| Rose9 a întrebat:

Am si eu o problema!crying

Aseara eu si iubitul meu ne-am despartit. Nu am vrut sa imi spuna de ce.

In seara asta ne-am impacat. Mi-a spus ca nu poate sa stea fara mine. Desi l-am iertat asta nu inseamna ca am uitat.

Acum am alta problema. El fumeaza de cateva luni. Are 15 ani. Eu nu agreez tigarile in niciun fel, dar l-am rugat sa renunte si pentru ca isi face rau. I-am facut un filmulet cu cateva rescuri, dar degeaba.

Mi-a spus ca i-a spus un prieten de-al lui ca "Iubirea nu te pune sa alegi", deoarece l-am pus acum o luna sa aleaga intre mine si tigari. Din cate am inteles nu a renuntat.

Nu mai stiu ce sa fac sa il conving sa renunte. Prietena mea cea mai buna mi-a spus ca a devenit dependent sau poate fumeaza la nervi.

Dar eu stiu ca nu exista nu pot ci exista doar nu vreau. Daca intr-adevar ii pasa de mine banuiesc ca renunta.

Voi ce parere aveti? Ce sa fac sa renunte?crying

Fara sa va bateti joc va rog. Daca nu vreti sa ma ajutati mai bine va tineti parerile pentru voi.

Răspuns Câştigător
| ziper94 a răspuns:

Sincer si eu sunt in aceeasi problema adica nu chiar...
Am 16 ani si si eu fumez... si prietena mea mi-a tot spus sa ma las
Si m`am lasat pentru ca tin enorm la ea big grin
Da poate el pur si simplu nu vrea thinking
Nu stiu ce sa zic...
Eu in locul tau l-as lasa... si daca chiar tine la tine le lasa si va impacati happy
Adica mna eu asa as face in locul lui
Si a spus oricum " ca nu poate sa stea fara mine" deci asta inseamna ca tine la tine happy
Si oricum nu exista relatie fara sacrifici big grin
Bagai mintile in cap ca nu`s bune tigarile...

14 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

1. Daca a inceput sa dea inapoi fata de tine are o partida mai "buna" sau ceva il face sa se "sature" si problema va persista. Daca nu vb cu tine despre asta cauta in trecut.
2. Unui barbat daca-i impui sa faca ceva de dragul tau vei obtine mereu reversul. Va dorii sa-ti arate ca nu-l faci tu un catel. Asta daca e barbat adevarat. Iubirea nu e luata in calcul aici.
3. Daca vrei sa renunte cu adevarat nu-i mai atrage atentia niciodata comporta-te normal, nu mai da fumul cu mana. Ignora total asta o vreme. Nu uita sa intelegi ca daca vrei sa obtii de la un barbat ascultare in primul rand nu-l pune la colt. Dupa un timp in de liniste si nu o zi sau doua, ai poti arata nemultumirea ta in mod deshis printr-o discutie la momentul potrivit fara amenintari. Foloseste apelativ-ul Nume si explica-i ca nu suporti fumat-ul si-ai dorii sa faca ceva. El va riposta dar tu vei tacea si vei pune punct asa in aer discutiei. Are mai mult efect daca nu insisti sub forma descrisa.
4. Nu mai vorbii cu prieteni comuni, cunostinte comune problemele relatiei voastre. E o mica tradare in acest lucru.

PS:@bella: sunt total in dezacord cu parerea ta.

| GenetiX a răspuns:

@superdozadevise: crede-ma ca ceea ce-am afirmat acolo facea referire la mai mult decat te gandesti tu. eu ma gandesc mult inainte, si anume ca nici o prietenie nu tine o vesnicie. La un moment dat se intampla bifurcatia. Sau ce te gandesti ca prietena din clasa III-a o sa-ti fie mereu prietena vei merge la cumparaturi cu ea si cu sotia baiatului tau.
In plus, relatia intre un barbat si-o femeie chiar daca nu este o casatorie, ar trebui sa se intample sub forma unui cuplu. Si un cuplu cand are usi sau bucati rupte din gard se intampla sa mai intre vantu. Vorbe ca ala o zis ala o facut da nu eu da poate alalt. Asa ca-mi sustin ideea. Nu e bine sa vorbesti nici cu nimeni altul decat EL/EA aflat in cauza despre probleme ce tin de relatia voastra. Nici inainte nici dupa eveniment.

