| ioio_7354 a întrebat:

Am o soacra foarte nesimtita, ii place foiarte mult sa se bage intre noi, iar cand ma cert cu ea merge la sot si face pe nevinovata si se plange la el, desi eu aveam dreptate, socrii traiesc ca in evul mediu, sunt atat de egoisti cu cumva sa cada mai mult apa, la gaz iarasi la fel nu cumva sa treaca mai mult de 20 de grade desi camera e mare si se incalzeste foarte greu, stam la casa, socri sunt foarte zgarciti si egosti, ii place foarte mult sa dea ordine, daca spun ceva nu este bine, nu ii place sa ma bag la bucatarie o deranjeaza ca daca am venit eu in casa ei ea nu mai e stapana cum a fost obisnuita, toata iarna m-am certat cu ea pe tema, caldura, apa, ca de ce pun multa apa in cada, de ce stau mult in cada, vai da ce stau numai in casa sa invat la licenta ca peste 2 saptamani am licenta, am probleme cu cumparaturile tot ce cumparam nu este bine dar le foloseste. Ii place sa il coordoneze pe sotu din cauza ei trebuie sa ma cert cu el.nu stiu ce mai fac, daca vin nasi sau altcineva in vizita vai ca de ce vin ca atata e de lucru, nu puteam avea musafiri din cauza ei, fac mentiunea ca ei sunt foarte salbatici nu se cauta cu rudele, a-ti mai patit asa, ce idee a ti da sau ce a-ti face in locul meu.am stat 3 ani si nu am zis nimic iar acum cand zic si eu ceva nu e bine, mansardam casa iar tot timpul se lauda ca face ea casa dar adevarul e ca eu si sotul facem casa.atat ii place sa se laude, de exemplu a vorbit cu o vecina si cica nu e bine sa ma spal pe cap de 2 ori pe saptamanasi ca nu e bine, ca de ce vreau sa fac baie in fiecare zi, ei fac doar o data sau fff rar de 2 ori pe saptamana. ce ziceti de acesata experienta a mea? problema e ca acasa la mama si la tata o duceam fff bine, si nu facem mancare isr acum am invatat sa fac, traiam ca in puf, ai mei sunt instariti dar nu am vrut sa ne ajute si greseala mea a fost ca m-am mutat cu socri.

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu nu cred în instituţia căsătoriei.
Pe de altă parte trăiesc în concubinaj. Însă, i-am explicat foarte clar şi prietenei mele: Sub nicio formă nu vom sta vreodată la mine acasă sau la tine acasă. Fie stăm la NOI acasă (chirie/gazdă/apartament în rate/ce-o fi), fie nu ne mutăm împreună.
E greu să stai în chirie, dar un lucru e cert: Nu vine nimeni să ne dicteze ce să facem şi ce să nu facem, cine să vină şi cine să nu vină la mine, cât să consum şi ce să consum şi alte asemenea.
Eu am şi un job cam stresant şi dacă aş avea o soacră acasă probabil că fie aş încheia relaţia fie i-aş termina abrupt socotelile cu viaţa soacrei. Fără discuţii suplimentare!

Pe scurt: Faceţi cumva şi mutaţi-vă singuri.
Convieţuirea cu părinţii (indiferent ai cui) nu este niciodată productivă şi mai mereu bagă tensiuni în relaţie (fie şi fără să vrea uneori) decât să o consolideze.

Salutare.

caramela
| caramela a răspuns:

Vorbeste c u sotul tau si explica-i cum sta treaba in realitate, si poate ajungeti la o concluzie, s-au poate vb el cu ai lui parinti si le explica nemultumirile voastre, sa zica ca si el a observat anumite chestii, sa nu te bage numai pe tine la inaintare, ca nu ai rezolvat nimic si tot tu vei avea de suferit. Daca nu se rezolva pe cale amiabila, apeleaza la ajutorul parintilor tai, si cu siguranta te vor sprijini. Iti doresc o zi plina de bucurii si infaptuirea dorintei tale:*wave

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi nu stii ca asa este mai mereu pentru ca soacra este soacra si oricum ai lua-o si oricum ai face nu este bine! in procent de 90 la suta din femeile casatorite nu se inteleg bine cu soacra, stai fara nici o grija ca nu esti singura care pateste asa si ca mai toate o patesc dar nu o fac public.cum voi stati deocamdata cu ea pi cam trebuie sa suporti.dar cand va veni ziua in care o sa stati singuri o sa vezi ce mare ignor o sa ii dai! succes

| Lady.Love a răspuns:

De ce sa mai stati la ei daca soacra ta iti bate capu toata ziua? Parerea mea ar fi sa te intorci la parintii tai, macar asa ati fi amandoi linistiti...desigur daca si parintii tai sunt de acord. In orice caz trebuie sa faceti ceva, nu puteti sta acolo toata viata!

| bogdan_5596 a răspuns:

de vina este sotul tau, a ramas copilul in casa, discuta cu el si spune-i ca asa ceva nu se mai poate,ori cu ei ori cu tine, mergi si la parintii tai si explica ce patesti, roga sa te ajute sa te muti cu chirie sau sa va mutati la ei, sunt sigur ca or sa te ajute

| prye a răspuns:

Nu toate soacrele sunt rele... Daca soacra ta face asa inseamna ca:
-nu te place
-e a-dracul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vreti sa traiti linistiti, mutati-va cu gazda.stati singuri voi doi, cu dragostea voastra, si cu daruirea voastra unul catre celalalt.eu asa am facut si a fost bine. dupa ce m-am certast cu ei, mi-au luat din bani, mi-au stricat lichiorul pentru cumetrie si multe altele pe care nu le mai redau aci. in general unde sant doua bucatarese in aceeasi bucatarie s-a dus linistea.va-ti casatorit amandoi, traiti amandoi si cu copii vostri impreuna fiindca asa se cade.ce dumnezeu? nu stiti ca soacrele nu au alta grija? ce crezi ca spui o noutate sau vreau casatorit de pe aici nu cunoaste problema? la parintii tai nu va puteti intoarce ca suna a despartire de aici de la galati.bag mana in foc ca acolo ajungeti.singuri fratilor ca de aia v-ati casatorit.si atunci cine vrea sa va ajute sa o faca cine nu sa-si vada de casa lui fistecare.dar e usa ta,cheia ta,tu incui, tu descui, platesti chiria da ai liniste.

| ohana a răspuns:

Din cate vad ai 2 variante: fie tu si sotul va luati o casa a voastra si fugiti departe de parinti, fie discuti la modul serios, ca intre 2 adulti, cu soacra pentru a afla care este de fapt adevaratul motiv pentru care ai esti antipatica