| AnaMaryadragutaa a întrebat:

As vrea sa ii tin eu un jurnal surioarei mele care este pe drum,si as vrea sa pun in fiecare saptamana in acel caietel fotografie cu burtica si sa scriu ceva. Dar mai vreau idei, ce as mai putea scrie sau pune in el? Ce fel de fotografii sa mai fac? happy vreau ca atunci cand va fiii mare sa aiba multe amintiri happy dragute :* multumesc!

21 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Vezi ca exista prin librarii in comert sau online deja Jurnalele bebelusului, tu trebuie sa scrii si sa completezi cu fotografii. Jurnalul este conceput de cand bebe este din viata intrauterina, nasterea sa, primul dinte etc, alte albume sunt pentru primul an din viata, altele pana la varsta de 3 ani, altele 5 sau 7 ani. Sunt interesante. Eu le-am cumparat celor 2 nepoti asta. Albumele se gasesc pentru fetite cat si baietei. Este mai simplu sa il cumperi si sa scrii si sa lipesti pozele.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru MihaelaDart):

Da,dar nu gasesc doar de cand se naste, si asa ca vreau sa ii fac eu un caietel dragut, nu mi se pare urat sau gresit :*

| MihaelaDart a răspuns (pentru AnaMaryadragutaa):

Sunt n si n de albume de acest gen pe piata, daca le rasfoiesti vei vedea ca sunt concepute din viata intrauterina, nastere etc. Nu ti-am spus ca este urat sa faci tu, ci ti-am sugerat cele din comert care sunt la mana oricui si chiar sunt frumos desenate pe interior.

ori daca e inspira-te de pe internet dupa astfel de albume si fa unul acasa din materialele proprii.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru MihaelaDart):

Am cautat, dar nu gasesc doar dupa nastere, ca m-am tot uitat

| Fatamuntilor a răspuns:

Vezi ca sunt sunt jurnale gata completate in librari roz pentru fetitr,albastru pentru baietei...
Dar daca asa ceva nu te incanta cumpara un caiet mai mare de tipul celor stundetesti de pilda
Pe prima fila poti lipi poza cu burtica mamei cu explicatia,, aici ai stat noua luni''
Apoi poti lipi poza de la ecograf... prima ta fotografie
Mai faci poze la maternitate in primele zile cand se naste...
Descrie primele cadouri pe care le-a primit si de la cine,atat in maternitate cat si dupa, cine a vizitat-o
Cadori primite la botez...
Mai tarziu mici perle rostite de copil...
Poze cu primii pasi...
DVD-uri CD -uri cu diferente momente (primii pasi, serbari...)
Primul cuvant rostit, ce mancare prefera, jucaria preferata

Te poti inspirade pe net pentru alte idei

Poti de asemenea sa faci o scrisorica in care sa arati cu cat drag ti-ai asteptat surioara, cat de mult o vei iubi, cu promisiunea ca o vei sprijini neconditionat.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru Fatamuntilor):

Am scris 3 pagini de caiet studentesc despre cat o astept si o iubesc. Multumesc mult de sugestii :*

| AnaMaryadragutaa explică (pentru Fatamuntilor):

Aa si despre cele din librarie gasesc doar dupa nastere nu si din burtica

| MihaelaDart a răspuns (pentru AnaMaryadragutaa):

Imposimbil sa nu existe. Eu am cumparat cumparate din libraria din Carefour. Mai cauta, ia la rost fiecare librarie din oras, intreaba vanzatorul sa te ajute si vei gasi. Plus de asta cum ti-a spus si Angycut o poti face.

Spor la creatie!

| AnaMaryadragutaa explică (pentru MihaelaDart):

Sunt dar de cand se naste, si oricum mai bine o fac eu, ca am spatiu mai mult pentru mai multe fotografii, impresii etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa scrii ce ai facut cum te-ai simtit dar poti face jurnale video ca sa vada si ea cum era cand era mica! Multa bafta

| AnaMaryadragutaa explică (pentru anonim_4396):

Pai da jurnalele video imi e teama sa nu le pierd cumva, sa nu se strice laptopul sau ceva. Mulumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaMaryadragutaa):

Incearca sa iti cumperi carduri sau cateva stick-uri o sa ai ceva de rezerva in caz ca pierzi video-urile..Iti recomand sa le faci de mai multe ori ori sa iti rogi un prieten sa ti le pastreze si el in caz ca le pierzi pe al tau.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru anonim_4396):

Probabil sa o sa fac si video, dar dupa ce se naste

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaMaryadragutaa):

Dar sa ai mereu videoclipuri de rezerva adica in caz ca le pierzi pe cele precedente sa ai niste copii de rezerva! Multa bafta si ai grija ce faci!

| FoundYouLover a răspuns:

Ai putea sa mai scrii despre pregatirile care se fac pentru venirea pe lume a bebelusului.

| mimi a răspuns:

Poti scrie toate impresiile in timpul acesta. Poti face o poza cu o caciulita de bebelusi pe burta mamei si dupa aia o poza cind mama va naste doar ca caciulira va fi pe capul beblusului. Vor fi niste poze pina si dupa. Poti scrie tooate expresiile noi spuse de ea prima data cind spune mama tata etc.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru mimi):

Chestia cu caiulita de draguta :* dar cu expresia mai este pana atunci, eu vreau acuma idei de fotografii cat timp e in burtica :*

| Rianaa a răspuns:

Am vzt si eu jurnale facute roz-fetita, albastru-baiat! Dar daca vrei tu sa faci unul poti sa pui poze cu burtica si jos sa scrii a cata luna sau chesti din astea! P.S. eu am vzt jurnale din acelea la Auchan!kiss

| AnaMaryadragutaa explică (pentru Rianaa):

Chiar acuma cateva ore am venit din oras si am cautat jurnale dar toate incepeau cu: Acum m-am nasucut... sau cu asta sunt eu in burtica si apoi : ACum m-am nascut dar despre burtica nu am gasit decat maxim spatiu sa pui 2 fotografii

| Rianaa a răspuns:

Pai da sunt doar asa! Imi pare rau.