| loryluv a întrebat:

Ce parere aveti despre parintii care inca isi mai bat copii din cauza notelor?thinking

21 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Mi se pare deplasat să baţi copilul pentru o amărâtă de notă, adică să fim serioşi, asta nu ajută la nimic.

| pwp a răspuns:

Nu gandesc..copilul invata pentru el nu pentru parintii lui...nu inteleg ce-i deranjeaza...si pe mine ma ''mustreaza'' mama atunci cand iau o nota mica, dar nu m-a batut niciodata si am luat si eu 3, 4.

| AlleSss a răspuns:

Parinti care la randul lor au avut aceleasi probleme si le place sa vada suferinta si ura. Acei copii probabil ca se poarta urat la scoala,dur,rece. Este normal. Astfel de parinti sunt din ce in ce mai des intalniti,ceea ce nu este placut. Dar,daca vei vedea sau ai astfel de parinti,ar fi bine sa nu iei comportamentul lor si sa-i indrumi spre mai bine. Ei cred ca aceasta este calea cea buna, dar se insala amarnic.
Acesti parinti, nu au suflet. Mai ales :Copii ar putea sa isi indrepte notele daca i-ar ajuta si nu ar avea note proaste. Notele proaste se iau deoarece copilul, in timp ce este ascultat sau da lucrare, se gandeste la cat de mult il va bate tatal/mama acasa.
Bafta!

| IngeruMeuCurcubeuTau a răspuns:

Bataia nu este o solute! O pedeapsa micuta orice dar nu sa invinetesti copilul pentru o nota mica la nu stiu ce materie.

| AtateaConditii a răspuns:

Prosti., in loc sa ii bata ar trebui sa faca invatatura un joc ca sa poata invata mai usor acei copii, cel putin asa fac eu cu fratemiu. Parintii care isi bat copii pentru note nu se ocupa de ei si mai au si pretentii sa aiba note mari dupa ce ca nu s-a atins de caietu copilului.

| AliveOne a răspuns:

Nu e o solutie bataia ar trebui sa le arate ce sa va intampla in viitor sa inteleaga de ce trebuie sa invete acum

| KristalPop a răspuns:

Eu am primit bătaie de nenumărate ori de la părinţi din princina notelor, într-un fel m-a ajutat. Dar nu aşa se obţin notele bune. Trebuie să înveţi de plăcere, nu din obligaţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt jalnici.

| Wehes a răspuns:

O metoda foarte, foarte proasta!
Daca il bati, nu rezolvi nimic. Copilu respectiv o sa sa enerveze, sa isi bage p.a in ea scoala si nu au rezolvat nimic laughing ( o spun din propria experienta ).
Ar trebui sa-l incurajeze, si sa-i spuna, ca il iarta dar ca data viitoare sa nu se mai intample.
Daca se intampla si data viitoare, atunci ar trebui luate masuri, dar nu neaparat ''bataie''.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Incearca sa ii protejeze si sa ii indrume la bine happy

| Iunona a răspuns:

Cu bataia nu rezolva nimic. Este important sa inveti dar trebuie sa il stimulezi sa invete, sa faci din asta o placere nu un calvar. Daca copilul invata doar de gura parintilor fara nici un pic de placere cand va creste nici nu se va mai uita la carti.

| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns:

Mie mi se pare ca sunt niste parinti care nu pot fi numiti asa, care nu au invatat ce-i ala respect..Baa`da acum na`..Am luat un 4 ..Am gresit fratee`! Da nu trebuie sa ma omoare din asta! Imi indrept nota si asta e!
P.s. Mai sus am exagerat putin..Si concluzie:
Sunt niste parinti inapoiati!
Pa`pa!

| Crisstttina a răspuns:

Copii nu se educa prin bataie oh go on decat daca intrec masura cate o palma, trebuie cu vorba, cu explicatia happy daca asa nu merge sa zice ca se poate trece la celelalte metode.

| R1e2b3e4c5a6 a răspuns:

Copiii nu trebuie sa invete pentru ca le e firca de parinti ci ca sa acumuleze niste cunostinte. Groaznic I don't want to see

| KoaLaBoY a răspuns:

Eu zic din experienta ca ei ne bat pentru. binele nostru, acei parinti sunt responsabili adica vine copilu acasa numai cu 2 si 5 si parintele ii spune asta e joacate la calculator sau iesi afara cu prieteni.NU acesti parinti sunt iresponsabili si mie nu imi plac acest gen de parinti.

| DesireMaria a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa-i indrume pe calea cea buna dar nici sa ii bata nu este un lucru bun. un parinte model ar fi calm in situati de genul acesta

| Anonimow a răspuns:

Pai mi se pare ca is niste parinti responsabili adica na mi se pare stupid ca in clasa a 12-a sa te bata la cap ca ai luat o nota proasta dar macar pana in clasa a 8 eu cred ca parintii ar trebui sa monitorizeze copilul cat de bine poate.

| alevip a răspuns:

Imi pare rau de acei copii, este o metoda prin care poate au trecut ei, dar erau alte vremuri atunci acel copil batut pentu o nota ar trebuie sa isi denunte parintii niciun copil nu merita batut mai ales pentru un lucru asa minor precum notele

| TriXeE a răspuns:

Mie mi se pare o mare prostie sa iti bati copilul din cauza notelor. Unii parinti vor de la copii lor sa invete la toate materiile si sa fie asi in tot dar stai putin ca nu prea se poate asta...trebuie cel mai important sa te axezi pe materiile care iti plac si care crezi ca te vor ajuta pe viitor.Bine nici nu stiu ce clasa esti...dar acum nu spun la celelalte materii sa nu inveti deloc.

| AlexLalaLove a răspuns:

Pai, acei parinti care bat copii degeaba, nu se numesc parinti. Dardaca au motiv le dau dreptate big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| Marius_Marius_1997 a răspuns:

Ii motiveaza sa isi repare notele, si tot prin asta ii ajuta. Dar mie nu prea imi place modul acesta de ai "motiva" pe copii.