| anonim_4396 a întrebat:

Azi m-am intalnit cu o buna prietena din copilarie despre care stiam ca este casatorita, are doi copii, o casnicie fericita si lipsita de griji si o situatie materiala bunicica, chiar buna, dar ce mi-a zis azi m-a lasat masca si nu prea am stiut in ce fel sa o sfatuiesc.
Pe scurt. prietena mea s-a casatorit in urma cu circa 10 ani cu un tip cu o pozitie sociala si materiala buna, tip care provenea dintr-o familie foarte buna, iar ea incantata de maturitatea si pozitia tipului a incercat sa "puna mana pe el"tinand cont ca ea provenea dintr-o familie dezorganizata, tatal un betiv notoriu dorea sa o vanda oricui era dispus sa-i ofera ceva banuti de baut, iar mama o batea de o lasa lata(de 3-4 ori a ajuns la spital in stare extrem de grava). Tipul o iubea foarte tare(prietena mea este o femeie extraordinar de frumoasa)si impotriva familiei lui s-a casatorit cu ea(ea intre timp ramasese insarcinata cu fetita). Timpul a trecut, prietena mea si-a terminat studiile si-a gasit un serviciu foarte bun(toate astea cu ajutorul sotului ei)si lucrurile erau cat de cat aranjate, asta pana intr-o zi(cam dupa 5 ani de casnicie)cand incet, incet prietena mea s-a indragostit de un coleg de munca. Ea zice ca dragostea lor a fost platonica(au iesit de 2-3 ori in oras si doar s-au tinut de mana, nimic mai mult)dar ea dandu-si seama ca era indragostita orbeste de coleg decide sa ramana insarcinata o doua oara cu sotul ei in speranta ca astfel dragostea ei pentru.coleg se va stinge.Ramane insarcinata, naste un baietel, sta cu el acasa doi ani si apoi se intoarce la munca, se intalneste cu, colegul si scanteia dragostei se reapinde. Mi-a aratat ce mesaje de amaor isi trimit si sincer mi-au dat lacrimile cand am vazut cat de pure sunt.
Ea zice ca sta cu sotul ei dintr-un mare respect si recunostinta pentru. ca a scos-o din morcila si datorita lui este acum ce este, sta pentru copii pe care ii adora si mai sta si pentru ca-si da seama ca daca-l paraseste sotul o va distruge(ii va lua copiii, o va da afara de la serviciu)si ea nu are undea se duce.
Voi credeti ca exista o asa de mare dragoste intre doi oameni cu toate ca intre ei nu a existat nici un contact fizic, sunt oameni trecuti de 30 de ani?
Relatia cu sotul e extrem de rece, sotul o jigneste constant si mereu ii zice ca fara el era un zero barat, ca e urata ca face dragoste cu ea din mila(pritena mea e o tipa mai mult decat superba).
Voi ce sfat ia-ti da?

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

La ce-i face ea omului ăla... i-a turnat doi plozi ca să fie sigură că rămâne cu ea şi apoi mai iese şi cu altul... e normal să o jignească.
Şi-n plus, n-o jigneşte prea tare. După cum scrii şi tu, ea chiar ar fi fost un zero barat în societate dacă nu era omul ăla s-o ajute şi s-o şi iubească.
Gândeşte-te aşa: Omul ăla s-a pus naşpa cu toată lumea ca să se căsătorească cu ea... pentru că o iubea şi nu şi-a dorit o "fiţoasă cu bani ca şi el".
Şi acum asta ce face? Îi toarnă doi plozi şi mai iese şi cu altul?!
Dar, desigur, fătucile de pe-aici vor comenta că "vai săraca". Oricum în mare parte voi fătucile nu vă gândiţi decât la voi şi nu vă pasă deloc de cel de lângă voi aşa că nu mă mai miră nimic.
Corect, moral, decent, demn (cum vrei să-i zici) ar trebui să rămână lângă soţ dar să poarte o discuţie civilizată cu acesta căci asta e doar o situaţie trecătoare.
În realitate, sunt convins că s-a şi culcat de câteva ori cu colegul (relaţie cu ţinut de mânuţă la 25+ de ani? Hai să fim serioşi ce mama naibii - nu riscă nimeni o căsnicie doar pentru un ţinut de mânuţă) şi că va rămâne cu soţul pentru banii lui şi cu colegul pentru iubirea ce zice ea că i-o poartă.
Abia astfel de femei pot fi categorisite fără echivoc şi fără de greşeală ca fiind veritabile curve: Cu unul pentru bani şi cu unul pentru că-l place!

Pentru liana: Ai creier mai mic decât o găină! Cum poţi să debitezi tâmpenia că într-un astfel de proces ar câştiga curva care stă cu soţul pentru bani şi umblă cu alţii în condiţiile în care ea şi financiar este zero barat?! Femeia asta merită ca soţul să afle, să se despartă de ea şi s-o aducă la sapă de lemn! Omul a ajutat-o din iubire şi ea îi trânteşte uşa în nas!
Cei care au tupeul nesimţit să ţină cu soţia sunt nişte superficiali sau sunt la rândul lor în aceiaşi situaţie şi li se pare "normal".

| oracoluldindelphi a răspuns:

