| anonim_4396 a întrebat:

Am putin peste 40 de ani si sunt singur.Asta cam de un an.Nu sufar de chestia asta,dar trebuie sa schimb ceva, nu e normal sa stau asa, nu? Bun.Si dupa ce m-am pus la punct cu niste lucruri,legate de aspect fizic,stil vestimentar si altele,m-am gandit sa fac o combinatie, adica nu m-am gandit eu, am vazut intr-un film, mai exact.Deci era un tip acolo super-ok - cariera, frumos, destept - care tinea in casa o pisica.Acum nu bag mana in foc ca-i placeau pisicile la nebunie,nu stiu nici cum de-o avea,dar o avea,si se pare ca femeile pe care le intalnea el din când in când erau impresionate de chestia asta,il vedeau adica mai sensibil,mai sufletist, iar când veneau la el acasa, cam nu mai plecau pana dimineata.Stiu,iti vine sa mori de oftica, la fel si eu.In fine.Intrebarea mea este  - credeti ca daca mi-as lua un pisic as avea sanse mai mari sa cuceresc inimile doamnelor? Nu vreau sa le seduc,sa nu intelegeti gresit,vreau doar sa am un atu in plus,pe langa cele care le am deja si anume - inteligenta,altruism,sinceritate,romantism, etc. - nu vi le mai insir pe toate din modestie, desigur.

Răspuns Câştigător
| Lucian2473 a răspuns:

Fii serios! O femeie matura apropiata varstei tale nu se lasa impresionata de o pisica. Ea va cauta mai intai protectie (exact ca si pisica), dragoste, vorba buna, devreme acasa, amuzament si nu in ultimul rand liniste. Si putina libertate, nah!
Dupa ce ai bagat-o in casa, ati convietuit ceva timp, o poti intreba atunci daca vrea sa tineti o pisica. Daca nu e de acord, intelegi ca nu iubeste pisicile si din cauza uneia pe care voiai sa o ai in casa, puteai rata ocazia. Nu toate femeile iubesc pisicile si nu toate femeile sunt date pe spate ca tii o pisica in casa. Unele te cred sensibil, altele cred ca ai soareci.

| anonim_4396 explică (pentru Lucian2473):

Fraza din final a facut tot raspunsul. Daca-mi pica fisa o bagam cumva in intrebare. Felicitari pentru funda.

| Lucian2473 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. Si eu m-am insurat mai tarzior si stiu. Dupa ce m-am insurat, am adus un pui de pisica in casa. Ti-ai gasit? Nu o vrea, pentru ca are purici, ca ii cade parul, ca. 1000 de motive. Adevarul e ca si arata ca dracul acea pisica. Peste un timp a vrut caine in casa. Mai apoi pisica care ii place. Aaa, acum nu ii mai cadea aprul? Eh, femeia e complicata si trebuie umblat cu ea precum cu ouale. Asta „apreciaza" femeia de la barbat. Sa o alsi pe ea deasupra cate o data. Si sa ii dai dreptate mereu. Grea viata avem.

A scris undeva o mica intamplare.
http://www.lnt.ro/secretul-traiului-ca-povesti-alaturi-de-sotie/

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu femeile tale cum sunt, dar cele din anturajul meu suporta mai mult cainii destepti decat pisicile. big grin

| darrio2007 a răspuns:

Daca aveai tot ce spui „inteligenta, altruism, sinceritate, romantism, etc." nu mai erai singur. Cu modestie ti-o spun. Pisica nu rezolva mai nimic. Filmele nu intotdeauna sunt inspirate din realitate.

| RAY a răspuns:

Inteligenta,altruism,sinceritate,romantism laughing esti iisus cumva

| Sn4k3 a răspuns:

Da, pisica e solutia. Multa bafta!

| sofisis a răspuns:

