| ursulet0 a întrebat:

AM O poveste ff trista sa va spun! de la 6 ani jumate am ramas fara >mamaa plecat intr-o tara straina si am ramas cu tata si bunicii, mama si-a gasit un alt barbat, dar nu a ramas cu el[pentru mult timp]cand m-am dus la ea...nu a dormit cu mine ci cu el, desi nu ma vazuse de 5 ani[se schimbase ff mult], a venit in tara si a divortat de tati[am suferit extrem de mult pentru varsta mea], am trecut peste tot si cu bune si cu rele[mama mea era foarte nervoasa si in tara cand era, si acolo mereu]imi este ff greu sa nu ma gandesc la ea si la faptul ca imi promite mereu ca vine acasa...si nu vine.asta esad

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Ursulet0, incearca sa iti imaginezi ca, esti mare si pe picioarele tale si te poti descurca singura.
Eu in ultimii 4 ani am vazut-o pe mama de 4 ori. pentru ca. asa a fost situatia.
Eram f mamoasa cand eram mica, fiind si singura la parinti si alte complicatii care au mai fost...Iti imaginezi ca miºa fost f greu.
Acum insa, mi se pare normal sa nu o vad atata timp. Cand sunt cu ea simt ca ma incomodeaza, mºam dezobisnuit.
Locuiesc singura, imi fac viata asa cum vreau. Nu mai sunt la cheremul parintilor de 4 ani.

Incearca totusi, sa pastrezi legatura cu ea la telefon si sunºo cat poti de des.
Nu o judeca. Nuºi vina ei... Unele femei nu au foarte mult spirit matern.
La randul tau cand vei fii mama, sa inveti din greselile ei si din situatia de acum.

Incearca sa te apropii de o persoana de varsta ei, o femeie pe care sa o vezi ca pe o mama. Poate o ruda, o vecina, sau oricine altcineva care te-ar putea invata de bine.

Fa-ti multi prieteni si o prietena de suflet.

Fa-ti un iubit.

Apropie-te mai mult de tatal tau

Si pretuieste-ti bunicii care teºau crescut

Nu stiu ce varsta ai!

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Din pacate tu esti singura care te poti ajuta.Indiferent de cate sfaturi vei primi tu trebuie sa iei decizia finala.Cateva cuvinte sunt prea putine pentru a-ti descrie drama prin care treci.Nici nu imi imaginez cum e sa cresti practic fara un parinte care se comporta ca un strain. Dar asta e o lectie importanta pe care tu trebuie sa o inveti:Cand o sa cresti si o sa ai la randul tau copii sa nu ii lasi singuri niciodata si sa fi mereu alaturi de ei.Nu ii purta pica mamei tale. Te iubeste in felul ei dar vrea in acelasi timp sa aiba si ea o viata a ei.Las-o sa faca greseli si sa invete din ele.Mereu viata ne da lectii.Indiferent de varsta.Si pretuieste-ti bunicii cat timp mai sunt langa tine si multumeste-le in fiecare zi pentru faptul ca te-au crescut si mai important te-au educat bine

| lololololol a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. Incearca sa vorbesti cu ea, sa te apropii de ea, pe telefon, pe mail. Ea a uitat complet de copiii ei. Pe mine mama m'a luat cu ea...

| mihaelutzamy a răspuns:

TRist, imi pare rau pentru tine. fundita?sad

| floaredetrandafir a răspuns:

Pai ar trebui sa te gandesti la tatal tau ca el te iubeste si ca e alaturi de tine. si poate mama ta nu isi da seama ca suferi dar sigur te iubeste. nu mai fi trist fa-l mandru pe tatal tau sa vada ce pierde

| ursulet0 explică:

Am Numai 13 ani, multumesc pentru sfaturi!