| alexandra_3727 a întrebat:

Am si eu o problema... tata pleaca din tara pentru 3 luni. si am avut o discutie cu parintii mei, mentionez ca am 16 ani si din anumite motive ei nu prea sunt de aord cu prietenul meu cu care sunt de 6 luni. am pov in o alta problema despre asta in fine... stand de vb cu ei mi-au spus urmatoarele: dupa ore o iau pe sora mea d la bunici o aduc acasa facem teme. seara nu ies afara deloc doar in weekend. pana acum ieseam in fiecare seara. mi-au spus ca sa ii spun prietenului meu ca nu vreau sa ies decat in week si doar 2 ore acolo sa vad daca el face ca mine si daca chiar ma iubeste. dar eu nu am nevoie de aceasta dovada pentru ca am facut deja asta: nu am vb cu el o saptamana si mi-a dem ca ma iubeste in saptamana asta si ma tot cautat, sunat a venit dp mine la liceu si etc. SI SIMT CA MI-A PIKT CERUL IN CAP. de ce toate astea? pentru ca pana acum aveam libertate si dintr-o data sa nu ies decat o data pe saptamana afara si in weekend si asta? angry iar inainte ieseam si in club. e total absurd. si asta pentru ca mama lucreaza si nu sta sa ma astepte p mine seara ca e obosita CHIAR DACA AM CHEIE? la scoala am note mari c sa mai zic. vreau si eu pareri. poate sunt eu nebuna dar cred ca procedeaza totaaal gresit si daca o sa faca chiar cum a spus eu o sa ma schimb pentru ei total in comportament imi promit mie singura asta

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicai prietenului tau sh spune-i ca iti pare ft rau, dar va trebui sa iei o pauza. in casa procedeaza astfel : nuh ieshi deloc din casa. daca te intraba mama ta dc faci asta zii ca nuh mai ai cu cine sa stai, ca toti sau distantzat de tine aqu cand au aflat ca ai program ca la gradinita. la scoala ia note marei. stai in camera sh invata. incearca sa mananci mai putin, ca sa se vada depresia. mama ta nuh va putea rezista sa te vada intr-o astfel de situatzie sh pana la urma te va lasa sa faci ce facea iinainte. parintii tai au nevoie de o dovada a faptului ca ii poti asculta. nuh stiu daca ti se pare cea mai buna idee, dar eu asa as proceda. app am gasit cel mai fain site cu compuneri! eu le iau de aici sh profuţ de rom ma crde un geniu! aqu vrea sa ma ia la olimpiada! auitatziva sh voi poate va juta cu cev http://cenacluljj.wordpress.com/poezii/

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Plecarea tatalui tau in strainatate este un sacrificiu atat pentru el cat si pentru mama ta, sacrificiu facut pentru a avea voi bani si conditii. Consider ca este absolut normal sa participi si tu la acest sacrificiu, de vreme ce sunteti o familie. Timpul pe care il petreceai afara trebuie sa-l petreci acum ajutandu-ti mama in casa. Nu poti sa ai pretentia sa aiba si serviciu si grija de doi copii de una singura. Preia tu o parte din treburi: de exemplu, gatitul, spalatul rufelor, calcatul lor si curatenia in casa. Asta ar putea fi un bun inceput. Si ti-ar ocupa mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultai peparinti dana

| Ramona4you a răspuns:

Pai mama ta procedeaza astfel deoarece tatal tau a plecat in strainatate si vrea sa te protejeze de toaote pericolele astea de afara, ai vazut si u cate violuri sunt si atunci cand era tatal tau in tara poate ca el mai venea dupa tine sau se simtea mai in siguranta ca era si el. Parerea mea, apropo esti f frumoasa si u si prietenul tau pup:* si succes in continuare. A si intreab-o pe mama ta de ce procedeaza asa :*