PS: "fereste-ma doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc si singur."

| perfusion a răspuns:

Păi nu ar trebui să îl pui şă aleagă între tine şi ţigări.
Spune-i să numai fumeze in preajma ta măcar. El hotărăşte ce face cu viata lui, dar spune-i că tu nu agreezi să respiri fum de ţigară.Cel puţin să nu fumeze in preajma ta. Sper că te-am ajutat!

| Alexander21 a răspuns:

Ameninta ca il spui la maicasa big grin

| Xlove64 a răspuns:

Poi si eu am fost cu un baiat care fuma (si avea 13 ani ) si ia`m zis sa n`o mai faca
Intr`un final n`a mai fumat...in primele saptamani dar dupa vreo luna am auzit de la unii ca cica fumeaza pe ascuns...si ne-am certat de multe ori pe chestia asta
Si intr-un final ne-am desp ...si el mi-a zis ca cica ii spuneam ce sa faca si ca s`a saturat
Asa ca daca chiar ti la baiatul ala fa si tu un sacrificiu...si lasa`l sa fumeze...Ca daca fumeaza de mai mult timp nu prea mai are cum sa renunte adica e ft greu sa renunte

| bianca9422 a răspuns:

Nu stiu ce sa ii faci sa renunte
din cate vad eu ai incercat tot ce se poate straight face

eu cand l-am rugat pe prietenul meu sa renunte a renuntat.

intreaba-l de ce ii place atat de mult sa fumeze?
nu ar vrea sa renunte? e atat de nociv

spune-i macar sa incerce sa rareasca din ele si incet incet sa se lase PENTRU TINE!

succes happy

| Curiosuuuuuuuuuuuuul a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat va renunta o data si o data happy sunt baiat si as renunta la ori ce pentru prietena mea love struck Si daca el alge tigarile si nu pe tine dai papuciwinking dar intr-un mod placut ca sa nu se razbune sau sa faca alte chestii Sunt baieti mai buni care din iubire fac ori ce si nu bufoni care sa tina la tigari mai mult decat la o fata SUCCESwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca atunci cand te saruta duhneste a mahorca incat iti vine sa vomiti.nu e chestia ca ii impui. poate fuma cand vrea dar sa nu te oblige din nesimtire, sa-i suporti duhneala de cadavru ca sa se convinga el ca il iubesti.in cazul asta e si nesimtit si prost.

| BoboooBubuuu a răspuns:

Buna.In primul rand daca ar fi tinut la tine ar fi renuntat de mult la tigari.In ale doilea rand pune-i ceva pastile in apa sau ce bea in acel moment sau cumparai eucoplasturi dinalea care se pun pe brat ca daca il poarta de cateva ori va renunta incet incet.Dar pentru binele tau sa stii ca ar trebui sa renunti pentru ca e vorba despre tine nu despre el. Daca ar fi tinut la tine ar fi renuntat din momentul in care i-ai cerut acest lucru. Exemplu : eu am renuntat sa o urasc pe profa de romana din momentul in care diriga mi-a cerut acest lucru pentru ca tin mult la ea. Acum cand ma vede zambeste si chiar vineri mi-a spus ca se bucura de acest lucru si ca prin asta i-am dovedit ca tin la ea. Daca doresti contacteaza-ma la bokabianca@yahoo.com.Succes

| anaconda_9795 a răspuns:

Sincer parerea mea este: tigarile sunt niste porcarii care ne reduc viata.si sa stii ca e cam adevarat ca iubirea nu te face sa alegi.dar in acest caz iubirea chiar trebsa aleaga ori pe tine ori tigarile.
si iti spun sincer ca daca el te ar fi iubit:
1 nu s ar fi despartit asa degeaba de tine
si 2 ar fi renuntat la tigari pentru tine

| superdozadevise a răspuns:

Draga GenetiX tin sa te anunt ca sfatul din final nu este deloc bun... Cum poti da un asemenea safat. ea nu a vorbit cu prietenii comuni, ci cu cea mai buna prietena a ei...winking te tine Ali.love struck te adorhappy

| shine_1839 a răspuns:

Salut.Tu nu il poti ajuta cu nimic sorry pentru ca el este la o virsta in care vrea totul sa incerce si crede ca totul i se permite.Ai putina rabdare nu il presa, pentru ca poate sa te paraseasca pe tine si nu sa lase fumatul. Pina el nu se va simti rau si nu va vedea efectele cu ochii lui nu o sa lase.Dar sunt sigura ca cu virsta isi va schimba obiceiurile daca va dori insasi el. sper ca am fost de folos

| Andu_1918 a răspuns:

Parerea mea e ca daca ar fi tinut la tine ar fi renuntat dar poate ca fumeaza din cauza nervilor

Chiar nu stiu ce sa zic vad ca ai incercat tot ce se poate

Succes! vezi ce faci!big grin:X

| izabela_9905 a răspuns:

Parerea mea este ca daca el nu vrea sa le lase nu poti tu sa i spui sa aleaga este ceva iurea sc. si incearca sa i spui ca op vrei pentru bine le lui nu ca nu suporti u tigarile si poate sa fumezi si la nervi eu o fac la fel bafta.