| Delia8 a întrebat:

nu stiu cat de importante sunt visele sau daca ar trebui să cred în ele sau nu. Niciodată nu am dat prea multă atenție viselor doar ca in ultimul timp nu prea pot sa ma simt din nou în largul meu.De câteva luni mi se intampla uneori sa visez pe cineva ce nu-l pot vedea dar ii aud vocea si il simt lîngă mine, e o voce de bărbat.Mi se intampla sa il visezi si in timpul zilei în cazul în care adorm.Nu cunosc acea voce si nu inteleg ce spune sau ultima data ieri spre exemplu eram in pat langă fetita mea m-am pus sa o adorm si m-am trezit ca am auzit acea voce si a început să spună ceva si eram imobilizata, nu ma puteam misca sa ma intorc sa vad cine e. Puteam sa-mi mișc o mână cu care probabil m-am zbătut sau nu stiu ce am facut ca patul si peretele era plin de lapte ca am apucat sa pun mana pe sticluță fetei si m-am trezit si fata era la mine pe picioare inca nu adormise pentru că asa o adorm mereu. Poate nu insemna nimic si probabil sunt eu prea stresata, am zis să încerc totusi sa vb despre lucrul asta.Ma sperie într-un fel ca mereu când apare vreau să-l văd dar nu pot si sunt blocată si ma aud pe mine cum respir si pe acel cineva care e undeva lîngă mine dar nu ma pot misca să-l văd.

10 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Experienta prin care ai trecut tu se numeste paralizie in somn.
Daca spui ca te-ai trezit si aveai halucinatii dar nu te puteai misca, exact asta e.
Paralizia asta apare atunci cand visezi, devii constienta ca e un vis, apoi te panichezi si deschizi ochii... de cele mai multe ori nu paralizezi, dar tu mai ales ca ai fost stresata, nu te-ai trezit in adevaratul sens al cuvantului, te-ai trezit doar partial, cand mintea ta inca visa.
E un fenomen pe care-l experimenteaza o parte din oameni, inclusiv si eu, am patit de cateva ori chestia asta, dar nu e ceva real.
Vocea aia e doar in capul tau, e normal ca nu ai inteles deoarece visai.
Cand visezi si de exemplu visezi o carte, nu o poti citi deoarece nu intelegi ce scrie, cuvintele nu au sens, sau daca incerci sa iti numeri degetele, o sa observi ca ai mai mult de 5 degete la mana.
Cand mai patesti asa, tine ochii inchisi si gandeste-te la o melodie, fredoneaza-i versurile in minte, in urmatoarele 20-30 de secunde o sa te trezesti.
In acel timp daca stai cu ochii deschisi, fiind ca visezi, poti sa vezi si sa auzi orice, dar nu e nimic real, totusi iti recomand sa inchizi ochii pentru ca poti vedea niste chestii destul de terifiante pe care mintea ta le creaza.
Sa inteleg ca in acele momente simti o presiune in urechi? Eu puteam sa imi aud pulsul, simteam si auzeam cum imi bate inima si pe langa asta, aveam o senzatie de panica, imi tiuiau urechile.
Oricum, cel mai bun remediu ar fi sa elimini sau sa micsorezi sursele de stres si sa dormi macar 7 ore pe noapte.

| xerxes1 a răspuns:

Frica te impiedica sa mergi mai departe si sa vezi ce vrea sa-ti spuna.
Intre starea de veghe si somn exista o zona unde ai acces la ambele.

| Delia8 explică (pentru xerxes1):

Multumesc pentru raspuns

| raMLesS a răspuns (pentru xerxes1):

Frica de ce? Prima oara a zis ca auzea o voce dar nu o intelegea, iar mai apoi a inceput sa ii fie putina frica.
In creierul tau sunt doar reprezentari, cand visezi ca citesti o carte, nu o sa intelegi ce scrie, tu stii cum arata o carte, stii ca are cuvinte, tu cand te uiti acolo vezi cuvinte, vezi randuri, dar nu le intelegi.
E ca si cand ti-ai imagina o carte.
Imagineaza-ti ca ai o carte in mana, ce scrie in ea? Exact, nu intelegi nimic pentru ca nu au sens cuvintele, o sa citesti doar niste cuvinte inventate pe loc de tine.
In schimb, reprezentarile vizuale pot fii foarte complexe.

| Mircea08 a răspuns:

Despre vise nu cred ca stie nimeni nimic. In orice caz, Dumnezeu ne-a spus TOT ce ne intereseaza sa stim in Noul Testament, si nu cred ca mai spune cuiva ceva direct sau prin intermediari, prin vis sau prin viziuni. Fa-ti timp sa citesti si SA INTELEGI Evanghelia si vei sti multe lucruri legate de vise si nu numai - ESTE SINGURA SOLUTIE, CATEGORIC NU ESTE ALTA. Invatatorul tau trebuie sa fie Iisus nu ateii sau cei din diverse dogme religioase de pe TPU.

| 6684464 a răspuns:

Cred ca se numeste paralizia in timpul somnului(search google) si cred ca sunteti foarte obosita.
Puteti chiar vedea lururi in timpul asta, sa nu va speriati, nu este absolut nimic, tot ce se intampla este in capul dumneavoastra.

Daca tot suntem la categoria "religie", sunteti crestina? nu de alta, dar copiilor Lui Dumnezeu chiar nu li se intampla nimic.

| Jay1 a răspuns:

Visele sunt o componenta a vietii umane, visele nu sunt intamplatoare. Subconstientul tau iti transmite in fiecare noapte, prin vise, SOLUTIILE.

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

Ce solutie e la asta? Eu visez ca sunt power ranger, ma lupt in spariu, etc.

| Jay1 a răspuns (pentru Octavian199):

Power Rangers Mystic Force rangerul roșu Nick!
EI BINE SUPER VISE AI?-implicat într-o lupta competitie, combativitate, dorinta de a câstiga, de a reusi, efort, furie, agresivitate, dorinta de a face dreptate, conflict, exteriorizare, eliberare de energie, creativitate, spirit constructiv, îndrazneala, capacitatea de a înfrunta pericolul, ambitie.
Baftă!

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

Prezicator foarte bun rolling on the floor