| andreeaaa1 a întrebat:

Am 13ani si deja m-am saturat de certurile din familia mea. Unchiul meu cand se imbata se cearta cu bunica mea cu celalalt unchi al meu si uneori ajung chiar sa se bata. Ce sa fac imi este foarte frica si nu mai stiu nici o solutie?
fundita

11 răspunsuri:
| Criiss16 a răspuns:

Sa fugi de acasa nu e o solutie. Nu ai ce sa faci, nu baga in seama certurile lor. Pe tine nu te intereseaza, e treaba lor ce fac, atata timp cat nu se leaga si de tine.

| georgesur a răspuns:

Andreea, markelynio cred ca incerca sa destinda putin tragicul situatiei.Nu stiu amanunte, dar daca imi scrii pe privat te pot sfatui
in functie de situatie cum sa procedezi.Pentru inceput incearca sa explici intr-o zi normala(nu in timpul sau dupa cearta) bunicii si unchiului care nu-i betiv durerea/frica ta si sa-i rogi pe ei sa gaseasca o rezolvare.
Parinti sau frate/sora mai mare ai? Daca nu, atunci cred ca si la scoala poti gasi o profesoara buna la suflet care sa-ti fie sprijin si sfatuitor.

Răspuns utilizator avertizat
| monique a răspuns:

Cam lunga solutia sa o scriu aici. Plus ca se schimba in functie de evolutie. Stiu ca esti micuta dar poti sa faci ceva. Afla daca ai prin zona un preot bun, si mergi cu bunica la el (sau singura daca nu vrea). Te poate ajuta cu rugaciuni, sfaturi, dar sa va si adaposteasca daca unchiul o ia razna. In rest discuta cu bunica sa-l lase in pace cand e beat, si incearca sa vorbesti si cu unchiul cand e treaz, ca atunci cand bea sa vina si sa se puna sa doarma. Incearca sa-i impaci cumva. Rugaciunea si vorba buna e printre solutii.

| andreeaaa1 explică:

Markelinio eu chiar am nevoie de ajutor nu de chestii care nu imi sunt de folos.nu trebuie sa te bucuri de necazul altora

| antoneta a răspuns:

Esti prea mica, si nu de tine depinde rezolvarea problemelor ce le disput cei trei, incearca sa vb cu parinti tai, sa le spui ce simti in astfel de momente, si sa incerce sa evite sa te mai expuna la astfel de situati,

| gyo a răspuns:

Nu ai ce sa le faci, oricum ei nu te-ar asculta pe tine. fugitul de acasa nu e niciodata o solutie.incearca sa-i ignori...sa nu te mai implici atat emotional...

Răspuns utilizator avertizat
| Juliebelle a răspuns:

Nu e bine asta.Criss are dreptate, Nu este o solutie sa fugi de acas.Ma gandesc ca daca ai incerca sa incepi o conversatie cu unul dintre el calm, sa vorbesti, sa le spui ce te deranjeaza.Nu este asa simplu sa ignori, deoarece iti pot ramane chetiile astea pe constiinta.Ai putea sa te inchizi in camera cand incep scandalurile, nu stiu, sa dai muzica mai tare, sa nu auzi thinking Numai de tine depinde aproape.

succes:X

| AdRyAnA3 a răspuns:

E complicat fugi de acasa sa vezi ca tu esti mult mai importanta decat certurile lor mult noroc dar nu fugi prea departe

| blackspell a răspuns:

Nu fugi! Asta este situatia, treci pe langa cu ochelari de cal, si fa ce e bine pentru tine! daca nu tin cont de prezenta ta, lasa-i retrage-te incet. si continua ce faceai inainte de asta! mai bine sa te retragi decat sa te bagi si sa isi verse ei furia pe tine! lasa-i sunt oameni mari chiar daca nu arata, sunt vaccinati si au buletin, tu mai ai mult de trait si trebuie sa-ti faci planul! construieste-ti o viata si refuza sa traiesti ce traiesc ei!