Eu i-as da urmatorul sfat: din pricina ca este frumoasa i se intampla aceste lucruri. Frumusetea este de multe ori o povara. Sotul este gelos pentru ca probabil simte ca nu mai este la fel si asta e modul sau de a se exprima. Cum crezi ca s-ar simti daca ar citi macar un mesaj amoros intre ea si colegul ei? Cum ar fi daca ar fi invers? In momentul in care te-ai casatorit, eu cred ca ai depus un juramant pe viata. Ca esti cu sotul tau la bine si la rau. El a facut multe compromisuri si s-a certat chiar si cu familia lui pentru ea. Asta spune multe. Dar nu asta conteaza cel mai mult. Conteaza ca are si doi copii si ei trebuie sa aiba o familie unita, asa cum ea trebuie sa isi aduca aminte ca nu a avut niciodata. Mi se pare ca in momentul in care ai o familie, ai anumite responsabilitati de care nu mai poti fugi orice ai face. Sa isi schimbe serviciul si."ochii care nu se vad se uita", chiar daca este greu. Asta este o incercare a vietii in viata lor de cuplu, iar daca ea ar raspunde colegului cu aceeasi moneda, ar pierde tot: bani, casa, copii, familie. Trebuie sa se gandeasca la asta. Dupa ce va trece de perioada asta dificila (pentru ca va trece cu siguranta), si sotul o va privi altfel.
Sper ca te-am putut ajuta.
http://oracolul.net

| lays a răspuns:

E posibil sa fie. poate ca sunt suflete pereche. dar totusi sotul ei nu merita asa ceva. daca o batea sau mai stiu eu ce avea dreptul sa plece. dar la cat a ajutat-o.ar fi aiurea.eu as ramane cu sotul.nu e bine nici sa-ti ratezi iubirea vietii tale.off...ma pun in locul ei si cred ca e foarte naspastraight facestraight face

| adryano_3550 a răspuns:

Sigur s-a culcat cu colegul, dar nu cred ca merita sa-si distruga familia, datorita sotului a ajuns unde a ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca sotul ei ar spune ca o iubeste, as inclina sa cred ca poate sa isi salveze casnicia, dar din cate inteleg dragostea pentru coleg a aparut pe fondu unei raceli a relatiei din casnicie. Ar trebui sa fie o dragoste prea mare ca sa razbeasca astfel. Vor fi vesnic probleme, discutii si chiar ar risca sa ramana fara casa si copii daca ar pleca asa. Sfatul meu este, mai intai sa se desparta de sot, apoi sa isi clarifice sentimentele pentru coleg. Numai dupa ce se desparte poate sa obtina copii si sa isi pastreze serviciu, abia apoi sa intemeieze o alta familie. Foarte greu se cladeste fericirea calcand in picioare o alta casnicie. Acestea ar fi motive de divort, de pierdere a copiilor si de mare pierdere financiara, riscu e prea mare numai daca te gandesti ca poti sa iti pierzi copii pentru o astfel de relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca nu ar trebui sa mai stea cu sotul. sa-si gaseasca servici ca sa se poata intretine daca divorteaza iar copii va hotara judecatorul cui ii va da. sa nusi faca griji si sa profite de dragostea ei pentru ca vine foarte rar o asemenea sansahappy succes>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 90% de acord cu ce zice kongeriket.
sotul i a ajutat-o, s-a luptat pentru ea, iar acum brusc apare "fat frumos"
e doar o ispita, mai ales din cauza situatiei de acasa.
deci parerea mea este sa incerce sa uite de coleg, sa-si gaseasca alt serviciu si sa poarte o discutie matura cu sotul. sa incerce sa afle de ce el o jigneste constant si ii face acele reprosuri *(nu cumva i-a citit mesajele de pe mobil?) si apropo: sa-si stearga mesajele! toate! chiar si cele mai pure, minunate si extraordinare! sa nu mai pastreze nimic!

nu merita sa strici familia pentru un strain.
nu cred ca strainul ar fi scos-o din rahatul in care a trait inainte, asa cum a facut sotul.

deci sa incerce sa se dedice familiei, sotului.
si va fi bine.
Doamne-ajuta!

| liana_7847 a răspuns:

Eu i-as zice sa se desparta de sotul ei caci o batjocoreste si ea nu il iubeste il iubeste pe colegul ei.Cand am citit prima fraza as fi vrut sa ii zic sa ramana langa sot dar dupa ce am citit totul parerea mea este ca ar trebui sa se casatoreasaca cu celalalt.Si daca sotul vrea sa ii ia copiii si serviciul sa infinteze un proces judecatoresc.De obicei mama castiga. Dar imi sunt unele cazuri in care castiga tatal si se dovedeste ca situatia se inrautateste si nu mai are grija de copii. Dar inainte de a face acest pas as vrea sa-i zic ca trebuie sa poarte o discutie serioasa cu sotul ei si el sa ii spuna ce simte.Acele jigniri pe care i le adreseaza sotul ar putea fi cauzate de o alta femeie cu care sotul ei ar putea avea o ralatie ascunsa sau de faptul ca nu e indragostit de sotia lui. Poate nu s-a casatorit din dragoste cu ea si din faptul ca ar fi fost invidiat de alti barbati pentru ca are o sotie asa de frumoasa.Eu as zice sa ii faca prezentarea colegului ei cu sotul ca asa poate isi da el seama ce se intampla o paraseste si o lasa in pace cu tot cu copii si cu meseria daca lucrurile se agraveaza si este batuta sa se duca la judecatorie si se va face dreptate din cate stiu eu.Frumusetea este un avantaj dar in acelasi timp un blestem.Sa se gandeasca bine la ce face sa nu se produga consecinte si mai grave.In orice caz eu ii urez noroc in tot ce ar face!

| miham a răspuns:

Intotdeauna trebuie sa-ti asumi responsabilitatea faptelor tale, niciodata la situatii disperate nu aplici solutii disperate( casatoria facuta de dragul de a scapa de acasa) pentru ca nu stii la care tren al fericirii ai tu bilet! grea decizie...

| calinutzze a răspuns:

Cine a pus gaz pe foc el sau ea? Cine de obici isi bga coadaa?