| evelina_3448 a întrebat:

Auziti, ce parere aveti despre parintii care isi bat copii? Funda pentru cel mai sincer raspuns!

Răspuns Câştigător
| justme97 a răspuns:

Mi se pare un fel foarte gresit de ai da educatie unui copil
ca sa inteleaga nu trebuie sa fie batut si sa i fie frica
la acest gest dupa parerea mea recurg doar parintii care nu vor sau nu stiu cum sa discute cu copilul lor sau cum sa i explice ce e bine si ce e rau
asta este parerea mea
happy

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Oameni care nu sunt în stare să ofere educaţie şi recurg la singura chestie de care sunt capabile toate animalele: violenţa.
Părinţii abuzivi de orice fel (fizic sau psihologic) reprezintă pentru mine treapta cea mai de jos în ceea ce priveşte oamenii. Pentru mine tâlharii şi violatorii sunt mai oameni decât părinţii abuzivi! De obicei tâlharii şi violatorii au ceva mai multe valori familiale decât părinţii care-şi abuzează progeniturile!
Salut.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu, violentei de orice natura! Dar toate aceste depind in primul rand de parintii care trebuie sa-si faca timp pentru a educatia copilului. Se ajunge la bataie pentru ca parintii nu gasesc solutii in cazul cand copilul a gresit si nu acorda mai mult timp in explicarea anumitor probleme de viata si acoala.

| Razvan a răspuns:

Bătaia nu educă un copil. Vorba bună mereu. Întotdeauna când erau conflicte eram chemat să le aplanez şi uneori mă mai alegeam cu câte un pumn, doi din cauza binevoinţei mele

| Kylexy a răspuns:

Lasa ca unde da tata/mama creste!

| ioana1704 a răspuns:

Dar tu ce parere ai de copiii care nu asculta si-si exaspereaza parintii?

| Bya132 a răspuns:

Pai, aici deja imi pot forma o parere, daca tot l-au adus pe lume, de ce il maltrateaza? straight face Cu cat se poarta mai urat, cu atat il departeaza de ei.Acum depinde, daca ii trag o palma nu este o cazatura psihica atat de mare, dar totusi o bataie.
Nu are cum sa fie in regula, acum ma adresez si la copiii care sunt batuti, nu vreau sa le critic parintii, dar aceasta este parerea mea generala.happy

| byoana a răspuns:

Dupa parerea mea daca copilului i se explica iar si iar ca ce face nu e bine si e certat iar si iar el tot nu pricepe sunt de acord sa recurga la bataie, pentru ca si parinti sunt oameni si orice om are limite si voi cei care sunteti inpotriva parintilor care recurg la bataie sunt sigura ca daca cineva ia enerveaza mereu pana la urma nu mai va pueti abtine si ii dai una de ii mutati fata la ceafa, dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu parinti care dau in copii pana ii baga in spital, dar o palma nu strica chiar si eu am luat o palama ieri de la tata pentru ca timp de 4 luni am fost foarte obraznica si faceam numa ce vroiam, dar cum mi-o dat o palma cum mi-o reactivat creierul.Asa ca bataie este rupta din rai in unele cazuri.

| AlinPlaya a răspuns:

Buna! Daca e vorba de parintii care isi bat copiii frecvent e o problema. Daca ii mai dai o palma la fund cand e mic sau il smucesti putin nu este nicio problema. Eu sunt antrenor la o echipa de baschet si student la sport si am invatat ca nu trebuie neaparat sa fi dur cu copilul pentru a fi educat. Trebuie sa fi dur cand e cazul dar trebuie sa fi si prietenul lui.
La multi ani!

| Adeliи97 a răspuns:

Mi se pare corect sa dea si copilul
bataie parte-n partelaughingrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare urat din partea lor sa faca asa ceva adica foarte urat dar poate si tu ai facut cava mai groaznic acum nu stiu bine. sper ca ti-am fost de mare ajutor.

| robby212 a răspuns:

Nu, asa ceva este foarte jignitoare nu trebiue sa se intample asa ceva, acesta nu e un mod de asi educa copii

| Suzzy_5903 a răspuns:

Eu zic ca aceia nu sunt parinti si ca ar trebui sa li se retraga aceste drepturi parintesti.Copiii nu trebuie batuti trebuie sa le fie explicat fiecare lucru si daca nu inteleg trebuie certati dar nu batuti. Daca as avea asa parinti creca le-as da in caplaughing)) ( e cel mai sincer raspuns) Funda?

| damini a răspuns:

Mi se pare ca e un mod foarte foarte gresit la educarea unui copil.
cu bataia nu se rezolva nimic mai bine sa ii explice frumos copilului mangaindul lundul in brate decat sa dea in el intruna