| AndreeaAna123 a întrebat:

Acum ceva timp am vazut un baiat si a inceput sa imi placa foarte mult de el. I-am dat cerere de prietenie pe Facebook, dar nu am avut curaj sa il bag in seama. Sunt o fire mai timida si, desi am 18 ani nu am avut prieten niciodata. Dupa ceva timp m-a bagat el in seama si am vorbit de 2 ori, dar nu foarte multe lucruri. Imi place foarte mult de el. Nu am mai vorbit de o luna si ceva, dar cand ne intalnim mereu se uita la mine. Nu stiu ce sa fac. Ma gandesc ca nu ii place de mine. Poate nu ii place cum vorbesc. Nici nu prea stiu ce sa zic. Imi e frica sa nu isi faca iubita. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandesti bine cand zici ca nu te place ( sau poate si el asteapta pomana ca si tine, naiba stie sigur ) altfel nu statea 6 saptamani fara sa vorbeasca cu tine. I/ai dat macar un semn ca il placi? Mici apropouri? Poate pentru el nu esti decat o simpla fata. Daca vrei ceva, atunci incearca sa il obtii. Nefacand nimic, ramai cu nimic. Zic asta ca ai spus ca iti e frica sa nu isi faca iubita.

| Adry05 a răspuns:

Scrie-i tu si intreaba-l ce face si incearca sa mentii conversatia putin si daca e dezinteresat atunci lasa-l. Inseamna ca nu aveti conexiune.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Poate si el e la fel de timid ca tine,in ritmu asta va veti ruga amandoi sa faca celalalt primul pas.
Nu e ceva rau sa faci tu primul pas.
Dai like la poze,postari.
Deschide tu conversatia si lasa-l pe el sa o intretina.
Sau poate cine stie, mai rau, nu te place.
Eu actionez din prima si mereu si imi asum riscu unui refuz, fie ca e pe strada, facebuck sau in diverse circumstante.
Dar fiecare baiat actioneaza in felul lui, aici i exclud pe cei timizi care doar spera in minuni.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Esti cam timida. Trebuie sa faci ceva sa fii mai indrazneata. Poate el e timid. Ai putea sa vorbesti cu cineva din anturajul lui ca sa-i transmita ce simti pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti faci prea multe griji ca nu te place. Orice apropiere intre voi va ajuta.Gaseste orice pretext sa fii langa el, sa vorbiti si incearca sa fii cat mai atenta cand esti cu el, nu-ti pierde capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Stii cate ai de pierdut daca nu il bagi macar putin in seama? Poate si lui ii place de tine si nu are curajul sa iti spuna,poate ca nu te place dar macar puteti fi prieteni.
In orice caz din punctul meu de vedere ar trebui sa prinzi momentul potrivit in care sa poti vorbi doar tu cu el si sa ii spui ce simti,dar fi atenta nu fa asta prin intermediul unei aplicatii de socializare sau prin intermediul mesajelor,ci fata in fata fiindca asa ii poti vedea expresia fetei si iti vei putea da seama mai usor de unele lucruri.
In orice relatie, indiferent daca este de prietenie sau nu, comunicarea trebuie pusa pe primul loc.
Pana si oamenilor tupeisti le este frica sa faca primul pas in ce priveste o relatie, deci nu esti singura care a mai patit astfel de lucruri.
Stii vorba aia "Nu risti, nu castigi" ..nu intotdeauna e asa, dar niciodata nu vei stii ce ai de pierdut daca nu incerci macar.
Sper ca am fost de ajutor si imi cer scuze daca sunt greseli de exprimare in cele de mai sus.
Iti urez o zi buna!