| anonim_4396 a întrebat:

As avea niște întrebări pentru voi. Poate sunt și oameni mai maturi ce imi pot răspunde și ma pot sfatui.
Soțul meu era foarte dornic de a avea un copil.Dar o data ce am rămas însărcinată parca sa răcit.Nu fata de mine cât fata de copil.
La început a avut o stare de bucurie dar pana la urma a început sa se îndepărteze.Nu vorbesc decât eu despre copil si viitorul lui, nu pune niciodată mana pe burta sa vadă cum se misca sau ceva iar când îl întreb dacă il iubește spun ca da doar ca acum nu are ce sa facă.
Mie una mi se pare ciudat pentru ca mereu vreau sa simt ca mișcă dar îl filmez ca să îl arat și lui ca el niciodată nu se uita.Eu abia aștept sa merg la ecografie sa il mai vad și vine și el cu mine, ba chiar se emoționează dar ii și trece repede.
Cei drept de câțiva ani e foarte rece și sobru în general.Nu ii place sa fie atins decât atunci când vrea el.Nu ne sărutat cu săptămânile mai mult de un pupic.Nu are gesturi de afecțiune iar dacă îl pun sa pună mana pe mine se enervează.
Dragoste facem și își da interesul sa ma simt bine.Dar după devine iar rece și distant și sa întoarce cu spatele imediat cum se îmbracă la loc.
Poate sa fie el asa ca om și de aceia sa se comporte și cu copilul la fel?
Sau poate sa aibă legatura cu faptul ca sexul copilului nu a fost cel sperat de el?
Eu una am simțit schimbarea asta fata de mine de cum am început și eu sa am propriile planuri sau sa nu mai fiu 100% de acord cu planurile lui.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Lucrurile astea ar trebui discutate direct cu el. Ca sa nu fie un ton pasiv agresiv care rezulta in scandal ii poti spune : Simt ca de la un timp esti mult mai rece si mi-e foarte frica ca asta va afecta modul in care te va percepe copilul. Ai vrea sa imi explici, ca sa nu trag concluziile gresite?

Ti-as sugera sa postezi intrebarea si pe reddit pe comunitatea din Romania, e mult mai multa interactiune acolo si maidegraba gasesti oameni care au trecut prin experiente similare si iti pot da un sfat util.

Sau ii poti spune ca desi il iubesti, ti-ar placea sa aveti mai des momente de afectiune. Orice eticheta va fi perceputa negativ si defensiv din partea lui, asa ca e important sa ii vorbesti ca si cum vrei sa-l intelegi si sa rezolvati, nu sa arati cu degetul acuzator.

| anonim3247 a răspuns:

Am copil de 20 de ani și când nevasta a hotărât să facă copil la 29 de ani am discutat înainte multe lucruri.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Poate așa trebuia să discuți și tu cu bărbatul tău înainte să faci copil.

| AdioTPU a răspuns:

Așa o fi felul lui, mai detașat și rece și încearcă uneori sa fie cald și afectuos doar că să-ți fie pe plac. Poate e genul care se entuziasmează repede dar apoi ii trece.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Si eu sunt insarcinata iar sotul meu e complet diferit de ce spui tu aici, desi crede ma ca si al meu cateodata cand il mai exasperez cu programari ecografii analize rezultate pare exasperat laughing Il intereseaza de copil cat si de mine la modul cel mai exagerat daaaar ce e mult, e mult. Un barbat nu e asa afectuos cu chestiile astea cu pusul mana pe burtica si tot asa laughing

Deci, cred ca pur si simplu e plictisit de viata nu neaparat de tine sau de copil. Probabil e socat ca va fi tata, probabil nu si dorea din suflet, probabil e stresat cu banii si se gandeste ca sunt cheltuieli in plus. Pana acum ati fost voi 2 acum sunteti 3 laughing E ceva cu care trebuie sa se obisnuiasca. Nu cred ca il enerveaza pusul mainii pe tine ci insistenta ta in legatura cu asta. In orice caz are un fel de a fii de c{cat pe bune laughing Eu nu as suporta ca sotul meu sa fie asa ranchiunos cu mine sau sa fiu nevoita sa pun o intrebare pe TPU decat sa discut cu el.

Eu zic sa o lasi mai moale cu el cu sarcina, nu ii mai spune zilnic de bebe nici de burtica nici de nimic. Purtati va normal pentru ca oricum dupa ce nasti o sa inceapa adevarata provocare. Plans, nopti nedormite, dureri de burtica si tot asa. In caz de e stresat si isi face griji, las o mai moale si nu mai trage nici el sa " puna mana pe tine ". Daca simte nevoia sa il atinga pe fisu bine daca nu, el pierde nu tu. Prioritatea ta e copilul oricum

| Andreea99911818181 a răspuns:

Cu faptul ca e entuziasmat la ecografii arata ca ii pasa de copil si in plus, pe cine n ar interesa?! Refuz sa cred ca esti casatorita cu un monstru. Eu cred ca aveai pretentii mult mai mari de la el si ca aveati probleme dinainte sa ramai insarcinata dar sperai ca el sa se schimbe din cauza copilului. Cum nu s-a schimbat si e tot rece cu tine asta te frustreaza si mai tare si te inteleg perfect! Desi e gresit TOTAL sa astepti schimbarea relatiei din cauza unui copil. Uneori functioneaza, dar nu uita faptul ca un nou nascut pe langa faptul ca e ceva minunat e si o provocare imensa. E sotul tau tu il cunosti cel mai bine, incearca sa il intelegi cat de mult poti chiar daca tu ai nevoie de intelegere in perioada asta.