| Andreiu68 a întrebat:

Anul asta fac 18ani in august si vreau sa imi tatuez in cifre romane data nasterii parintilor mei (gen: XX•lll•MCMLXlll); pe pectoralul drept data nasterii tatalui si pe pectoralul stang data nasterii mamei, dar garantat nu o sa ma lase! Sau sa imi fac tatuajul fara acordul parintilor? O sa fiu major cand mi-l fac! Sau sa le spun ca vreau sa imi fac tatuaj si 100% ma refuza dar eu tot sa imi fac, oarecum stia ca eu voiam sa imi fac-fapta e deja facuta daca imi fac tatuajul. As putea sa ii conving cumva? Eu ii ascult pe parinti, cu scoala e oarecum bunicel cum merg. EU VREAU MULT TARE SA IMI FAC, si tatuajul semnifica ceva, nu il fac asa la vrajeala.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca este o greseala sa faci asa ceva! Peste ani, o sa ai iubita, si o sa fii jenat sa te vada cu pectoralii plini de "mamica si taticu".
Nu mi-o lua in nume de rau, dar nu te tatua cu chestii pe care nu le vei putea scoate niciodata, nu pune slogane si date pe piele, tatueaza-ti pasari, masini, ce vrei tu, dar nu pune numele si datele de nastere, asa ceva doar copii mai pot gandii, dar la maturitate tot se rusineaza de asemenea copilarii.
Crede-ma ca stiu ce spun, traiesc in tara asta unde tatuajul este ca sportul national, si-i vad cum merg la tratamentele cu laser platind bani grei si suferind sa le fie sterse numele iubitelor precedente, date sau desene penibile.
Sunt un om vederi largi, traind de foaret multi ani in occident, am colegi gay si lesbiene si ma simt bine in prezenta lor, accept si tatuatii dar mi se pare penibil sa-ti tatuezi pe pectorali sau oriunde este vizibil, numele parintilor, datele lor de nastere.
Si fii-miu are tatuaje, dar cu semne grecesti si cu 2 pasari, nimic personal, nimic rusinos.
Sfatul meu este sa le spui parintilor ceea ce doresti sa aflii si sa le ceri sfatul, desii eu cunosc rapsunsul si te asigur ca-i va ingrozii ideea.

| raluk27 a răspuns:

Nu am nimic cu tatuajele, dar o sa arati cam ciudat cu linii, X-uri si M-uri pe ambii pectorali. Vizual, nu o sa fie wow. Prea multe simboluri, prea marunte si prea incarcate pe aceeasi parte a corpului. Ar merge mai bine pe partea exterioara a antebratului si nu ambele date. Rezuma-te numai la una.

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Esti major,poti sa-l faci,si in plus e foarte dragut ca il faci cu data parintilor tai,le spui ca il faci cu data lor de nastere si tu vrei sa ii ai mereu cu tine, chiar si cand nu o sa mai fie, ca iti faci un simbol cu dragostea ta fata de ei, iar ei nu te lasa? Oricum esti major, poti face ce vrei.Succes! happy

| Alaen a răspuns:

Poti face de test unul temporar. Le testezi reactia si daca e mai rau decat te asteptai, le spui ca e temporar si se sterge si asta e. Daca e acceptabila reactia, il faci permanent.
Chiar daca vei avea 18 ani tot eati copilul lor si inca au un cuvant de spus in ceea ce te priveste. In unele state unca nu esti major pana la 21 de ani. Mai ales daca il faci si pe banii lor, ar fi cam dureros pentru ei.
Eu nubte incurajez sa il faci, dar pentru ca oricum ai de gand, sper sa te ajute ideea cu tatuajul temporar. Poate iti dai seama ca vrei altfel dupa un timp si fiind permanent nu mai poti face nimic dupa.

| SisuTudor0 a răspuns:

Fa-l fara acord, parerea mea.