| flavius01 a întrebat:

Credeti ca aceasta este o idee suficient de buna pentru un roman/un film (de dragoste eventual)? Acest roman s-ar numi "Intre tine si mine" si spune povestea imposibila de dragoste dintre Sebastian si Patricia. Sebastian este un barbat ce provine dintr-o familie extrem de bogata, detine propriul sau conac, este extrem de atragator, artist si un afemeiat incurabil. El o cunoaste intr-un club pe Bianca, femeia care avea sa ii schimbe viata. Aceasta venea dintr-o familie cu multe probleme, tatal ei era alcoolic, iar mama ei o fanatica, motiv pentru care aceasta a intrat in lumea drogurilor pe care le consuma, dar le si vindea. Sebastian crede, cel putin, ca se indragosteste de ea si incearca sa o ajute sa iasa din problema sa, intre cei doi incepand o relatie. Astfel, Sebastian o cunoaste pe Patricia, cea mai buna prietena a Biancai. Ea era mai culta decat prietena ei si provenea de asemenea dintr-o familie de vaza. Cu toate acestea, o cunostea pe Bianca inca de cand era mica si mereu au fost ca doua surori. Dupa cateva luni de relatie, Bianca merge si se muta in conacul lui Sebastian si ii cunoaste si familia care a inceput sa o dispretuiasca inca din prima clipa pentru toate problemele ei. Ea s-a internat intr-un centru de dezintoxicare si astfel, Sebastian si Patricia au inceput sa petreaca mai mult timp impreuna, indragostindu-se cu adevarat. Afemeiat incurabil si distrus de faptul ca nu o putea lasa pe Bianca pentru Patricia (ar fi cazut din nou in droguri), acesta are o aventura cu o fata pe care o cunoaste intr-un bar. Dupa, el afla ca ea are minora si incepe sa il santajeze, iar acesta ii da o suma de bani si ea pleaca, dupa mai multe discutii. In cele din urma, Bianca se intoarce la conac si se marita cu Sebastian.
Totusi, viata ei incepe sa devina un calvar din cauza lipsei de iubire din partea sotului ei. Chiar si in noaptea nuntii, el i-a platit un bilet la acelasi hotel la care se aflau ei si Patriciei si au petrecut noaptea impreuna, neputand sa mai reziste unul fara celalalt. Bianca incepe sa mearga la o sala unde o cunoaste pe Olivia, care devine o prietena foarte buna. Ii spune toate problemele sale si aceasta chiar il infrunta pe Sebastian pentru prietena sa. Studiaza Dreptul si are o pozitie instarita, motiv pentru care angajeaza un detectiv privat si descopera relatia adulterina dintre Patricia si Sebastian, dar decide sa nu zica nimic, ea fiind in realitate indragostita de Bianca in secret.
Lipsa iubirii din casatoria celor doi o impinge pe Bianca in lumea alcoolului si asa trec 2 ani din viata ei, dupa care se imbolnaveste grav de cancer mamar, chiar cand era insarcinata. Patricia si Sebastian isi continua idila, pe care o mentin totusi in secret. Incet-incet, Patricia incepe sa isi urasca viata pentru ca nu putea sa fie cu barbatul iubit si pentru ca nu va putea sa ii dea ea prima un fiu (visul ei cel mai mare era sa devina mama).
In cele din urma, intr-o buna zi, Olivia decide sa ii arate dovezile impotriva celor doi si Bianca, dupa ce le jura razbunare celor doi, se sinucide, fiind insarcinata. Abia in acea clipa Sebastian realizeaza tot raul pe care i l-a facut si faptul ca el era criminalul ei. Condamnat la o viata de remuscari, acesta scrie o serie de poezii in care ii cere iertare sotiei lui si le aseaza in sicriu cu ea, sperand ca asa va reusi sa obtina iertarea ei. El incearca sa se izoleze si sa continue cu poezia, refugiindu-se in acelasi timp in alcool. Patricia incearca cu disperare sa il ajute si dupa 2 ani, cei doi se casatoresc si ea ramane insarcinata. Sebastian incepe sa devina faimos datorita poeziilor sale si Patricia reuseste sa obtina un ordin pentru a exhuma resturile Biancai si a lua manuscrisele cu poezille lui Sebastian. Acestea sunt publicate si devin extrem de faimoase, el castigand o avere.
Olivia apare din nou in vietile celor doi pentru a-si razbuna iubirea pierduta, pe Bianca. Vine cu familia Biancai si avand dovezile infidelitatii lui Sebastian, depune o plangere si cere drept daune morale pentru familia Biancai, toata averea obtinuta de Sebastian din vanzarea poeziilor. Castiga procesul si Sebastian incepe sa aiba probleme financiare grave. Patricia afla ca copilul sau va avea sindromul Down, motiv pentru care avorteaza impotriva recomandarilor medicale, motiv pentru care ramane infertila pe viata.
In cele din urma, Sebastian ajunge un amarat care cere bani pe strada, iar Patricia se calugareste, incercand sa uite iubirea imposibila care i-a distrus viata.

