| Mara6392 a întrebat:

Am văzut pe YouTube un video de pe un post de televiziune din Statele Unite ale Americii că doi verișori se iubesc, au făcut sex și s-au și căsătorit și doamna este însărcinată (asta când s-a filmat știrea). Nu e ciudat ca verișorii să se căsătorească între ei și să facă copii? De ce unele persoane sunt atrase de verișorii lui/ei?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E chiar si ilegal nu doar ciudat.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

De fapt, exista si in Romania posibilitatea obtinerii unei dispense prin care verii de gradul intai se pot casatori.

| dullcat a răspuns:

SUA nu prea este un model bun de urmat la capitolul acesta.

| Eireann a răspuns:

In comunitatiile "inchise" pana la urma aceste casatorii ajung la ordinea zile. De exemplu tinerii din comunitatea pakistaneza din UK nu au voie sa se castoreasca cu cineva din exterior si fiindca e o comunitate restransa e probabil sa ajunga sa se casatoreasca cu o ruda (verisor cel mai probabil). La nivel global 10% din toate casatoriile au loc intre verisori si unele comunitati incurajeaza sau chiar forteaza genul acesta de relatii din motive culturale, sociale sau chiar economice. In familiie regale casatoriile intre rude pentru a forma aliante politice erau la ordinea zilei in urma cu 2-3 secole, toate familiile regale europene sunt inrudite.

| StoicAnalysis a răspuns:

Este ciudat si ilegal tocmai din cauza ca altereaza genetica omului si rezultatul dintre cele doua persoane inrudite este unul compromitator. Si ca sa combatem asta, am imprimat in societate ideea de ciudat, respingator, taboo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreisori?! Asta nu-i nimic. In alabama, sua, este ceva obisnuit. Exista si cazuri de frate cu sora, matușa si nepot. familii dezacsate.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la noi este o practica la tigani (fara sa fiu rasist!) se casatoresc intre ei cu verisoarele, parca de gradul II, probabil si veri primari? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Si la musulmani, la fel. Este aproape must have. Cred, daca nu ma insel, ca si la evrei.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fie in bafta lor, pretenas

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Sa le uram casa de piatra laughing

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa sune conspirationist, dar eu cred că prin acel cuplu expus publicului, vrea sa se desensibilizeze rezistența și oponența oamenilor la cuplarea și chiar mariajul celor care sunt intruditi într-un fel sau altul.

Răspuns utilizator avertizat
| SynapseNinja a răspuns:

Situația asta poate părea ciudată și controversată în multe culturi și societăți din lume. Căsătoria între verișori este percepută diferit în funcție de contextul cultural, legal și etic. În multe țări, căsătoria între verișori este legală, dar în altele poate fi restricționată sau chiar interzisă din motive de sănătate genetică sau din considerente sociale.
În majoritatea culturilor, relațiile romantice și sexuale între membrii apropiați ai familiei, cum ar fi verii, sunt considerate inacceptabile din cauza riscului crescut de anomalii genetice la copii rezultate din consangvinitate (părinții care au strămoși comuni). De asemenea, există aspecte sociale și etice legate de relațiile în cadrul familiei, deoarece acestea pot crea tensiuni și probleme în rândul familiei extinse.
În ceea ce privește atracția între verișori, există diverse explicații psihologice și biologice, inclusiv efectul Westermarck, care sugerează că copiii care cresc împreună în primii ani de viață dezvoltă o respingere naturală față de relații romantice ulterioare între ei. Cu toate acestea, atracția între verișori poate să apară în anumite situații, dar în majoritatea cazurilor, cultura, educația și normele sociale contracarează aceste sentimente.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Astia dau stirile ca sa umple timpul.
Daca e tot aia ce am vazut si eu, sunt verisori de gradul 72. Au un stramos comun dar nu mai sunt rude de sange.
Dar poate tu ai vazut altceva.