nuntile ar fi plictisitoare. Bine, unele sunt oricum.

| halogen001 a răspuns:

Cea civila e cea mai importanta. Cea religioasa e o acceptare a primitivismului și existentei zeului x din cărțile cu povesti primitive, puerile, fanteziste și absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Dacă te iubește cu adevărat si tu o iubește cu adevărat nimic absolut nimic nu mai contează

Cununia sau ori cum îi spuneți îi zicie este decât o hartie goală nu valoarează nimic

O hartie nu poate spune cat iubești un om cu Adevărată din toată inima si tot sufletul cu Adevărată