| Nimeni172727 a întrebat:

Este prima dată când scriu aici. Am și eu o problema. Va rog citiți tot. Și vă rog dați-mi o părere sau un sfat.Mulțumesc! Acum 1 an m-am mutat în altă țară împreună cu părinții mei. ( am uitat să specific că am 15 ani). Eu am spus că nu vreau, dar părerea mea nu a contat. În fine, când am ajuns era august cu o lună înainte să înceapă școală. În perioada aceea ieșeam foarte des afara ca să îmi fac prieteni și să mai învăț limba fiindcă nu o știam, dar am dat greș. Când am început școala copii râdeau de mine fiindca nu știam să vorbesc limba și mă făceau urâtă.( eram clasa a 7 a ). Am vorbit cu părinții mei despre asta și au vorbit cu diriginta, dar NU s-a rezolvat nimic. Eram batjocorită în fiecare zi. Din nou le-am spus părinților și m-au mutat în altă clasă, dar tot DEGEABA. În fine lăsând drama mea școlară, nici părinții mei nu au avut noroc. Nu au găsit un loc bun de muncă. Mama nu știu ce lucra pentru că nu m-a interesat, dar știu că lua 20€, iar tata fiind șofer de tir luând 1000€. ( Am 2 frați) Amândoi aveau locurile de muncă mai bune în România. Eu în fiecare zi vorbeam cu ei să ne întoarcem înapoi. Pe tata l-am convins, dar pe mama nu. Ea voia sa rămână fiindcă le are pe surorile ei. Eu la școală în România eram premiată, dar aici opusul. Nu am niciun prieten, stau numai închisă în casă și stau pe telefon vorbind cu prietenii mei din Ro. Am devenit depresivă, plâng în fiecare zi. Tatăl meu s-a dus în România și muncește acolo. I-a spus mamei să venim cu toții, dar ea nu a vrut. El ne trimite bani fiindcă mama numai muncește( pentru că nu a găsit un loc bun). Eu am vorbit cu ea că nu mai pot sta aici și a zis să mă duc în România cu tatăl meu fiindcă ea nu vrea. Eu nu vreau sa stau fără ea și frații mei.Chiar nu mai știu ce sa fac! Toată chestia asta m-a înnebunit! Voiam chiar să mă sinucid, doar că mi-am dat seama că nu asta e soluția. Multumesc pentru atenție!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleaca tu in tara las-o pe ea cu neamurile

| sabin89 a răspuns:

În orice caz, bine că ai exclus ideea sinuciderii, care ar fi cea mai proastă. Nici n-ai început bine viaţa si să o si închei? Cum ar fi? Stupid. Eu as înclina spre mutarea în Ro, cu tatăl tău. Bine, ca în orice, sunt avantaje si dezavantaje. Ai fi departe de mama si de fraţi, dar ai avea mai mult de câşigat pe partea cealaltă. Esti între conaţionalii tăi, respectată, stii bine limba, îţi poţi face prieteni care simt si gândesc la fel ca tine, adică româneşte. Avem o bază culturală formată aici, de secole, avem poeţii, scriitorii, istoricii nostri etc. Până la urmă e vorba de o identitate a noastră, a fiecăruia. Cine suntem. Faptul că mama si fraşii sunt dincolo nu e un capăt de ţară. Se pot face vizite din când în când, în ambele sensuri. Si, cine stie, poate si mama ta îţi va urma exemplu si se va întoarce într-un final.

| Freya1 a răspuns:

Mama ta este putin egoista si nu se gandeste la binele familiei doar la confortul ei, nu stiu de ce ar vrea sa stea intr-o tara straina daca nu munceste si nu face bani, plus ca toti ai ei sunt in tara.Scuza-ma ca iti spun da are ceva probleme la mansarda
daca a ajuns sa stea in strainatate tinuta de cineva din Romania, e fix inversul normalului.
In fine, acum nu mai dramatiza si tu lucrurile si pleaca acasa, nu o sa patesti nimic fara ea stai linistit. Daca asta e dorinta ta si tu stii ca in tara iti e mai bine las-o pe mama ta ca oricum face lucrurile pe dos si hai la tatal tau ca oricum el va tine pe toti.