Pe mine personal nu o pisica m-ar face sa raman pana dimineata. Nu ti-e clar ca o femeie NU vine la tine acasa ...asa, ca sa vada daca ai sau nu pisica? Odata ce ti-a calcat pragul, 99% ramane pana dimineata,. Doar daca faci tu ceva foaaaaarte aiurea pleaca. Iar intr-o situatie de genul nu o vor opri nici 5 pisici.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Când eram adolescent s-a indragostit de mine o colega doar pentru simplu fapt ca m-a vazut ajutând o batrana.Mai exact ieseam dintr-un magazin de unde cumparasem o punga cu malai pentru ca imi era pofta sa-mi fac o mamaliga.(Adica mama sa-mi faca).Si am dat nas in nas cu fata aia si m-a intrebat ce fac.Si atunci am observat o batrana care statea pe un scaunel si vindea niste pere si -am raspuns „uite, am cumparat o punga de malai pentru batrana asta".Si m-am dus la baba aia si i-am dat malaiul. Apoi m-am intors la colega mea si am plecat impreuna la o inghetata si i-am cerut prietenia, ea a zis da si asa am cucerit-o.In fine.Mamaliga n-am mai mancat in ziua aia, iti dai seama, cand m-am intors dupa 4 ore in fata magazinului, batrana nu mai era acolo, plecase...
Mda., amintiri.Dar triste, as putea spune - acum fata aia e maritata cu altul si are 2 copii...N-am stiut sa o pastrez, din pacate.De fapt nu ca n-am stiut sa o pastrez, ea a mers la facultate iar eu am ramas sa dau bacul din nou, in toamna.Si-apoi m-am angajat pe santier. Oricum in scurt timp s-a format si o diferenta de statul social intre noi, eu ajunsesem intr-un an sudor in argon gradul 1, iar ea era o simpla studenta care traia tot din banii parintilor...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu chiar crezi ca s-a amorezat de tine pentru ca I-ai dat tu malaiul acelei batrane? Clar ii placea de tine de dinainte.
Urata diferentiere ai facut... zici ca tu ai ajuns mare conducator de trib si ea era una vai mama ei laughing))
Ma rog. Ideea era ca nu o pisica te va ajuta sa cuceresti femei. Poate unora nici nu le plac pisicile. Poate sunt alergice. Etc.
Fa-te placut prin comportament si prin charisma si totul va fi bine si fara par de pisica pe canapea.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant ce ai povestit.
Dar faptul că ești speculant (de situații) și oportunist nu te va ajuta pe termen lung.
Ci te va încadra doar în grupul celor cărora li s-au dat papucii, pentru că și-au dat "arama pe față"
Dar faptul că tu consideri că sinceritatea e unul din atuurile tale... m-a dat pe spate. laughing
Mai citește odată cu atenție ce ai povestit mai sus.

| cristimihailov a răspuns:

Ia-ti masina aia cu pisica la emblema si nu vei mai avea probleme... se cheama jaguar.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pisici gasesti pe toate strazile, nu impresionezi pe nimeni. Mai bine iti iei o maimuta sau un tigru.

| AliGab a răspuns:

Filmele sunt filme. Sigur ca uneori viata bate filmul, dar nu in cazul descris de tine. O femeie daca se simte iubita si protejata, si la randu-i te iubeste, nu va mai pleca de langa tine, indiferent daca ai pisic sau nu in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pisica rezolva problemele emotionale. Sa nu suferi dupã o femeie.
Ai 40 de ani revinoti, aia s-a intâmplat acum mult mult timp, parca ai fi un copil de 5 ani.
Dar singurele chestii care te strica poate sunt si modele neurotice de care trebuie sa scapi, de insecuritatile/fricile alea din trecut deoarece nu e atractiv pentru nici o femeie. Cum ar fi chestii care ti le zici dinainte "lucrurile sigur nu o sa mearga", "sigur o s-o dau in barã cum am facut in trecut", etc etc dã-ti seama singur se ele si reparale cu ceva optimistic.
Ca altfel ajungi la 80 de ani singur singurelstraight face

| ibaal a răspuns:

Alea-s filmelaughing
Scenarii, vrajelilaughing
Nu prea corespund realitatiibig grin

| IIIshaneIII a răspuns:

Omg si ne spui noua visele tale? nu te supara dar daca tu iti pui toata sperantele intr-o pisica si in filme americane se intelege de ce esti in situatia asta.

| croissant a răspuns:

Buna, asta nu iti garanteaza sigur ca vei avea o relatie datorita faptului ca ai o pisica. Ar putea sa te simpatizeze pentru simplu fapt ca ai o pisica. Încearcă sa cunosti persoane prin intermediul internetului cum ar fi site-ul badoo. Recomand e foarte bun.

| anonim_4396 explică (pentru croissant):

Multumesc de recomandare, dar e complicat  - am incercat odata pe un site de genul si m-am speriat de cat de serioase erau femeile acolo.Adica erau doua categorii de fapt, cele foarte serioase care urau minciuna si cele care isi doreau sa deseneze iubirea in culori pastelate impreuna cu tine.Bine,mai erau si doamne cu studii superioare care cautau domni cu aceleasi caracteristici, deci 3 categorii.De fapt 4, le calculez si pe cele care adorau calatoriile in natura,dar o spuneau cu atat foc incat iti era teama sa o scoti la un gratar, ca iti zice ca nu mai merge acasa, ramane sa stea acolo, in padure, pentru toata viata.
In fine.Deci fara net. Oricum am o tipa la piata, la o taraba, de la care iau fructe mai mereu si cred ca ma place, imi da de fiecare data un mar in plus.Adica arata cantarul 10 grame mai mult de cat cer eu.Sau poate e defect.

| karmaitsabitch a răspuns:

Troll lvl 100-nice. Și ca să-ți răspund totuși la dilemă, cu un câine, mai ales din ăla tip șobolan, ai avea mai mare succes.