| Mariushgv a întrebat:

Am o problema nefericita. Părinții mei se tot cearta și eu sunt nefericit dar în seara totul s-a schimbat. Azi a fost o zi frumoasa, nu am mai fost înjurat și bătut ba chiar mama, ea a zis ca ma iubește și m-a îmbrățișat, dar azi am deschis ușa la camera ca era prea cald și când am dat sa o închid vad ca la mama este lumina aprinsa si ma duc, dar usa este încuiată si aud ca din telefon o voce de bărbat. Mama imi zice sa plec și eu vreau sa descui usa dar cheia nu este în usa si tot ma împing, la un moment dat iese si o întreb cu cine vorbeai si zi e cu Ana(sora ei) cu Ileana(o vecina) si cu toată lumea. Atunci mi-am dat seama ca il inseala dar asta nu a fost primul indiciu. Aseară un om a scris mesaje ciudate, un om din satul natal al mamei si imi zice ca va aduce un telefon nou (ca telefonul mamei mele este stricat) si intreb cine sunteți si mama imi zice sa il blochez dar nu o fac si imi zice ca "suntem u" nu am înțeles si am mai trimis câteva mesaje dar i-am dat block cum a spus mama. Nu știam de unde știe ca are telul stricat, ea a zis ca el mai da mesaje cu noapte buna bună seara si ea scrie ca nu poate sa răspundă ca are telefonul stricat (deci minte). Nu mai pot sun ingrozit si ignorat, vrea sa fac totul perfect. Am vrut sa ii fac o prajitura ca surpriza odata si a fost mare scandal, am vrut sa fac surprize si ea nu, ca de ce nu am facut asa se plânge ca nu are, dar ea nu vrea sa aibă. Tata e plecat în străinătate și eu trebuie sa suport asta. Deja în fiecare zi stiu ca o sa tipe la mine și eu nu mai pot, singura alinare este la biserica dar nu mai pot, am ajuns sa aștept sa merg la scoala sa scap de ea, am ajuns sa stau afara cu animalele degeaba ca sa scap, aștept sa merg la biserica cateva ore ca sa ma recreeze. Mereu o aud ca mai bine nu ma făcea si ca ce ii trebuie ei încă un copil. Nu am avut o copilărie normala, acum când ma duc la magazin vad copii de 6 ani care se joaca pe teren și sunt fericiți, eu nu pot sa ies în drum fără acordul ei. Am 12 ani si nu stiu sa joc fotbal deloc. Ii mai zic câteodată cand ma injura replici si ea mai tare se aprinde. Nu mai pot, aveți vreun sfat?

7 răspunsuri:
| UnDiavol a răspuns:

E clar totul mama ta nu-l iubește pe tatăl tău îl înșela pe tatăl tău și el muncește în străinătate săi ofere tot stai departe de ia continuă școala și nu mai pune la sufletul nici la inima se vede ai un sufletul enorm de curată

Ieși afară petreceți timpul cu prietenii cu colegi de la schola fa ce te face pe tine fericită Cu Adevărată din inima ta nu mai pune la suflet nici la inima sa fi fericită

| AlexAL275 a răspuns:

Destul de delicată situația. Ar trebui să vorbești cu mama ta despre ceea ce te deranjează, poate va înțelege. Și dacă i-ai zice tatălui tău despre situația actuală o să iasă mare scandal. Chiar nu știu ce să-ți recomand. Pune mâna pe carte și învață, devino independent. Ăsta e cam singurul sfat pe care ți-l pot da. Știi cum e vorba aia " Tot răul spre bine "

| Mariushgv explică (pentru AlexAL275):

Nu am ce sa vorbesc a zis ca viata ei e viata ei și nu e treaba mea o zis ca pleacă și ca dacă vin bine dacă nu nu

| Mopmop a răspuns:

Imi pare sincer rau de cele scrise de tine! Deduc ca esti un copil inteligent si matur! Sfatul meu ar fi, daca esti apropiat de matusa ta Ana sa vorbesti cu ea de problemele prin care treci. Legat de mama ta... iti zic sa o iei de mana si sa ii spui ca indiferent de ce va fi tu o iubesti si o respecti!

| Freya1 a răspuns:

Chiar dacă mama ta greșește sau nu, tu nu ai de ce sa ii umbli in telefon, sa ii fortezi usa sa intri daca nu a pățit ceva sau ai vreo urgenta si multe altele.
Având în vedere că ai doar 12 ani ar trebui să iti faci activitățile tale de copil si sa lasi cele de adulți adulților.Vezi de scoala, de un joc pe pc, de un alergat prin curte, de facut curătenie in camera si nu iti mai bate capul cu altele.Sa sti ca e foarte simplu.

| Freya1 a răspuns (pentru UnDiavol):

Asta cu el munceste si se sacrifica sa o lasam un pic deoparte.Ca daca era dus de atatia ani pe dincolo putea sa isi ea si familia sa muncească impreuna si sa se întoarcă acasă cand isi făceau suficient.Acuma nici nu prea mai merge nimeni fara nevasta si copil, iar cei care o fac sa isi asume faptul că lasa casa, copilul si restul responsabilităților numai pe ea fara macar sa ii ofere un mângâiat pe cap, ca in fond te c...ci pe ei de bani cand tu ajungi la 50 de ani si jumatate viata ai stat singura doar purtând numele altcuiva.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!