| anonim_4396 a întrebat:

Bine v-am gasit,sunt noua aici si va rog sa ma ajutati cu un sfat bun.
Din copilarie si pana acum am fost batjocorita,marginalizata si dispretuita de cei din jur.
Totul din cauza ca in copilarie am suferit un soc deoarece l-am vazut pe tata cum o batea pe mama,de fata cu mine si mi s-au declansat niste ticuri motorii de care nu am scapat nici acum complet.
La scurt timp,mama a divortat de tata.
Vecinii ne urau pentru. ca,ei credeau ca familia mea e mai avuta si instarita si ca ai mei nu socializau cu ei,ii puneau pe copii lor,uneori, sa ma facea nebuna si sa dea cu pietre in mine., plus ca ne barfeau numai de rau.
Am fost internata o vreme la Obregia prin clasa 1.
In scoala primara si in generala, eram batjocorita si pentru. faptul ca eram mai grasa.
In generala, erau 3 fete f rele care ma vb de rau si ma acuzau ca le furam lucruri din ghozdan desi nu era asa.
In liceu am avut parte de rautati mai mult de la baieti, ma faceau urata si ma porecleau si radeau de mine ca nu stiam matematica.
Nimeni nu ma apara si toti radeau la glumele lor proaste pe seama mea.
Asa a fost mereu, pana acum si nimeni nu ma apara.
Ce as putea face sa nu mai patesc asa ceva?

14 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da-le peste bot, rasu nu doare, dar ajunge.Si eu am fost complexat,am cam scapat de complexe,(sau nu? Cui ii pasa oricum) Viata merge inainte, crezi ca daca imi pun eu streangu de gat, sau tu.Ii pasa cuiva ca murim decat celor dragi? Mai bine traiesti alaturi de dusmani, ii vezi cand le e greu, e mai frumos sa vezi pe cei care radeau de tine ca isi baga unghia in gat blushing nu crezi? E ceva de vis happy

| CataC a răspuns:

Ti-ai gasit un rol de victima si te-ai obisnuit cu el.
Poti sa-l joci pana la moarte sau poti sa incerci sa faci ceva util in viata. Implica responsabilitate, vezi daca te descurci.

