| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nedumerire: care este diferenta dintre: logodna si cununie civila? Eu cam am asa o idee dar vreau sa vad ce spuneti voi caci nu sunt sigura. Adica eu personal consider ca logodna este doar asa de forma(mai nou se practica si la noi in tara, desi vedeam doar in filmele americane), acel moment cand iubitul tau iti daruieste un inel(altul decat cel de la nunta religioasa)si te cere de nevasta(eu nu am avut acest moment romantic, nici inel, decat cererea in casatorie pentru ca eram deja insarcinata)pe urma urmeaza cununia civila, apoi nunta propriu zisa la biserica. Eu am facut cununia civila la primarie, ma consider casatorita, am luat numele sotului meu, insa anumite persoane spun ca as fi doar logodita cu sotul meu, what? Sunt casatorita sau doar logodita neavand nici inele la cununie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai facut casatoria civila si ai primit certificatul de casatorie inseamna ca esti casatorita legal, nu are nici o importanta daca ai facut logodna sau nu si nici macar daca ai facut sau nu cununia religioasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai certificat de casatorie, esti casatorita ce atatea nedumeriri

| milan9 a răspuns:

Pentru a avea si binecuvantarea divina pentru legatura voastra ca este necesar sa aveti si taina Cununiei...

| danay72 a răspuns:

Daca te-ai casatorit la starea civila esti casatorita clar. Faptul ca nu ai inel de logodna, nu inseamna ca nu esti casatorita. Logodna inseamna exact ce ai zis tu.Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi multe articole utile in casnicie.