| lokita a întrebat:

Am si eu o mica problema nu stiu ce sa fac cum sa incep... trebuie sa ii scriu o scrisoare fostului meu prieten care acum din pacate este inchis dintr-o prostie dar pana acum nu am scris nici o scrisoare nu stiu ce as putea sa-i scriu suntem despartiti de un an si ceva iar acum ma roaga sa ii scriu chiar nu stiu cum sa incep... da-ti-mi o idee un sfat ceva nu stiu sunt total derutata! ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| larousee a răspuns:

Draga... sper ca esti bine,
am fost putin derutata cand am inceput sa scriu aceasta scrisoare pentru ca nu stiu de unde sa incep.
si incepe sa-i pov ce ai mai facut. ce simti despre faptul ca e acolo. incurajari, etc

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@gigiro: De unde mama naibii tot scoţi tu statisticile astea? Există în România cel puţin 5000 de oameni care fac sau au făcut de curând închisoare efectiv degeaba! 5000 de oameni înseamnă aproximativ 7% din deţinuţi. Mă nene, când nu ştii şi nu cunoşti într-o situaţie măcar taci!
Cât despre scrisoare, mai bine vizitează-l. E mai util!

| gigiro a răspuns:

In proportie de 99, 99%, cei care fac puscarie, sunt vinovati, rar se petrec erori. El este fostul tau prieten, si acum cand e la greu, se agata cu disperare de tine, poate are pretentia sa-l si astepti.Bineinteles ca poti sa-i scrii, doar ca o fosta prietena, fara sa-i dai sperante,. Asteapta sa vezi daca iti raspunde, si vezi daca aceasta situatie in care se afla l-a schimbat in bine sau in rau. Dupa aceea vei mai vedea. Poti sa-i scrii lucruri legate de tine, de fostii vostri prieteni comuni, de situatia ta actuala, fara a ascunde daca ai prieten, etc. In aceasta situatie el este doar un amic pentru tine, o fosta cunostinta. Pastreaza distanta si masura in toate. Daca el e constient ca a gresit, daca vrea sa o apuce pe drumul cel bun, poti sa-i acorzi a 2-a sansa.

| Eva a răspuns:

Scrie ca si cum ai sta de vorba cu el, povesteste-i noutati despre tine si despre cunoscutii comuni, incurajeaza-l cat poti, dar ai grija la ton... pastreaza cat de cat o distanta, nu te implica prea mult in asta. Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii cuminte si lasa-l in pace. daca-i scrii il faci sa sufere.cand va iesi te va face el sa suferi.vezi-ti de viata. daca a ajuns acolo nu se va destepta niciodata.se va intoarce mereu.acum are nevoie de scrisorile tale.mai tarziu de banii tai, de pachetele tale si de vizitele tale.nu-ti va fi usor, crede-ma.

| lokita explică:

Nu am cum sa-l vizitez ca nu este in Romania! oricum imi spunt de folos raspunsurile voastre