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva, dar nu uita ca esti deosebita indiferent ce zic alti. Apoi, fii puternica si trateaza-te cu demnitate si respect pe tine insu-ti.
Sper sa iti fie util acest articol.
Cum pot să fac faţă ridiculizării?
TINERII care se comportă şi se îmbracă diferit de colegii lor pot fi victimele unor ridiculizări crude. Acest lucru este adevărat în cazul tinerilor creştini, a căror conduită se deosebeşte net de cea a altor tineri. Nu a spus oare Cristos despre adevăraţii lui continuatori: „Dacă M-au persecutat pe Mine, şi pe voi vă vor persecuta"? — Ioan 15:20.
În ce măsură îi afectează acest lucru pe tinerii Martori ai lui Iehova? Unii sunt ridiculizaţi pentru că nu ţin anumite sărbători, iar alţii sunt criticaţi pentru că nu salută drapelul. Mulţi dintre ei sunt chiar hărţuiţi pentru că nu consumă droguri, pentru că sunt cinstiţi sau pentru că susţin normele morale ale Bibliei.
Această situaţie nu este nouă. Într-adevăr, apostolul Petru le-a spus creştinilor care au trăit în secolul I e.n.: „Pentru că nu continuaţi să alergaţi cu ei [cu oamenii naţiunilor]. . ., ei sunt nedumeriţi şi vorbesc injurios despre voi fără încetare" (1 Petru 4:4, NW). Alte traduceri redau acest verset în felul următor: Ei „vă atribuie nume injurioase" (Knox) sau „vă insultă". — Today’s English Version.
Ai fost vreodată ridiculizat din cauza convingerilor tale religioase? Dacă da, nu te descuraja. Multe alte persoane sunt în aceeaşi situaţie! Şi vei fi bucuros să afli că poţi învăţa să faci faţă situaţiei neplăcute de a fi batjocorit pentru credinţa ta.
De ce ridiculizează unii
De ce îşi bat joc unii de cei ale căror convingeri şi conduită diferă de ale lor? Uneori, batjocoritorii — care au o atitudine foarte asemănătoare cu cea a unor persoane care încearcă să-i intimideze pe alţii — nu sunt siguri de sine. Poate ei îşi bat joc de tine cu scopul de a-şi păstra imaginea în faţa colegilor lor. După toate probabilităţile, când sunt singuri, puţini dintre aceşti hărţuitori au interesul sau curajul de a te critica făţiş.
Pe de altă parte, aşa cum a spus Petru, unii batjocoritori sunt „nedumeriţi" (NW). Da, ei pot fi pe bună dreptate nedumeriţi cu privire la conduita ta. De exemplu, dacă eşti Martor al lui Iehova, ei ar putea crede cu sinceritate că este ceva neobişnuit că nu participi la activităţi legate de anumite sărbători. Este posibil ca aceştia să fi primit de la împotrivitori înverşunaţi informaţii denaturate despre Martori.
Oricare ar fi cauza, dacă te confrunţi cu un atac violent de remarce sarcastice, vei fi probabil de acord cu proverbul biblic: „Cine vorbeşte în chip uşuratic răneşte ca străpungerea unei săbii" (Proverbele 12:18). Dar nu uita că cei care se angajează într-o astfel de vorbire probabil că nu o fac pentru că te antipatizează pe tine ca persoană. Mai mult ca sigur că o fac deoarece acţionează exact aşa cum spune proverbul biblic, şi anume ‘vorbesc în chip uşuratic’.
Totuşi, faptul de a fi obiectul ridiculizării te poate răni, aşa cum răneşte străpungerea unei săbii. Chiar te-ai putea simţi tentat să-ţi compromiţi credinţa pentru a pune capăt vorbirii insultătoare. Aşadar, cum poţi face faţă ridiculizării la care eşti supus din cauza convingerilor tale?
Gata de apărare
Apostolul Petru i-a îndemnat pe creştini: Fiţi întotdeauna „gata să prezentaţi o apărare înaintea oricui vă cere motivul speranţei voastre, făcând însă aceasta cu blândeţe şi respect profund" (1 Petru 3:15, NW). Pentru a prezenta o astfel de apărare a credinţei tale este necesar să asimilezi o cunoştinţă exactă şi să ajungi să înţelegi motivele care stau la baza convingerilor tale.
Totuşi, trebuie, de asemenea, să înveţi să te exprimi înaintea altora cu „respect profund" sau, potrivit versiunii The Bible in Basic English, „fără mândrie". Cunoştinţa ta biblică şi învăţăturile din Biblie nu ar trebui să te determine să te simţi superior celorlalţi. Dimpotrivă, trebuie să te străduieşti să cultivi atitudinea apostolului Pavel, care a scris următoarele referitor la ministerul lui: „M-am făcut robul tuturor, ca să câştig pe cei mai mulţi". — 1 Corinteni 9:19.
Dacă constaţi că nu ai curajul să-ţi aperi credinţa, nu dispera. Mulţi Martori tineri simt acelaşi lucru. „Când eram la şcoala elementară, nu ştiam cum să le explic celorlalţi motivul pentru care nu ţineam anumite sărbători sau nu salutam drapelul sau chiar motivul pentru care mergeam în ministerul din casă în casă", spune Jamal. Ce anume l-a ajutat pe el? „Tata a continuat să mă ajute până când, în cele din urmă, am reuşit să explic aceste lucruri, iar aceasta a schimbat foarte mult situaţia." Dacă întâmpini probleme în ceea ce priveşte explicarea convingerilor tale altora, probabil poţi cere sprijinul unui părinte sau al unui membru matur al congregaţiei creştine pentru a te ajuta să înţelegi în profunzime cunoştinţa lui Dumnezeu. — Efeseni 3:17–19.
O tânără Martoră, care are 16 ani, a spus că ceea ce a ajutat-o să-şi facă curaj şi să-şi exprime convingerile la şcoală a fost un program de studiu biblic personal. „Înainte, când colegii de clasă mă tachinau pentru că eram Martoră, nu ştiam ce să spun", recunoaşte ea. „Acum, în calitate de evanghelizator cu timp integral, studiez Biblia mult mai mult şi ştiu cum să le răspund. Faptul de a fi la curent cu informaţiile din ultimele articole ale revistelor Turnul de veghere şi Treziţi-vă! mă ajută să le vorbesc colegilor mei despre convingerile mele."
Bineînţeles, nu există două situaţii identice. Aşadar, în situaţii diferite va fi nevoie de o atitudine diferită. Totuşi, când eşti provocat prin anumite remarce nepoliticoase, nu este niciodată potrivit să ‘întorci. . . rău pentru rău’ (Romani 12:17–21). O replică insultătoare, indiferent cât de abilă ar putea părea, nu va face altceva decât să pună paie pe foc şi s-ar putea chiar să încurajeze alte batjocuri. Prin urmare, unii şi-au dat seama că este mai bine să ignore insulta.
În unele cazuri, cum ar fi atunci când o afirmaţie este pur şi simplu o încercare bine intenţionată de a glumi, ar putea fi înţelept chiar să râzi la această remarcă în loc să te simţi ofensat (Eclesiastul 7:9). Dacă batjocoritorul vede că cuvintele lui nu au o influenţă prea mare sau chiar nici una asupra ta, s-ar putea foarte probabil să înceteze hărţuirea. — Compară cu Proverbele 24:29; 1 Petru 2:23.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca sunt multe sanse sa ti se mai intample ceva rau si in viitor.Esti o persoana sensibila si asta e motivul pentru care ai fost afectata de tot ce ti s-a intamplat.Cel mai bine e sa fii optimista si nepasatoare. Uita trecutul si priveste inainte.

