| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac, in ultimul timp am scapat de cateva probleme iar acum a ramas cea mai mare la urma, faza e ca situatia mea de acasa nu e prea buna si aici ma refer la familie.
Mama si tata au divortat iar acum stau cu tatal vitreg si cu mama, inainte era acceptabil dar acum tatal vitreg a inceput sa se comporte ingrozitor, cu mama mereu vorbeste urat, daca vine nervos de la munca se descarca pe ea, tipa la ea, o mai sperie si pe sora mea care are 2 ani cand urla ca nebunu, de mine nu mai conteaza eu mereu i-am tinut piept si nu am dat inapoi cand imi zicea ceva, si asta se intampla desul de des, mai mereu ma cert cu el si porneste cearte din acelea chiar prostesti din nimic, am 16 ani sunt destul de mare sa ma opun lui.
Eu nu mai suport sa vad ce face, si sa nu mai spun cand vine baut cateodata ce scandal ii face mamei.
Ce sa fac eu? Nu prea pot inca sa ma ocup de el, daca ii fac rau stam sub acelasi acoperisi deci nu rezolv nimic, de tatal adevarat nu intrebati, nu pot sta la el.
M-am saturat sa vad cearta, chiar daca nu se intampla in fiecare zi daca ma gandesc se intampla cam de 2-3 ori pe luna sa faca scandal, m-am saturat sa imi vorbeasca urat si mie si mamei, ce sa fac?
Mi-e frica ca intr-o zi ma enervez atat de tare ca il trimit pe lumea cealalta sa nu o zic mai urat.
Voi cum ati reactiona in situatia asta?

4 răspunsuri:
| TheLastSmile a răspuns:

In primul rand vorbeste cu mama ta, desi cred ca ai facut asta deja. Fa-o sa inteleaga, daca nu a inteles, raul pe care aceste ti-l face tie, surorii si ei. Nu stiu, vorbeste cu ea si incercati sa rezolvati problema, probabil si ea s-a saturat. Daca face atat de urat puteti apela si la politie. As vrea sa te ajut dar nu am nicio idee.

| LolaLollita a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. Ea iti este mama, are si un copil de 2 ani la care sa se gandeasca. Vrea sa ajunga sa fie lovita de sotul ei? Sa ajungeti si voi, copiii, victimele aceleiasi persoane? Singura in masura sa rezolve situatia este mama ta. Nu poti nici tu sa pleci, sa te muti si sa o lasi pe ea acolo si pe surioara ta mai mica. Daca mama ta poate suporta acest comportament, sa se gandeasca macar la voi. Tu esti mare, rezisti, suporti. Dar, doar pentru ca poti, nu inseamna ca trebuie. Si surioara ta? Astfel de comportamente in familie afecteaza dezvoltarea copilului.

| ღHinataღ a răspuns:

Eu i-as trage un pumn aceluia ca zbora fara bilet pana-n america, sincer, chiar l-as insulta, mi-as bate joc si l-as injura pana i-a iesi toata rautate pe nari...nu e tatal tau, deci ai dreptul sa il aranjezi nitel.

| eRNekA a răspuns:

Imi pare rau de tine. Esti inca un copil... este foarte greu sa treci prin atatea.

Incearca sa vorbesti cu mama ta si spune'i ca nu mai suporti nimic din ce se intampla in casa. Poate va intelege si se va impaca cu tatal tau sau va gasi o persoana mai bun.