| azum23 a întrebat:

Buna, am 11 ani si am o iubita are ceva? Fara răspuns gen ohhh iubita la 11 ani?

Răspuns Câştigător
| UnGalago a răspuns:

Bună, din moment ce ai pus întrebarea, așteaptă-te la orice răspuns. Fiecare are dreptul să își spună părerea.
Nu voi spune ohh, iubită la 11 ani? Este strict alegerea ta. Însă nu înțeleg de ce pui întrebarea dacă nu vrei răspunsuri negative. Vrei ca cineva să te felicite și să zică: da, e super ok!? Ai dubii în privința faptului că ai iubită la vârsta ta?
Să ai prieteni e ok la orice vârstă. Iubiți/iubite? Relațiile de genul cer o anumită maturitate, îndeosebi că implică act sexual (nu cred că se pune problema la tine, nu? Dacă da, aveți grijă amândoi să vă protejați). Dacă sunteți suficient de maturi amândoi, este ok. E frumos să ții la cineva, dar ține cont de maturitatea de care am menționat mai sus, ce implică respect, sinceritate și responsabilitate (de ambele părți).
Dacă nu consideri că este ok și nu știi ce să faci, sfatul meu este să vorbești cu părintele cu care te simți mai comod în discuții. El te va ajuta (de fapt, amândoi o vor face, pentru că te iubesc).
Ai grijă de tine și de ea! Și nu pune întrebări înainte să fii pregătit pentru răspunsuri. Baftă!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 12 ani era cat pe ce sa imi bag puta in vagauna la una de 16 dar i.am zis ca nu am prezervativ. Acum regret laughing

| darrio2007 a răspuns:

Joaca de copii. Va jucati cu păpusile sau cu masinutele?

| anonimg a răspuns:

Ca să fii șofer, trebuie să știi să conduci o mașină.
Ca să intri într-o relație, trebuie să știi să conduci această relație (deci relația, nu fata). Și unde conduci această relație? Dacă nu o conduci spre căsătorie, atunci încotro?
Și dacă drumul este prea lung până la căsătorie, vei rămâne în această relație fără combustibil, fără energie.
Trebuie deci ca astfel de relații trebuie să fie făcute cu un scop -al căsătoriei, unde amândoi să fie pregătiți din toate punctele de vedere pentru pasul acesta.
De aceea există atât de mulți tineri și tot atâtea relații între ei care nu rezistă: n-au nici un scop și nu știu nici cum să mențină relația în echilibru. Pentru că dacă ne lipsesc aceste lucruri, ajungem la final să ne urâm partenerul mai mult decât l-am iubit. Mulți și-ar fi fi dorit să nu se fi cunoscut mai dinainte. Ei spun asta pentru că nu au tratat relația cu maturitate, cu seriozitate.
Îți recomand cartea "Iubește inteligent": https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Apokales a răspuns:

Neah, este doar dragut dintr-o anumita perspectiva. Tineri inocenti, aparent.

| AliGab a răspuns:

Ohhh, iubita la 11 ani?

| Eugen80 a răspuns:

Ai de fapt o prietena, o persoana cu care te intelegi bine si va suportati prostiile. Sa nu va ganditi la sex sau alte prostii. Cresteti impresuna, invatati impresuna si daca veti mai fi impreuna si dupa 17 ani... treceti la urmatorul pas. Pana atunci, bucura-te de senzatii.
Iubirea e mai complexa si o vei simti la o varsta mai matura.

| azum23 explică (pentru Eugen80):

Da doar ne îmbrățisam

| Osneros a răspuns:

Ohhh iubita la 11 ani?