| 2EXA a întrebat:

Aproape mai bine de 1 saptamana nu am mancat NIMIC din cauza stresului si am slabit mai bine de 4 kg.Momentan am 46kg. Vreau sa ma ingras la loc,arat oribil, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la restaurant si mananca meniul zilei de 5 ori pe saptamana

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un stres din acesta mi=ar prinde bine și mie, by the way.
Un stres care te face să renunți la mâncare atâtea zile, merită o atenție deosebită. De obicei este con substanțial cu tine, el te atrage pe tine, tu îl atragi pe el.
Am acum o idee cu marii postitori din Biblie, Moise și Isus, care au postit fiecare 40 de zile. Am două ipoteze. Sau erau stresați, sau au dorit să scape de stres, ceva de genu.
Ca să revii, să o faci treptat, să nu te grăbești.

| Sn4k3 a răspuns:

Mananca si nu te mai stresa atat.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca zici ca stresul este problema iti sugerez sa incepi de acolo. Daca nu rezolvi sursa stresului nu o sa ajungi nicaieri orice ai incerca.

Daca nu o poti rezolva trebuie sa inveti sa gestionezi stresul, sa intelegi de ce mai exact te streseaza si sa te concentrezi pe acel astept.

Cat despre mancare isi sugerez sa incepi de la mancarurile care iti plac, va fi cel ami usor.

Daca problema continua vei avea nevoie de ajutor specializat pentru ca in functie de inaltime esti din ce in ce mai aproape de anorexie.

| 2EXA explică (pentru RoCkKiD):

In mare parte, 80% sa zicem am eliminat stresul, am inceput sa mananc de 1-2 ori pe zi, insa nu este de ajuns..Am 1.62 inaltime

| RoCkKiD a răspuns (pentru 2EXA):

Ma refeream la anorexie ca si greutate, din cate zici nu ai afectiunea pentru ca nu ai o frica de ingrasare si constientizezi ca ai slabit prea mult happy

Eu zic sa te asiguri ca o sa continui zilnic cu cele 2 mese dar fa-ti un program sa te asiguri ca te tii de ele. Inceaarca ca pedeasupra sa fie variate, fiind doar 2 asigura-te ca incluzi si legume, si carne si lactate si eventual incearca un mar sau alt fruct ca gustare.

Continua sa te cantaresti, daca ajungi pe la 50 esti in zona sigura.

Ideal ar fi sa faci si miscare, cele 4-5 kg care vrei sa le pui nu trebuie sa fie neaparat grasime, pot fi si masa musculara.

| HadesSs a răspuns:

Probleme cotidiene laughing

| Sonia822 a răspuns:

Vitamine, B-urile am inteles cadau pofta de mancare. Eu am luat Vid D3 2000 IU de la Secom si m-am trezit cu 6 kile in o luna jumate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mananca ca nu cumva sa devii anorexica
Pentru stres exista tratament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O varianta ar fi gainerele pe care le poti face singura acasa si le adaptezi in functie de preferintele tale. Gaseste gustari sau bauturi care sa fie bogate caloric pe suta de grame precum oleaginoasele, untul de arahide, smoothie-urile cu ulei si tot felul de oleaginoase.
https://www.youtube.com/watch?v=Ia7fJGZFJJA
https://www.youtube.com/watch?v=MJdTVd7CrYY

Atunci cand esti stresata fa efort fizic sustinut : alergat, exercitii cardio etc. Sportul te ajuta sa te ancorezi in prezent, te elibereaza de stres si te face mult mai fericita. Chiar daca nu ai chef in momentele stresante de asa ceva trage putin de tine, schimbarea asupra psihicului va fi majora. O sa iti creasca si apetitul facand miscare, iar daca lipsa poftei de mancare persista poti sa o induci folosindu-te de autosugestie.

| unvecin a răspuns:

Uită-te la partea bună: alții când se stresează mănâncă non-stop.

Mai lasă și altora griji, nu le purta pe toate. Și dacă chiar sunt ale tale, mai amână-le și pe alte zile, că oricum nu le poți face pe toate într-o zi.

Nu cred că există lucruri pe lumea asta care merită cumpărate cu propria-ți sănătate.

| qwertpro a răspuns:

Salut,in primul si in primul rand trebuie sa rezolvi cauzele care cauzeaza slabirea.Stresul este un disconfort fizic puternic care ne afecteaza atat pe plan emotional cat si pe plan fizic.Anume el te face sa nu ai pofta de mancare si sa slabesti astfel.Pentru a putea din nou sa te ingrasi, trebuie sa fii sigura ca ai eliminat complet stresul, insa daca intr-adevar nu ai mancat o saptamana, iti recomand sa consulti medicul pentru ca lipsa alimentatiei timp de atata timp poate provoca diferite boli.

| Andrei200300 a răspuns:

Ai rezolvat ceva că trec și eu prin asta