| unprietenaproape a răspuns:

Nu ti arata slabiciunile, adopta o atitudine superioara fata de ceilalti. nu esti cu nimic mai prejos fata de ei.
fii fericita, distreaza te si nu uita ca viata e scurta, nimeni nu e perfect, si mai devreme sau mai tarziu roata se va intoarce

| NoName0x0 a răspuns:

Cati ani ai acum? big grin

| Dracoola a răspuns:

traieste-ti viata ta, ai avut noroc ca au divortat. Ai mei n-au divortat nici pana azi, tata nu mai da in mama, sunt in varsta, se cearta si acum din te miri ce. Am avut si eu un tic nervos la ochi, cand eram mic, mi-a trecut. Fii tare, si chiar daca nu esti propune-ti sa fii puternica prin detasare.

| Perseverance a răspuns:

,,What you think, you become'' in caz ca nu ai inteles,, Ce gandesti, devii''.Nu te gandi ca lumea te marginalizeaza sau te batjocoreste...lasa, o sa treaca.Gandeste positiv si trece tot, ah da, nu toti oamenii gandesc.

| SebastianBoanca a răspuns:

Salut. Pai situatia ta e una destul de comuna din pacate. Stiu ca ti-e greu si e si mai greu ca nd ai oameni invidiosi si rai in jurul tau asa cum ai tu, dar vreau sa stii ceva: tu esti pe acest pamant cu un scop. Un scop MARE. Cu totii suntem aici cu un scop mare. Poate nu il stii inca dar o sa il aflii. Eu avut o copilarie grea si si ultimii ani au fost grei, dar am trecut peste tot si te pot ajuta si pe tine sa faci asta. Te pot ajuta dar e mai complex si vreau sa vb cu tine pe mess sa u facebook. Eu ajut oamenii si din asta o sa imi castig si painea si chiar vreau sa te ajtut si pe tine. A stept mesaj privat cu is-ul de mess sa u facebook-ul tau. O seara faina! happy

| Sunshine23 a răspuns:

Nu pune la suflet.Gaseste o prietena, dar sa fie o fata de treaba, poate sa fie si o fata care este in situatia ta, care este exclusa de ceilalti.Iti va fi mai usor sa vorbesti cu ea, pentru ca si ea trece prin astawinking.

| Denissaaa123 a răspuns:

Pai :
1. Muta-te din acea localitate.
2.Incearca sa le raspunzi, fii mai tupeista.

| bossbossbig234 a răspuns:

Imi pare rau. Trebuie sa le arati ca nu iti pasa de ei si trebuie sa iti gasesti pe cineva care sa fie alaturi de tine. Succes!

| Ginaaaa a răspuns:

Păi copiii ăștia care râd de tine din toate punctele de vedere sunt niște limitați! Tu ai viața ta proprie, du-ți-o până la capăt, bucură-te de fiecare clipă, clădește-ți un viitor, lăsând trecutul dezastruos în spate. Sunt penibile / penibili. Ce ar putea să îți spună, "râd de cum ești îmbrăcată, râd de cum ai părul prins", dar nu au tăria necesară. Singurul motiv pentru care vorbesc este frustrarea și teama de ce poate altul să facă și ele nu. În loc să se ridice la nivelul celor pe care le invidiază, încearcă să le tragă pe ele în jos crezând că vor ieși în evidență și vor fi la egalitate, dar realizează că niciodată nu vor putea ajunge la un asemenea nivel, și mă refer intelectual, nu aspect fizic sau altceva, așa că se mulțumesc cu bârfă și să arunce răutăți unde apucă. De aceea trebuie să ai un cerc limitat de persoane. Ai tu ceva special de te au în vizor toată ziua! Și stai liniștită 3 din 100 știu matematică! Despre părinții tăi, ce să spun, nu băga în seamă răutățile, și mai sunt cazuri ca ale tale, fii tare, caz o dată și ridică-te de 2 ori. Sper că te-am mai scos puțin din ceață! Pa, pa!