| Ramona21RM a întrebat:

Deci,cum sa incep, ma numesc Ramona, ...as vrea sa ma descarc mai mult prin urmatoarele cuvinte.
Nu ma simt deloc bine de cand am venit in tara.Am locut o perioada in Germania(un an si un pic).Am locuit cu mama si "prietenul" ei.Deci acolo m.am simtit super,nu voiam sa ma intorc acasa in Romania, dar de ce ti.e frica cel mai tare nu scapi.M.am intors inapoi.Mentionez ca mama nu mai e cu barbatul acela.Acum ea a plecat in Italia sa munceasca si eu am ramas cu bunicii.Nu e ca sunt din cauza asta suparata.E ok.
Insa eu tot cu gandul la Germania sunt...In fiecare zi ma gandesc si ma framant, mereu cand aud ceva despre tara aia ma simt asa nasol.Mereu ma simt trista, in fiecare seara ma gandesc la momentele de acolo si tot.Mi.e dor sa vorbesc cu colegii de acolo.De scoala de acolo...
Ok, poate vi se pare absurd dar chiar nu mai puteam tine mult in mine. Fara chestii de genu sa vorbesti cu mama tata nu stiu ce.
Ok o idee cum sa ma simt mai bine.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti veni cu mine in marea britanie anul viitor cu masina

| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa-ti ajustezi mintea si trairile la ziua de azi, ca nu poti sa traiesti in trecut, traiesti prezentul si faci planuri de viitor.
Normal sa ramai cu amintiri, dar nu-i normal sa le transformi in obsesii!
Fa-ti prieteni aici, in Romania, unde te-ai nascut si crescut, fa-ti prietene, bucura-te de viata si de tot ce te inconjoara, pentru ca viata este frumoasa si merita traita la maxim.
Frumusetea mintii omenesti este ca ne permite sa ne adaptam indiferent unde traim!
Bucura-te de viata, de soare, de tot ce te inconjoara!
Bucura-te de viata altuir de bunici, de doi oamnei simpli care te iubesc enorm!
Bucura-te ca ai colegi noi, ca poti sa-ti faci o viata frmoasa si multi, foarte multi prieteni noi. Ca te poti reinventa si poti sa le arati tuturo cine esti tu...
Asa este sansa pe care putini o au, sa inceapa o viata noua, cu un istoric nou, pe care-l scriu ei, asa, frumos!

| Freya1 a răspuns:

Este normal sa te atasezi de acea tara si de colegi si prieteni.Ce ar trebui sa faci e sa iti faci prieteni noi aici sa incerci sa te acomodezi si sa iti creezi noi amintiri daca nu se mai poate sa te intorci iar cand vei avea varsta necesara vei putea merge in vacante sau la munca asa sa te gandesti ca asa mai trece

| Caro34 a răspuns:

Si eu sunt in străinătate mai mult timp, vin acasa 10 zile pe an din care 2 sunt pe drum dus - intors si ma simt ciudat cand sunt acasa. Nu am nu stiu ce prieteni aici insa acasa nu prea mai poti fi la fel, dupa ce deja ai vazut Germania! Ce nu-mi place in străinătate? Mancarea e plina de chimicale, răceala oamenilor, lipsa ajutorului etc. Acasa pot manca o data-n zi si rar mi-e foame, aici mananc de 4 ori si tot as mai manca; nu ma simt asa de linistita ca acasa, chiar cand locuiesc intr-o casa superba; timpul trece repede comparativ cu cel de acasă, am devenit mai rece la comunicare, mereu mi se pare ca limba e greu de invatat, chiar daca vorbesc super OK si sunt peste nivelul de aici etc. etc. Ce poti face? Incearca sa te reacomodezi cu viata de acasa si pentru un timp opreste fluxul amintirilor despre Germania. Cauta-ti o prietenă sau un prieten si petrece mai mult timp in: natura, verdeață, sport, muzica! Te vei simti mult mai bine fiindcă totul e in sufletul tau! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg. Dupa 6 ani am fost si eu vineri in ROmania. Planuiam sa stau mai mult dar marti dimineata eram inapoi in Londra laughing. Nu ma mai atrage absolut nimic la tara aia, voiam doar sa plec mai repede.

| cyupaku a răspuns:

Care era intrebarea?

| Lzehxo a răspuns:

Inteleg ca esti atasata de acea tara, incearca sa iti faci prieteni si aici si sa iesi afara, in mall la un film, asculta muzica, deseneaza, fa ceva care sa te distraga de la starea asta de suparare.