14 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Foarte modestă.
Un fel de a te îmbăta cu apă de ploaie.
Bună doar pentru fetiţele care exultă de astfel de idei aici pe TPU.
De editat, în mod cert nu va îngloda nicio editură nici măcar un cent.
Doar dacă îţi faci un glob aici pe internet unde să publici o asemenea producţie.

| TheAce a răspuns:

Salut. Revin pentru ca vad ca ai obiceiul de a lansa cate o idee la intervale relativ scurte de timp, fara a o duce la capat. Bun, ideea pe care o prezinti astazi nu-i tocmai grozava, in conditiile in care detine un plot extrem de comercial (unde e originalitatea atunci?, se pune intrebarea). Nu asta e insa problema. Ai avut cateva idei interesante tu dar nu le-ai dus la capat. De asta ai nevoie. De un proiect pe care sa il termini. Ti-am mai spus de altfel. O carte incepe cu o idee, continua cu o harta a ideilor urmata de putin research, fise concise de personaj si apoi drafturi peste drafturi pana in punctul in care autorul e multumit de produsul finit. Nu poti insa sa scrii o carte in conditiile in care schimbi ideile in fiecare zi si te opresti mereu din diferite motive. Poate ca te demotiveaza anumite raspunsuri primite aici. Daca e asa atunci ar trebui sa nu mai pui intrebari referitoare la proiectele tale si doar sa iti urmezi instinctul. Poti lucra si 6 luni la un volum, e drept, iar volumul poate sa nu fie grozav. Cu toate acestea, vei capata experienta. Esti inca foarte tanar si ai tot timpul din lume sa te lansezi. Pentru a face asta insa ai nevoie sa incepi sa duci la bun sfarsit proiectele pe care ti le propui.

| Dumnezău a răspuns:

Telenovela perfecta, puisor amator. Era ceva in genul pe Acasa acum vreo 10 ani. Doar ca tipa arsese in incendiu si isi pusese nepoata de 19 ani sa vrajeasca pe directorasul bogatan pe care ea si-l dorea. Nimic nou! Da' sigur o sa prinda la chizdarci, ia incearca o publicare.

| flavius01 explică (pentru Dumnezău):

Scuze, dar nu prea vad legatura thinking Adica aici nu arde nimeni in incendii, nu se razbuna nimeni pe nimeni. Este pur si simplu o poveste nefericita si imposibila de dragoste thinking

| Dumnezău a răspuns (pentru flavius01):

Era o analogie. Cu o telenovela cat se poate de hilara si trasa de coada, pana nu mai ai de ce trage. Ca in tirada asta a ta. Nu e imposibila si trista povestioara. E jenanta. Si daca esti barbat, ar trebui sa-ti fie si mai jena. Ia-te de mana cu Nicholas Sparks!

Sa nu mai zic de inevitabilul cliseu care ajuta la formarea oricarei telenovele.

| flavius01 explică (pentru Dumnezău):

Ok, pot sa inteleg ca nu iti plac chestille de dragoste si e ok, dar nu trebuie sa faci pe cineva "jenant" doar pentru ca scrie asa ceva. Nu pentru ca esti barbat trebuie sa scrii romane gen "Moby Dik", dar na. Mersi oricum!
P.S. Informeaza-te putin, o poveste de iubire nu inseamna o telenovela. Telenovela apartine genului melodramatic, iar eu am cam evitat astfel de elemente. Daca incepeam sa omor in draci din gelozie, da, poate ca dadeam in telenovela.

| brighteyes a răspuns (pentru flavius01):

Eu sunt de acord cu @Dumnezau.
Ca sa ajung la concluzia ca nu-mi plac romanele de dragoste, este evident ca am si citit.
Si povestea ta este cam departe de un "roman de dragoste", mai bine un film d-ala comercial care ar prinde bine la toti adolescentii din ziua de azi.
Sunt foarte sincera, este povestea perfecta pentru o telenovela ..care sunt groaznice, si nu in fiecare telenovela se rezuma la ucis o persoana din gelozie, toate telenovele au ceva in comun in general:
1. povestea de dragoste
2.razbunari
3.idile
Ceea ce se regaseste in ceea ce ne-ai prezentat si tu.
Este povestea clasica folosita in serialele si filmele din ziua de azi,ce se pare ca a ramas intiparita in mintea ta.
In plus, daca te-as intreba ce transmite aceasta poveste? Ce mi-ai spune? "O dragoste interzisa"?
Eu cred ca se refera mai mult la prostia unui tip plin de el, povestea tipica din zilele noastre.
Oricum, e decizia ta ce faci, ne-ai cerut parerea si eu una mi-am spus-o si o sa mi-o sustin.
Bafta! Si nu ar fi rau sa mai modifici povestea.

| Ea12345 a răspuns:

Interesant, cred ca ar prinde la adolescentii din zilele noastre.

| Neverwas a răspuns:

Ideea este foarte buna, iar actiunea destul de complexa. Daca reusesti sa o transformi intr-un roman, sunt multe sanse sa aiba succes.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Mie imi place.

| teateutza a răspuns:

Super e chiar draguta

| Gabitza1305 a răspuns:

E foarte interesant si captivant

| brighteyes a răspuns:

Sunt sincera,nu-mi place.
(Era de asteptat.) Eu nu sunt "fana"romanelor/filmelor de dragoste.
Povestea suna a telenovela, cu razbunari cu idile etc, ceea ce nu este deloc pe placul meu.
Oricum, ar prinde bine la lume', zic eu.

| Sookie12 a răspuns:

Foarte tare!, ie mi-a placut mult ideea, este originala si eu personal nu am mai azuit de ceva asemanator