| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Tata meu a inceput sa bea cam mult si nici eu si nici mama mea nu ne mai intelegem cu el. Cand vine ametit acasa are mereu chef de certuri si asa ne certam zilnic din motive prostesti.Ne acuza si pe mine si pe mama mea de ceea ce nu facem, vorbeste urat si se poarta urat, m-am saturat de certurile din casa, oare ce as putea face sa am si eu o familie normala?:sad

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Imi pare rau, problema nu sta nici in mainile tale, nici ale mamei, nici macar ale tatalui tau. Problema asta este de natura spirituala, si vindecarea este la Dumnezeu.
Pentru ca este foarte usor sa te dai batut, asa cum s-a dat tatal tau batut, si din disperare sa te dai la baut sau altceva, si aici numai Dumnezeu poate sa schimbe ceva, sa-i deie lui taica-tau speranta si ceva pentru ce sa traiasca mai presus de alcool. Citeste (1Corinteni 13:13), de fapt citeste tot capitolul 13.
Domnul sa fie cu voi.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este foarte greu de rezolvat aceasta problema. Daca el este alcoolic, pana nu constientizeaza viciul lui...nu se poate face mare lucru. Puteti sa-l filmati cand face scandal din nimic si sa-i aratati filmul cand este treaz si bine dispus si sa-l intrebati de ce face ce face! Dar sunt slabe sperante de mai bine.De obicei, dupa ce se intampla o nenorocire din cauza lui, atunci poate fi intors din drumul catre pierzanie, care este alcoolismul! Sau ...niciodata! Alcoolismul este o boala si trebuie tratata ca atare, adica de medici!

| Duhovnicul a răspuns:

Nu prea ai ce face. Sa vorbesti cu el e de prisos crede-ma ca indiferent de ce spun unii, eu am avut experiente cu persoane alcoolice si atat in stare de ebrietate cat si lucide tot au gandirea tulbure, asadar nu prea ar avea rost sa ai o discutie logica cu astfel de oameni intrucat majoritatea sunt inconstienti de consecintele viciului lor. Cu mama ta ar fi mai delicata problema, dar tu ce varsta ai? Daca esti major ( si nu spun asta din gluma, chiar vorbesc foarte serios ), ar fi cazul sa iei in considerare si varianta de a-ti gasi un loc al tau, pleaca cat mai departe cat vezi cu ochii si nu te uita in urma, copiii nu sunt obligati sa plateasca si sa suporte greselile parintilor.

| florynnaa a răspuns:

Pai ai putea sa tipi la el si sa-i spui sa nu mai bea, ce-ti doresti uh de la el.sa-l duci la cateva manastiri, biserici.sa-i spui ca-ti doresti si uh o familie normala, cu parintii care sa se inteleaga, cu tata care sa nu mai bea, cu o mama fericita. daca nu vrea sa inteleaga nici asa, apoi nu stiu daca-i mai poti face ceva.sad iti urez BAFTA multa si succes spre a avea si uh o familie normala si fericita.kiss funda?

| rex_2081 a răspuns:

Ai putea sa vorbesti cu tatal tau atunci cand e lucid(nu baut) si sa-l rogi sa nu mai bea dar si mai bine sa afli motivul pentru care o face. Spune-i ca ai nevoie de stabilitate si de liniste.Mult noroc.

| Alleee18 a răspuns:

E foarte greu sa treci peste asta.se mai intampla. dar tu nu trebuie sa accepti asta. vorbeste cu el si desi este foarte greu sa te intelegi cu el desi este lucid poate ca ar trebui sa il puneti sa faca ceva ca sa nu mai bea...sa nu stiu...era un mit cum ca daca juri la preot ca nu mai bei trebuie sa ti tii juramantul altfel se intampla lucruri rele dar nu ti recomand asta desi poate avea efect. discuta cu tatal tau la un psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este usor de vorbit.
Cand este treaz discuti cu el frumos il iei frumos faci lobby la el daca ma intelegi si aflii de ce bea, il rogi frumos sa numai bea pentru ca si tu esti mic/mica si ai nevoie de liniste si sa iti contunui studiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tata meu bea dar numai iarna in rest ma inteleg bine cu el spune-i talui tau ca te deranjeaza si sa bea mai putin asa am facut si eu si vreo 1 an nu a mai baut.

| micichina a răspuns:

Consider ca nimic nu este mai rau decat sa traiesti cu un alcoolic... tu nu ai ce face, puterea sta in mainile mamei tale... daca tatal tau refuza sa se lase de baut, divortul este cea mai buna solutie